Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pyzdry - wyzwolenie - OP8LRP
Właściciel: szabla
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 72 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-04-2017
Data utworzenia: 24-04-2017
Data opublikowania: 24-04-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 30-12-2018
27x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
102 odwiedzających
24 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pyzdry należą do najstarszych grodów i miast na prastarych ziemiach polskich. Pierwszy gród istniał już w czasach prasłowiańskich.Pyzdry bardzo wcześnie otrzymały prawo niemieckie czyli samorząd miejski. "Andreas advocatus de Pyzdr" występuje w dokumentach z roku 1257 i 1262. Pierwsi książęta i królowie polscy doskonale rozumieli, jak ważne strategicznie i handlowe znaczenie miały Pyzdry dla młodego państwa polskiego i szczególną opieką otaczali miasto, starając się o jego rozwój i obronę. Toteż od wczesnych czasów był w Pyzdrach warowny zamek książęcy i miasto otoczone było obronnymi wałami i murami. W Pyzdrach było niegdyś siedem kościołów, stara bóźnica żydowska i ewangelicki dom modlitwy. Były tu szkoły, szpitale, domy starców i kalek, różne cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne i słynne odpusty, które ściągały do miasta rzesze pielgrzymów i gromady dziadów z całej Polski. Był tu także obraz cudami słynący, zaliczany do najstarszych cudownych obrazów na ziemiach polskich. Zrabowali i wywieźli go Krzyżacy w 1331 roku. Wreszcie w roku 1863 w czasie powstania styczniowego po stoczonej bitwie pod miastem do Pyzdr wkracza z oddziałem powstańców z Poznańskiego generał Edmund Taczanowski. W Pyzdrach pozostał Taczanowski dłuższy czas, powiększając nowymi ochotnikami oddział, który 20 kwietnia liczył już 500 ludzi. Szefem sztabu mianował majora Strzeleckiego, adiutantami swymi kapitana Murzynowskiego, Wacława Koszutskiego i Bolesława Malczewskiego; kosynierami dowodził Francuz Ganier, jazdą Miśkiewicz, artylerią, złożoną z dwóch armatek wiwatowych i jednego dwufuntowego działka Władysław Zakrzewski, strzelcami Lewiński i Kazimierz Unrug. Spędzając czas na ćwiczeniu ochotnika, pozostał Taczanowski w Pyzdrach przez kilka dni. Tutaj przybyli do obozu jako ochotnicy, poseł Władysław Niegolewski i Jan hr. Działyński.

https://www.pyzdry.pl/235,historia-miasta.html

Kordy prowadzą mniej więcej na rynek, na którym należy odszukać pomnik 750 lecia Pyzdr. Do poniższej tabelki należy wpisać po kolei cyfry z daty budowy pomnika :

 

 

A

B

C

D

E

F

G

H

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawiając wg. wzoru:

N 52 (B+H).ACF

E 17 (D-E) (H-D).(Ex2)DG

 

Ponadto do zaliczenia wymagane jest wpisanie hasła, którym jest imię i przydomek księcia założyciela Pyzdr z pomnika znajdującego się na rynku, pisane wielkimi literami bez spacji

 

Założono razem z użytkownikiem Blondo.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik
Wpisy do logu: znaleziona 27x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy