Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bitwa Pod Kietlanką- wykolejenie carskiego pociągu 13 V 1863 - OP8MS0
Właściciel: Greg30
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 114 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-07-2017
Data utworzenia: 25-06-2017
Data opublikowania: 04-07-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 15-07-2017
17x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
80 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Już 23 stycznia 1863r. przybył do Małkini z Warszawy pociąg z powstańcami, wśród których był Ignacy Mystkowski. Po przyjeździe powstańcy podpalili most na Bugu, brak materiałów wybuchowych nie pozwolił zniszczyć żelazno-kamiennej konstrukcji mostu. W czasie dwudniowego postoju w Małkini przeprowadzili werbunek ochotników, a następnie z oddziałem liczącym około 200 osób wyjechali do Czyżewa, później na teren Puszczy Białej. W Zarębach Kościelnych Ignacy Mystkowski zwerbował 7 kleryków z klasztoru zakonu reformatów, wśród których był Piotr Kulik.


13 maja 1863r. w Kietlance oddział powstańczy pod dowództwem Ignacego Mystkowskiego urządził zasadzkę na pociąg pancerny wiozący żołnierzy gen. Trolla do Małkini oraz  dostawę broni dla Rosjan. Zasadzka się nie udała. W wyniku zdrady konduktora Suchodolskiego pociąg z wojskiem rozpoczął wcześniej hamowanie i wykolejeniu uległa jedynie jego przednia część. Powstańcy zaatakowali jadący pociąg z prawej strony toru z lasu zwanego Rukieciną. Rosjanie przygotowani wyciągnęli ciężką broń. Powstańcy popełnili ciężki błąd, obsadzając jedną tylko stronę torów, co umożliwiło wojskom carskim skuteczne prowadzenie ostrzału zza wagonów. Zaalarmowany w Czyżewie większy oddział rosyjski przybył pospiesznie i wezwał z Małkini drugi oddział, który nadjechał pociągiem.

Zaatakowani z dwóch stron powstańcy zaczęli wycofywać się i zgrupowali się do walki wśród zabudowań i drzew Kietlanki, oddzielonej od torów podmokłym terenem bagnistym. Powstańcy walczyli dzielnie i długo, ale bitwa zakończyła się ich klęską. Nie pomogły podciągnięte rezerwy ani zwerbowani w najbliższej okolicy ochotnicy, którzy na odgłos walki chwycili za broń. Powstańcy rozproszyli się potem po okolicznych lasach i wioskach lub schronili się za Bugiem.
We wsi Kietlanka znajduje się przystanek kolejowy oraz kapliczka przydrożna z 1901 roku fundacji Kietlińskich.

UWAGA : Skrzynka dwuetapowa
W Zarębach Kościelnych, na miejscowym cmentarzu przy ulicy Ogrodowej znajduje się grób żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Na grobie umieszczono tablicę ku ich czci, a także w hołdzie powstańcom styczniowym oddziału płk. Mystkowskiego. 
Na tablicy pamiątkowej widnieje napis: "Służba żołnierska to sztandar, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem" oraz "Żołnierzom września w tej mogile spoczywającym, płk. Mystkowskiemu i żołnierzom powstania styczniowego, wszystkim żołnierzom spoczywającym na ziemi zarębskiej poległym za Ojczyznę ......... ..........".
I właśnie dwa ostatnie słowa są hasłem do skrzynki umiejscowionej w Kietlance. Wszystko pisane małymi literami, z odstępem i polskie znaki. Wycieczka na cmentarz nieunikniona, a odnalezienie miejsca bardzo łatwe.

Kesz to mikro tutka z logbookiem - ( w Kietlance ) .

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kietlanka 13 maja
Grób Mystkowskiego na cmentarzu w Zarębach
Pomnik w Kietlance
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria