Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rybnica Leśna - AER - OP8TR4
Uranowy potwór
Owner: AER
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 740 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 05-07-2018
Date created: 23-06-2018
Date published: 05-07-2018
Last modification: 23-08-2018
9x Found
0x Not found
2 notes
watchers 6 watchers
169 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
8 x recommended
This cache is recommended by: Belkaa, Dawid2003, krcr, mainecoon123, p_nowik, slawekragnar, stasiekm, Werrona
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Torch needed  Take special equipment  Take something to write  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Skrzynka z przymrużeniem oka, ale niebezpieczna!

 


 

Keszo jest elementem geoŚcieżki podziemno-eksploracyjnej, która może kiedyś na pewno niebawem powstanie po wielu trudach nareszcie została odpalona:

OPENSZTOLNING: Sudety Środkowe

 

  


 

Rybnica Leśna:

Krwiożerczy potwór grasujący w Sudetach Środkowych. Pierwotnie ryba zamieszkująca zalane korytarze starożytnych kopalni uranu - później przerażający efekt uranowych mutacji. Przez wieki Rybnica ukrywała się  i żerowała w lasach, czemu zawdzięcza swój przydomek.

Minęły wieki, lasy wykarczowano, a w miejscu zbroczonym juchą niewinnych ofiar Rybnicy powstała osada. Nadano jej nazwę upamiętniającą dawne, krwawe dzieje. Rybnica natomiast powróciła do mrocznych czeluści radiacyjnych podziemi...

 

Rybnica Leśna w sztuce ludowej - malowidło naskalne XVII w. (autor nieznany).

 

Podejmowano liczne próby poznania istoty Rybnicy Leśnej, jednakże tylko najwybitniejszemu badaczowi podziemnych sekretów udało się poczynić znaczące postępy. Niestety, zgubił on dziennik badań gdzieś w siedlisku monstrum. I chociaż ta eksploracja była kulawa, to zapisana na okładce logbooka łacińska nazwa potwora może okazać się kluczem do dalszych badań.

Lokalizację małego pojemnika zawierającego upragniony logbook i hasło udało się wytypować na podstawie analizy zachowań uranowego potwora. Może on znajdować się w jednym z trzech miejsc ulubionych przez Rybnicę Leśną (zaznaczone na żółto na poniższej mapie - kliknij w miniaturę, a otworzy się większy format): 

  • TUTAJ: przy prawej ścianie, jakiś metr (może dwa) od przodka;
  • LUB TUTAJ: pod lewą ścianą na przestrzeni od przodka do zakrętu, za takim ciut większym kamyczkiem;
  • ALBO TUTAJ: na samej górze na przodku, w jamce po lewej stronie.

 


 

Informacje techniczne:

 

Współrzędne nie wskazują gniazda potwora, a jedynie okolice wejścia do sztolni.

 

Keszo oznaczone jest jako nietypowe, ponieważ jest to mobilniak. Dlaczego mobilniak? Ponieważ znalazca może (choć nie musi!) przenieść skrzynkę pomiędzy jednym z trzech miejsc oznaczonych powyżej. Powtarzam: tylko jednym z tych trzech opisanych powyżej miejsc! Wymogi są dwa:

1. Poinformować mnie w wiadomości prywatnej o fakcie przeniesienia i nowym miejscu ukrycia;

2. W miejscu skąd znalazca zabrał skrzynkę należy pozostawić niewielką jamkę, mogącą sugerować kolejnym poszukiwaczom gdzie może się znaleźć keszo (i gdzie go aktualnie nie ma).

 

Na okładce logbooka znajduje się hasło do logu w systemie. Nie ma wymogu zamieszczania zdjęcia ze sztolni, choć jest to mile widziane. Uprasza się jednocześnie o niekorzystanie z aplikacji wpiszmnie.oc (uczciwość, honor, blablabla, to jednak nie są androny).

 

Pamiętajcie o zabraniu ze sobą czegoś do pisania!

 

Skrzynka znajduje się na terenie prywatnym, ale bez zakazu wstępu. Dodatkowo zarówno risercz w internetach jak i rozeznanie na miejscu potwierdziło, że właściciele nie mają nic przeciwko przejściu drogą gruntową przez ich pastwisko do sztolni. W trakcie zakładania keszo Państwa-Na-Włościach co prawda nie było w domu, jednak zarówno sąsiedzi, jak i (wcześniej) pewien znany sztolniowy jutuber zaręczyli mi, że naprawdę "Paaaaanieee! Tutaj to całe wycieczki prowadzają i właściciele nie mają naprzeciwko! Tylko im na podwórku za płotem nie parkujcie!". Dlatego też proszę: zatrzymajcie auto przed domem właścicieli (waypoint oznaczony jako parking) i grzecznie (!!!) zapytajcie mieszkańców, czy można. Bo najwyraźniej można. A jeśli kto potrzebuje potwierdzenia, to dodatkową wzmiankę znajdziecie między innymi tutaj [KLIK]

 

Opis sztolni poszukiwawczej uranu bez potworów, szalonych badaczy i innych bzdurek znajdziecie choćby tutaj [KLIK]. Zachęcam do lektury.

 


 

Sprzęt:

Wejście do sztolni i jej penetracja nie wymagają zastosowania technik linowych, niemniej jednak teren jest trudny i niebezpieczny. Konieczny ekwipunek stanowią:

  • spodniobuty (sztolnia w początkowym odcinku jest zalana do wysokości powyżej metra),
  • przynajmniej dwie dobre latarki z zapasem baterii,
  • kask,
  • ubranie do brudzenia, brodzenia i pełzania w błocie plus dodatkowy zestaw na przebranie po wyjściu z uranowych czeluści ,
  • rekomenduję też zabranie saperki, ponieważ potencjalne miejsce ukrycia oznaczone jako "ALBO TUTAJ" to wspinaczka po urobku osypującym się tak, że istnieje zagrożenie zasypania drogi powrotu.

 


 

Bezpieczeństwo:

Sztolnia jest ekstremalnie niebezpieczna i to ostrzeżenie proszę potraktować dosłownie. Sam fakt umieszczenia tam keszo nie czyni z niej przytulnej norki miziatych borsuczków. Zatem jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie eksplorowałeś wcześniej takich miejsc – odpuść! Jeśli jednak zdecydujesz się na zejście po skrzynkę, pamiętaj:

  • idziesz tam na własną odpowiedzialność (nie zachęcamy do podejmowania keszo, a jedynie informujemy o miejscu jego ukrycia) i musisz być pełnoletni,
  • zachowaj zdrowy rozsądek,
  • nie idź tam samemu,
  • powiedz komuś dokąd się wybierasz i o której planujesz wrócić (a najlepiej pozostaw kogoś przed wejściem na czas eksploracji),
  • zabierz ze sobą plan sztolni - proszę sobie kliknąć w miniaturkę poniżej a otworzy się plan w odpowiedniej wielkości*

 

Powodzenia!

AER

 

* Źródło planu: https://dolny-slask.org.pl/6633876,foto.html

 

Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Proponowane miejsce parkingu przed domem właścicieli terenu (pukamy i grzecznie prosimy o pozwolenie przejścia!)
Log entries: Found 9x Not found 0x Note 2x Picture 6x All entries Gallery