Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CD Piknik z kuniem - OP8Q2T
swoje śmieci zabierzesz ze sobą
Właściciel: A walon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 507 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-12-2017
Data utworzenia: 30-12-2017
Data opublikowania: 30-12-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2022
1x znaleziona
2x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 2 obserwatorów
78 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

CICHA DOLINA [3] - różne takie dywagacje Wikipedia

(???) Lodowiec w dolinie 
W internetowych opisach pojawia się czasem informacja o morenie w środkowej części doliny, co wskazywałoby na wystąpieniem tu lokalnego lodowca (bo lądolód do Karkonoszy nie dotarł). Być może to tylko niefortunne użycie pojęcia moreny. Ale skoro już...

Morena (Wikipedia)
Materiał skalny transportowany lub osadzony przez lodowiec lub lądolód. http://edudu.pl/print-sciaga-lodowce-i-ladolody,f4c4db0902a8a395ced9
Forma ukształtowania powierzchni Ziemi o charakterze akumulacyjnym – wzniesienie (różnego rodzaju pagórki, pagóry, wzgórza, ciągi wzgórz, wały itp.) utworzone z materiału skalnego osadzonego przez lodowiec (lub lądolód) przemieszczonego pod jego naciskiem.

W zależności od tego gdzie zostaje nagromadzony będziemy mieli do czynienia z moreną czołową, denną lub boczną. Przed czołem lodowca powstaje morena czołowa, morena denna jest pozostałością wycofującego się lodowca, natomiast moren boczna to wały usypane z materiału pochodzącego ze zboczy niszczonych przez przemieszczający się lodowiec.

[1] rodzaje moren; źródło: edudu.pl

Może chodzi tu o jakieś naturalne wyniesienie albo zalegający luźny materiał skalny, powstały w wyniku działalności człowieka, np. w trakcie pozyskiwania surowca – kwarcu do produkcji szkła. A może jednak powstał tu jakiś lokalny, tymczasowy “prawie” górski lodowiec, taki mini w stosunku do tych w głównym grzbiecie Karkonoszy? Ot, zagadka; może ktoś coś wie na ten temat? Póki jednak nie ma innych śladów działalności lodowca na Przedgórzu Karkonoszy, lepiej sprawę moreny w Cichej Dolinie traktować jako lapsus językowy.

Więcej o Cichej Dolinie w keszach OC: [1] Sztolnie w Piotrowych Skałach, [2] Żyła aplitowa

 

PIKNIK Z KUNIEM
Wiata osłonięta dachem, kilka stołów i ławek; przed - miejsce na ognisko, poręcze do przywiązania konia, ew. woda w pobliskim zbiorniku retencyjnym lub w potoku (nie do picia, do gaszenia ogniska). Niegdyś przy wiacie były tablice ścieżki przyrodniczej dot. rozpadu porzuconych w środowisku śmieci (taka np. butelka po napoju może się rozkładać ponad 100 lat). Zachowała się tylko tablica od "Małej retencji wodnej w lasach górskich". W okolicy wiaty można zobaczyć mały zbiornik retencyjny oraz kanał doprowadzający i odprowadzający wodę do i ze zbiornika. Stan tej infrastruktury wskazuje już na znaczny stopień degradacji, co uświadamia, że to co człowiek robi z naturalnych materiałów, nie jest uciążliwe dla środowiska i, jeśli stanie się niepotrzebne, szybko samo się zdegraduje.

W porze ziomowej czasem obok wiaty można zobaczyć stojącą przyczepę do transportu konia. Ten pracuje przy zrywce drewna na trudnych stokach. Takie to dzisiaj nastały czasy – koń jeździ do pracy własną przyczepą.

Z ciekawostek:

  • przepływ na drodze dojściowej do "polany" z wiatą i samo wejście do niej "wybrukowane" zostały pniakami wbitymi w grunt na sztorc; wygląda to bardzo interesująco, na pewno jest trwałe (gdyby to były pniaki dębowe to jeszcze by twardniały), ale to piekielnie śliskie "chodniki" (foto ''ślizgawka'') - zatem lepiej uważać
  • ok. 50 m przed "polaną" (idąc w górę doliny) można zobaczyć skałę z kilkoma okrągłymi pionowymi rowkami; skała - granit porfirowy z dużymi parakryształami skalenia; czy ktoś pokusi się o interpretację w logu - co to?

Z OSTATNIEJ WIZYTY KONTROLNEJ

1. Kunia ni ma - poręczy tyż ni; może się spłoszył i pociągnął je za sobą. Miejsce jakby nieco skapcaniało i dziur się dorobiło, a także powciskanych w dziury śmieci.  Ale chrust na ognisko czeka. Swoje śmieci na pewno zabierzesz z sobą, na pamiątkę, a jeśli jednak nie - to zostaną - "na pamiątkę czego?".

2. Przez "brukowany" pniakami przepływ zwalił się na drogę okazały świerk - mógł przywalić turystów. Na pozór - okaz zdrowia, a w rzeczywistości - pierścień ok. 10 cm zdrowej twardzieli zewnętrznej części pnia, głębiej brązowa, (?)zagrzybiona część, a w środku same próchno podziurkowane przez (?)korniki. Kiedy kilka lat temu leśnicy zaczęli wycinać najdorodniejsze świerki w Cichej Dolinie, wyglądało na to, że zaczęli rzeź lasu;  chyba jednak wiedzieli, co robią - walczyli o zachowanie lasu, o bezpieczeństwo turystów... też.

22.04.2022
Ścieżki dydaktyczne zostały pozostawione samym sobie, do samodegradacji. Dziś króluja singletracki.
Wiata turystyczna regularnie dewastowana, zaśmiecana, regularnie naprawiana, wzmacniana, sprzątana przez leśników. Ważą się jej losy - może zostać rozebrana.
To informacje od leśniczego.

o keszu: • pojemnik mikro - 14 cm długi  • zawartość - logbook, certyfikaty; ołówek firmowy; na wymianę: jakiś star wars-przylepiak i kameleon  • przy poszukiwaniach nie ma potrzeby "spotykania się" ze śmieciami

problemy: • akceptuję podejmowanie kesza w przypadku świadków, ale po zajrzeniu do podpowiedzi i spojlera  • jeśli znajdziesz kesza o wielkości ok. 1l, możesz go zalogować na GC - to ochXLIIIkaRol; w jego opisie są zdjęcia pokazujące, jak wiata i okolice wyglądały w 2010 r. (z barierkami dla kunia) ; "Piknik z kuniem" jest znacznie mniejszy i bardziej się kamufluje

certyfikat: dla trzech pierwszych znalazców; do uzupełnienia nick i data zdobycia; jeśli kesz znaleziony grupowo, przysługuje jeden cert
mile widziane w logu: udział w dyskusji dot. lodowca w Cichej Dolinie oraz krytyczna ocena kesza: coś na "+", coś na "-"
zdjęcia obce w opisie kesza: [1] - edudu.pl; pozostałe - własne

Zasady reaktywacji Spokojnie możesz reaktywować kesza, pod warunkiem, że odnotujesz to we wpisie serwisowym i (koniecznie) opiszesz ewentualne zmiany.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
wiata
(†) SPOJLER: tędy nie
(†) SPOILER ani mysz nie
drewniana ''ślizgawka''
drewniany przepływ
skała z rowkami; co to?
parakryształy skalenia
zarastający zbiornik