Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tam, gdzie kują... gęsi - OP8TR5
Co tam Pacanów!
Eigenaar: WuchtaWiary
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 88 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 23-06-2018
Gemaakt op: 23-06-2018
Gepubliceerd op: 23-06-2018
Laatste verandering: 23-06-2018
31x Gevonden
3x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
159 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kordy wskazują miejsce, gdzie przez 100 lat przebiegała granica między Kongresówką, a Prusami. Granica ta podzieliła dotąd jednorodną Wielkopolskę na dwie części, a skutki tego podziału są widoczne po dziś mimo upływu kolejnych 100 lat od odzyskania niepodległości (polecamy: 100+ skrznek na 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego).

Oba państwa zaborcze dzieliła nie tylko granica - zresztą niezupełnie szczelna - ale przede wszystkim przepaść cywilizacyjna. Skutkiem tego są nadal zauważalne różnice w gwarze, a nawet w wynikach wyborów do parlamentu oraz w mentalności mieszkańców i ich tożsamości, szczególnie w stereotypowym postrzeganiu „swój-obcy” i we wzajemnym przypisywaniu odmiennych cech kulturowych. Na zachód od byłej granicy mieszkańcy określają siebie jako poznaniaków, a region jako poznański niezależnie od faktycznego podziału administracyjnego zaś mieszkańcom wschodniej części odmawiają nawet miana Wielkopolan. Zamiast Wielkopolski do określenia przynależności regionalnej używają określeń takich jak Kongresówka, łódzkie, Polska Centralna, a nawet Małopolska zaś jej mieszkańcy nadal przezywani bywają (Bosymi) Antkami, Łańcuchami, czy Chadziajami.  Po wschodniej stronie określenia poznańskieWielkopolska nie są tożsame, a mieszkańcy zachodniej części nazywani są Bażantami. Ciągle, nawet dla przyjezdnych, widoczne są różnice infrastrukturalne objawiające się w jakości i gęstości sieci dróg oraz kolei, odmiennej zabudowie, a przede wszystkim w wielkości gospodarstw i pól po obu stronach byłej granicy.  Zwłaszcza na mapach i zdjęciach satelitarnych ciągle „widać zabory”


Przykłady podobnych map można mnożyć w nieskończoność

Wielkość pól

Niezależnie od różnic przejawiających się w tak wielu aspektach obie części społeczności zawsze mniej lub bardziej ściśle ze sobą współpracowały. Przez granicę przebijali się konspiratorzy, powstańcy, przekraczano ją by uniknąć poboru do wojska oraz, a może przede wszystkim w obie strony przemycano najróżniejsze towary, od wyrobów przemysłowych, przez żywność aż po zwierzęta: konie, całe stada bydła, a szczególnie gęsi. Ptactwu, by uniknąć skaleczeń podczas długiej wędrówki po drogach bitych granitem, przeprowadzano zabieg zwany „podkuwaniem gęsi” polegający na oblepieniu łap smołą i obtoczeniu w piasku. Proceder przemytu był tak powszechny, zwłaszcza przed św. Marcina, że wybuchła z jego powodu nawet prusko-rosyjska „gęsia wojna”. 

Jak znaczny udział miała kontrabanda w dochodach ludności mieszkającej po obu stronach kordonu niech świadczy anegdota o uchwale pyzdrskich rajców z okazji odzyskania niepodległości. Owszem, wyrażona w niej została radość i duma z tego faktu jednak proszono o pozostawienie granicy między Pyzdrami, a Borzykowem. 

Na pocztówce z ok. 1910 roku

Dziś

Skrzynka

Magnetyczny mikrus  schowany latem 2017 roku w pobliżu oryginalnego kamienia granicznego, na terenie zrekonstruowanego w 2004 przejścia granicznego.