Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Garść Srebrników 3 - Kołobrzeg - OP0277
Za garść srebrników szukaj skrzynki tej :)
Eigenaar: Marty
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 6 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 07-04-2007
Gemaakt op: 11-04-2007
Gepubliceerd op: 11-04-2007
Laatste verandering: 08-08-2008
3x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
6 x Bekeken
1 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: n/b
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jest to skrzynka z serii „Garść srebrników”. Jak nazwa mówi wewnątrz znajdują się numizmaty. Skrzynka jest ukryta w miejscu, które uważam jest warte odwiedzenia, nie tylko ze względu na ukrytą tu skrzynkę, ale również z uwagi na interesującą okolicę. Warto poznać historię tego miejsca, zazwyczaj burzliwą i mającą udział w historii naszego kraju. Tym razem jesteśmy w Kołobrzegu.

Nazwa Kołobrzeg została po raz pierwszy w dokumentach zapisana przez kronikarza niemieckiego, Thietmara z Merseburga, kiedy to cesarz Otto III wraz z Bolesławem Chrobrym ustalili arcybiskupstwo w Gnieźnie (w roku 1000) i podległą mu diecezję w Kołobrzegu. Jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, istniało na pewno już w VIII wieku, funkcjonował tu gród obronny słynny na całe Pomorze. W 1255 roku miasto otrzymało prawa miejskie, było centrum warzelnictwa, handlu oraz rybołówstwa. Od XIV wieku członek bałtyckiej Hanzy, 1653 miasto przejęli brandenburczycy, którzy natychmiast zamienili je w twierdzę. Od tego czasu zaczęło podupadać. W 1761 w czasie wojny siedmioletniej miasto zdobyli Rosjanie.

W 1807 Twierdza Kołobrzeska (Festung Kolberg) została oblężona przez wojska Napoleona. Polskie oddziały na Kołobrzeg prowadził płk Sułkowski. Komendantem Twierdzy był hrabia pruski, major August Neidhard von Gneisenau, późniejszy feldmarszałek, bohater bitwy pod Waterloo w 1815 roku. Miasto broniło się aż do podpisania traktatu pokojowego w Tylży, który zakończył wojnę. Decyzją króla Prus twierdza została zlikwidowana w 1872 roku, rozpoczęła się rozbiórka fortyfikacji i stopniowo zaczął się zmieniać charakter miasta.
W 1830 r. powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych.

W czasie I wojny światowej Kołobrzeg wraz ze swoimi sanatoriami i domami wypoczynkowymi przekształcił się w wielki szpital wojskowy.

W 1933 roku wysoką liczbę głosów otrzymała tu NSDAP Adolfa Hitlera, który został honorowym obywatelem miasta i jest nim do dziś.

W listopadzie 1944 roku rozkaz Führera ogłosił ponownie Kołobrzeg twierdzą (Festung Kolberg), będącą częścią systemu Wału Pomorskiego. Podczas działań wojennych w 1945 Kołobrzeg został doszczętnie zniszczony, 95% zabudowy obrócono w ruinę. 18 marca 1945 Kołobrzeg zdobyły przez I Armię Wojska Polskiego oraz wojska radzieckie. Jeszcze w marcu 1945 r. odbyły się tu drugie w historii miasta zaślubiny Polski z morzem.

Po wojnie Kołobrzeg przyłączono do województwa szczecińskiego, w roku 1950 został włączony do nowo powstałego województwa koszalińskiego. Od roku 1999 siedziba powiatu w granicach województwa zachodniopomorskiego. Dnia 30 września 2006 Kołobrzeg otrzymał honorową flagę Rady Europy.

Więcej na temat Kołobrzegu i jego zabytków dowiesz się TUTAJ.

Na poszukiwania weź ze sobą coś do pisania. W skrzynce jest Logbook ale ze względu na jej wielkość nie zamieściłem w niej nic do pisania.

Skrzynki szukaj w korzeniach jednego z otaczających Ciebie drzew. Jak się dobrze przypatrzysz znajdziesz małą dziuplę na równi z ziemią. Cache jest wewnątrz, przysypany dla niepoznaki ;)

Logs: Gevonden 3x Niet gevonden 1x Opmerking 2x Alle logs