Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz wojenny w Rszewie-Legionowie - OP8LX1
Cmentarz poległych żołnierzy w I Wojnie Światowej
Owner: JAsiek.
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 183 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 02-07-2017
Date created: 04-05-2017
Date published: 02-07-2017
Last modification: 18-03-2018
11x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
105 visitors
10 x rated
Rated as: Excellent
10 x recommended
This cache is recommended by: Entetee, hobbbysta, LL13, luka128, Maleska, Olo74_Lilalu, poop, Rausz, snack, Victor+
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Take something to write  Offset cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszam do odwiedzenia jednego z wielu  cmentarzy z okresu I Wojny Światowej, które rozsiane są po okolicy. Ten znajduje się w Rszewie-Legionowie, który dziś jest dzielnicą Konstantynowa Łódzkiego. Na cmentarzu zostali pochowani żołnierze niemieccy i rosyjscy - także Polacy walczący w armiach zaborców, którzy zginęli w bitwach w 1914 roku. Prawdopodobnie w większości są to ofiary Bitwy pod Łodzią, lecz daty na nagrobkach sugerują też ofiary późniejszych bitew. Pojedyncze mogiły pochodzą z okresu II Wojny Światowej a kilka nawet jest grobami cywilnymi. Teren cmentarza ogrodzony jest wałem ziemnym, który mimo wielu lat jest nadal dobrze widoczny. Przejście wzdłuż tego wału obrazuje jak rozległy teren został poświęcony na nekropolię - jest to niemal 2 ha. Całkowita długość wału ziemnego to ponad pół kilometra. Przez wiele lat cmentarz podupadał, był regularnie plądrowany. Ludzie rozkopywali groby w nadziei, że znajdą jakiś pistolet, bagnet, hełm czy nie wiadomo co jeszcze. Płyty nagrobne były kradzione i służyły za płyty chodnikowe lub stopnie schodów. W latach 2006-2011 teren cmentarza został nieco uporządkowany. Wszystkie płyty nagrobne zostały zebrane w jedno lapidarium, które ogrodzono i postawiono na nim marmurową tablicę pamiątkową. Oczywiście lapidarium nie jest prawdziwym miejscem pochówku wymienionych na płytach osób. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że szczątki żołnierzy już się nie zachowały. Czasem pojawi się ktoś z wykrywaczem metalu myśląc, że trafi na zakopany karabin. A po prostu trzeba wiedzieć gdzie szukać...

 

Cmentarz jest wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi pod pozycją 1315.

 

lapidarium

 

Kesz to szybki offset. Finał ukryłem w pobliżu cmentarza, ale poza jego terenem. Aby znaleźć miejsce ukrycia kesza musicie odczytać końcówki współrzędnych, które zostawiłem w płotku za tablicą. Po dotarciu na miejsce finału szukajcie charakterystycznego pnia w lesie. Unieście go a Waszym oczom ukaże się miejsce schowania kesza. Znajdzie się miejsce na małe fanty. Pamiętajcie aby znaleźć logbook, do którego trzeba się wpisać. Powodzenia.

 

inskrypcja na tablicy

 

p.s.: Skrzynka jest dwusystemowa. Link do Waypointa GC jest podany w parametrach skrzynki. Logbook wspólny dla obu serwisów. Proszę ewentualne FTFy logować zgodnie z wpisami do papierowego logbooka. Żeby było sprawiedliwie publikacja jest zsynchronizowana.

p.p.s.: Kiedyś była już tu skrzynka ale nie zdążyłem jej podjąć, bo przepadła zanim na dobre zacząłem się bawić w geocaching.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
tego szukaj w lesie
Log entries: Found 11x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions