Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pyzdry - wyzwolenie - OP8LRP
Eigenaar: szabla
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 99 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 24-04-2017
Gemaakt op: 24-04-2017
Gepubliceerd op: 24-04-2017
Laatste verandering: 16-04-2024
28x Gevonden
1x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
105 x Bekeken
24 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pyzdry należą do najstarszych grodów i miast na prastarych ziemiach polskich. Pierwszy gród istniał już w czasach prasłowiańskich.Pyzdry bardzo wcześnie otrzymały prawo niemieckie czyli samorząd miejski. "Andreas advocatus de Pyzdr" występuje w dokumentach z roku 1257 i 1262. Pierwsi książęta i królowie polscy doskonale rozumieli, jak ważne strategicznie i handlowe znaczenie miały Pyzdry dla młodego państwa polskiego i szczególną opieką otaczali miasto, starając się o jego rozwój i obronę. Toteż od wczesnych czasów był w Pyzdrach warowny zamek książęcy i miasto otoczone było obronnymi wałami i murami. W Pyzdrach było niegdyś siedem kościołów, stara bóźnica żydowska i ewangelicki dom modlitwy. Były tu szkoły, szpitale, domy starców i kalek, różne cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne i słynne odpusty, które ściągały do miasta rzesze pielgrzymów i gromady dziadów z całej Polski. Był tu także obraz cudami słynący, zaliczany do najstarszych cudownych obrazów na ziemiach polskich. Zrabowali i wywieźli go Krzyżacy w 1331 roku. Wreszcie w roku 1863 w czasie powstania styczniowego po stoczonej bitwie pod miastem do Pyzdr wkracza z oddziałem powstańców z Poznańskiego generał Edmund Taczanowski. W Pyzdrach pozostał Taczanowski dłuższy czas, powiększając nowymi ochotnikami oddział, który 20 kwietnia liczył już 500 ludzi. Szefem sztabu mianował majora Strzeleckiego, adiutantami swymi kapitana Murzynowskiego, Wacława Koszutskiego i Bolesława Malczewskiego; kosynierami dowodził Francuz Ganier, jazdą Miśkiewicz, artylerią, złożoną z dwóch armatek wiwatowych i jednego dwufuntowego działka Władysław Zakrzewski, strzelcami Lewiński i Kazimierz Unrug. Spędzając czas na ćwiczeniu ochotnika, pozostał Taczanowski w Pyzdrach przez kilka dni. Tutaj przybyli do obozu jako ochotnicy, poseł Władysław Niegolewski i Jan hr. Działyński.

https://www.pyzdry.pl/235,historia-miasta.html

Kordy prowadzą mniej więcej na rynek, na którym należy odszukać pomnik 750 lecia Pyzdr. Do poniższej tabelki należy wpisać po kolei cyfry z daty budowy pomnika :

 

 

A

B

C

D

E

F

G

H

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawiając wg. wzoru:

N 52 (B+H).ACF

E 17 (D-E) (H-D).(Ex2)DG

 

Ponadto do zaliczenia wymagane jest wpisanie hasła, którym jest imię i przydomek księcia założyciela Pyzdr z pomnika znajdującego się na rynku, pisane wielkimi literami bez spacji

 

Założono razem z użytkownikiem Blondo.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
pomnik
Logs: Gevonden 28x Niet gevonden 1x Opmerking 1x Alle logs