Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bitwa Pod Kietlanką- wykolejenie carskiego pociągu 13 V 1863 - OP8MS0
Eigenaar: Greg30
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 114 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-07-2017
Gemaakt op: 25-06-2017
Gepubliceerd op: 04-07-2017
Laatste verandering: 15-07-2017
17x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
80 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Już 23 stycznia 1863r. przybył do Małkini z Warszawy pociąg z powstańcami, wśród których był Ignacy Mystkowski. Po przyjeździe powstańcy podpalili most na Bugu, brak materiałów wybuchowych nie pozwolił zniszczyć żelazno-kamiennej konstrukcji mostu. W czasie dwudniowego postoju w Małkini przeprowadzili werbunek ochotników, a następnie z oddziałem liczącym około 200 osób wyjechali do Czyżewa, później na teren Puszczy Białej. W Zarębach Kościelnych Ignacy Mystkowski zwerbował 7 kleryków z klasztoru zakonu reformatów, wśród których był Piotr Kulik.


13 maja 1863r. w Kietlance oddział powstańczy pod dowództwem Ignacego Mystkowskiego urządził zasadzkę na pociąg pancerny wiozący żołnierzy gen. Trolla do Małkini oraz  dostawę broni dla Rosjan. Zasadzka się nie udała. W wyniku zdrady konduktora Suchodolskiego pociąg z wojskiem rozpoczął wcześniej hamowanie i wykolejeniu uległa jedynie jego przednia część. Powstańcy zaatakowali jadący pociąg z prawej strony toru z lasu zwanego Rukieciną. Rosjanie przygotowani wyciągnęli ciężką broń. Powstańcy popełnili ciężki błąd, obsadzając jedną tylko stronę torów, co umożliwiło wojskom carskim skuteczne prowadzenie ostrzału zza wagonów. Zaalarmowany w Czyżewie większy oddział rosyjski przybył pospiesznie i wezwał z Małkini drugi oddział, który nadjechał pociągiem.

Zaatakowani z dwóch stron powstańcy zaczęli wycofywać się i zgrupowali się do walki wśród zabudowań i drzew Kietlanki, oddzielonej od torów podmokłym terenem bagnistym. Powstańcy walczyli dzielnie i długo, ale bitwa zakończyła się ich klęską. Nie pomogły podciągnięte rezerwy ani zwerbowani w najbliższej okolicy ochotnicy, którzy na odgłos walki chwycili za broń. Powstańcy rozproszyli się potem po okolicznych lasach i wioskach lub schronili się za Bugiem.
We wsi Kietlanka znajduje się przystanek kolejowy oraz kapliczka przydrożna z 1901 roku fundacji Kietlińskich.

UWAGA : Skrzynka dwuetapowa
W Zarębach Kościelnych, na miejscowym cmentarzu przy ulicy Ogrodowej znajduje się grób żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Na grobie umieszczono tablicę ku ich czci, a także w hołdzie powstańcom styczniowym oddziału płk. Mystkowskiego. 
Na tablicy pamiątkowej widnieje napis: "Służba żołnierska to sztandar, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem" oraz "Żołnierzom września w tej mogile spoczywającym, płk. Mystkowskiemu i żołnierzom powstania styczniowego, wszystkim żołnierzom spoczywającym na ziemi zarębskiej poległym za Ojczyznę ......... ..........".
I właśnie dwa ostatnie słowa są hasłem do skrzynki umiejscowionej w Kietlance. Wszystko pisane małymi literami, z odstępem i polskie znaki. Wycieczka na cmentarz nieunikniona, a odnalezienie miejsca bardzo łatwe.

Kesz to mikro tutka z logbookiem - ( w Kietlance ) .

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kietlanka 13 maja
Grób Mystkowskiego na cmentarzu w Zarębach
Pomnik w Kietlance
Logs: Gevonden 17x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij