OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Garść Srebrników 3 - Kołobrzeg - OP0277
Za garść srebrników szukaj skrzynki tej :)
Właściciel: Marty
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 6 m n.p.m.
location Województwo: Polska > zachodniopomorskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 07-04-2007
creation-date Data utworzenia: 11-04-2007
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 08-08-2008
znaleziona 3x znaleziona
nieznaleziona 1x nieznaleziona
komentarz 2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
visits 1 odwiedzających
votes 1 x oceniona
score Oceniona jako: b.d.
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Jest to skrzynka z serii „Garść srebrników”. Jak nazwa mówi wewnątrz znajdują się numizmaty. Skrzynka jest ukryta w miejscu, które uważam jest warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na ukrytą tu skrzynkę, ale również z uwagi na interesującą okolicę. Warto poznać historię tego miejsca, zazwyczaj burzliwą i mającą udział w historii naszego kraju. Tym razem jesteśmy w Kołobrzegu.

Nazwa Kołobrzeg została po raz pierwszy w dokumentach zapisana przez kronikarza niemieckiego, Thietmara z Merseburga, kiedy to cesarz Otto III wraz z Bolesławem Chrobrym ustalili arcybiskupstwo w Gnieźnie (w roku 1000) i podległą mu diecezję w Kołobrzegu. Jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, istniało na pewno już w VIII wieku, funkcjonował tu gród obronny słynny na całe Pomorze. W 1255 roku miasto otrzymało prawa miejskie, było centrum warzelnictwa, handlu oraz rybołówstwa. Od XIV wieku członek bałtyckiej Hanzy, 1653 miasto przejęli brandenburczycy, którzy natychmiast zamienili je w twierdzę. Od tego czasu zaczęło podupadać. W 1761 w czasie wojny siedmioletniej miasto zdobyli Rosjanie.

W 1807 Twierdza Kołobrzeska (Festung Kolberg) została oblężona przez wojska Napoleona. Polskie oddziały na Kołobrzeg prowadził płk Sułkowski. Komendantem Twierdzy był hrabia pruski, major August Neidhard von Gneisenau, późniejszy feldmarszałek, bohater bitwy pod Waterloo w 1815 roku. Miasto broniło się aż do podpisania traktatu pokojowego w Tylży, który zakończył wojnę. Decyzją króla Prus twierdza została zlikwidowana w 1872 roku, rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji i stopniowo zaczął się zmieniać charakter miasta.
W 1830 r. powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych.

W czasie I wojny światowej Kołobrzeg wraz ze swoimi sanatoriami i domami wypoczynkowymi przekształcił się w wielki szpital wojskowy.

W 1933 roku wysoką liczbę głosów otrzymała tu NSDAP Adolfa Hitlera, który został honorowym obywatelem miasta i jest nim do dziś.

W listopadzie 1944 roku rozkaz Führera ogłosił ponownie Kołobrzeg twierdzą (Festung Kolberg), będącą częścią systemu Wału Pomorskiego. Podczas działań wojennych w 1945 Kołobrzeg został doszczętnie zniszczony, 95% zabudowy obrócono w ruinę. 18 marca 1945 Kołobrzeg zdobyły przez I Armię Wojska Polskiego oraz wojska radzieckie. Jeszcze w marcu 1945 r. odbyły się tu drugie w historii miasta zaślubiny Polski z morzem.

Po wojnie Kołobrzeg przyłączono do województwa szczecińskiego, w roku 1950 został włączony do nowo powstałego województwa koszalińskiego. Od roku 1999 siedziba powiatu w granicach województwa zachodniopomorskiego. Dnia 30 września 2006 Kołobrzeg otrzymał honorową flagę Rady Europy.

Więcej na temat Kołobrzegu i jego zabytków dowiesz się TUTAJ.

Na poszukiwania weź ze sobą coś do pisania. W skrzynce jest Logbook ale ze względu na jej wielkość nie zamieściłem w niej nic do pisania.

Skrzynki szukaj w korzeniach jednego z otaczających Ciebie drzew. Jak się dobrze przypatrzysz znajdziesz małą dziuplę na równi z ziemią. Cache jest wewnątrz, przysypany dla niepoznaki ;)

Wpisy do logu: znaleziona 3x nieznaleziona 1x komentarz 2x Wszystkie wpisy