Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pogodowa stacja mobilna - OP8KRX
Właściciel: areckis
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 277 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Mobilna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-02-2017
Data utworzenia: 01-02-2017
Data opublikowania: 13-02-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 15-11-2022
25x znaleziona
24x przeniesiona   19701.54 km
2x nieznaleziona
39 komentarze
watchers 5 obserwatorów
315 odwiedzających
18 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aguirre, Badzia Gadzia - (BG), baloniarz, bamba, Cezex, elmodemonico, LadyMoon, Miki., misiek_siersciuch (m_si), uhuhu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Wymagany dodatkowy sprzęt  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Uwaga charakter tej skrzynki jest jedynie zabawowo - edukacyjny. Nie jest to skrzynka mająca na celu przeprowadzenie badań naukowych. Wszystkie pozyskane dane mogą być niedokładne, brakuje im ciągłości i nie należy traktować ich jako źródło danych do dalszych badań.

 

BE6A8FD1-50A3-59A8-A020-23FB311F8596.jpg 0DF6CB09-4964-6237-58DC-C78C2A0CA35A.jpg E4D88600-5EE1-99DA-9552-44465D298788.jpg 1FDC1E8C-53A6-9FA3-3B83-6E6E158B9716.jpg

 

Pamiętacie jak w szkole podstawowej dostaliście zadanie domowe, aby przez kilka dni obserwować zmieniające się warunki pogodowe i wszystko notować? Jeśli pamiętacie, to dobrze, bo ta wiedza może się przydać, a jeśli nie wiecie o czym mówię, to po zaliczeniu tej skrzynki już będziecie wiedzieli na czym to zadanie domowe polegało.

 

Zaliczenie skrzynki polega na obserwacjach pogody w miejscu, gdzie aktualnie przebywacie, przez co najmniej dwa dni o stałych godzinach. Spisać należy: temperaturę, siłę i kierunek wiatru, opady oraz zachmurzenie. Jedna zaliczająca osoba (nick) musi dokonać minimum dwóch obserwacji. Wtedy dopiero może skrzynkę odłożyć w teren. Jeżeli skrzynkę przetrzymujesz dłużej niż dwa dni, to jednocześnie zobowiązujesz się do dokonywania dalszych obserwacji, aż do czasu odłożenia skrzynki. 

Uwaga. W przypadku, gdy skrzynkę podjąłeś rano i w ten sam dzień dokonałeś pierwszej obserwacji, to możesz skrzynkę odłożyć już następnego dnia, zaraz po dokonaniu drugiej obserwacji.

Po odłożeniu skrzynki, wpisujesz komentarz w logu, a ja sprawdzam wpisane dane i wysyłam hasło do zalogowania.

Po zebraniu wystarczających danych i co jakiś czas późnej, będę publikował również aktualne, zbiorcze zestawienia Waszych obserwacji.

 

Wymagany dodatkowy sprzęt:

  • termometr zewnętrzny lub domowa stacja pogodowa,
  • kompas.

Zawartość kesza:

  • wstążka do badania kierunku wiatru,
  • logbook,
  • ołówki,
  • certyfikaty będące jednocześnie dzienniczkami obserwacji.

 

ZAKRES I SPOSÓB PROWADZENIA OBSERWACJI

 

FF7DFD82-5838-67C9-C0D9-0538789585E5.png1. TEMPERATURA

Temperatura jest najczęściej dokonywanym pomiarem meteorologicznym. Jest dokonywany zarówno profesjonalnie, przez stacje meteorologiczne, jak i przez prawie każdego z nas niemalże codziennie w domu. Kto z nas przed wyjściem z domu nie zerknie na termometr cieczowy za oknem (alkoholowy lub coraz rzadziej rtęciowy) czy też bardziej nowocześnie, na własną elektroniczną stację pogody? No właśnie. Profesjonalnie temperatura jest mierzona na wysokości 2 m nad gruntem przez urządzenia o dokładności (błędzie pomiaru) do 0,2 oC.

Na potrzeby naszych badań wystarczy, że to co robiłeś do tej pory rano z termometrem, zrobisz o godz. 12.00. Pamiętaj tylko o poniższych uwagach:

- temperatura mierzona musi być w cieniu, a miejsce pomiaru także wcześniej nie mogło być wystawione na działanie promieni słonecznych,

- podajemy wartości całkowite w stopniach Celcjusza, po zaokrągleniu.

 

Dodatkowe informacje:

 

48FC7BEF-86AF-3257-C096-012DA18C7471.png2. WIATR

W naszym rejonie geograficznym wiatr powstaje głównie poprzez przemieszczanie powietrza z obszarów o wyższym ciśnieniu atmosferycznym, do obszaru o niższym ciśnieniu atmosferycznym. Wieje głównie poziomo lub prawie poziomo. Na prędkość i kierunek wiatru może mieć wpływ ukształtowanie terenu. W stacjach meteorologicznych prędkość i kierunek wiatru mierzą wiatromierze (anemometry) na wysokości 10 metrów. Ale wiatr można mierzyć również poprzez satelity. 

Na co dzień prędkości wiatru prawie nikt z nas nie dokonuje na poziomie profesjonalnym, bo po prostu brak nam odpowiedniej aparatury pomiarowej. Ale każdy z nas może ocenić orientacyjnie prędkość i kierunek wiatru. Na potrzeby naszych badań wykorzystamy morską skalę Beauforta. W poniższej tabeli szukamy aktualnie występującego zjawiska na lądzie lub morzu i sprawdzamy odpowiadający mu stopień skali Beauforta. Pomimo tego, że wiatr może się zmieniać w ciągu dnia wielokrotnie - zarówno jego siła jak i kierunek, to do naszych obserwacji użyjemy jednego pomiaru w środku dnia pomiędzy godz. 12.00 a 13.00.

 

Stopień

Prędkość

[km/h]

Opis Stan morza Zjawiska na lądzie
0 0 Cisza Gładkie. Spokój, dym unosi się pionowo.
1 1 - 6 Powiew Zmarszczki na wodzie. Ruch powietrza lekko oddziałuje na dym.
2 7 - 11 Słaby wiatr Małe falki. Wiatr wyczuwany na skórze. Liście szeleszczą.
3 12 - 19 Łagodny wiatr Duże falki, ich grzbiety mają wygląd szklisty. Liście i małe gałązki w stałym ruchu.
4 20 - 29 Umiarkowany wiatr Małe fale, na których grzbietach tworzy się piana. Słychać plusk. Kurz i papier podnoszą się. Gałęzie zaczynają się poruszać.
5 30 - 39 Dość silny wiatr Szum morza przypomina pomruk, wiatr gwiżdże, fale umiarkowane, gęste białe grzebienie. Małe drzewa kołyszą się.
6 40 - 50 Silny wiatr Tworzą się grzywacze, długa wysoka fala, szum morza. Fale z pianą na grzbietach i bryzgi. Duże gałęzie w ruchu. Słychać świst wiatru nad głową. Kapelusze zrywane z głowy.
7 51 - 62 Bardzo silny wiatr Morze burzy się i piana zaczyna układać się w pasma. Całe drzewa w ruchu. Pod wiatr idzie się z wysiłkiem.
8 63 - 75 Sztorm/wicher Umiarkowanie duże fale z poprzerywanymi obracającymi się grzbietami. Pasma piany. Gałązki są odłamywane od drzew. Samochody skręcają pod wpływem wiatru.
9 76 - 87 Silny sztorm Bardzo duże fale z gęstą pianą. Grzbiety fal zaczynają się zawijać. Znaczne bryzgi. Lekkie konstrukcje ulegają zniszczeniu.
10 88 - 102 Bardzo silny sztorm Wielkie fale. Powierzchnia morza jest biała, fale przełamują się. Widoczność jest ograniczona. Drzewa wyrywane z korzeniami. Poważne zniszczenia konstrukcji.
11 103 - 117 Gwałtowny sztorm Nadzwyczaj wielkie fale. Znaczna część konstrukcji zniszczona.
12 177 + Huragan Olbrzymie fale. Powietrze pełne piany i bryzgów. Morze całkowicie białe pokryte bryzgami. Widzialność bardzo ograniczona. Masowe i powszechne zniszczenia konstrukcji.

 

Kierunek wiatru określamy na podstawie tego skąd wieje. Czyli jeżeli wyjdziemy w południe z domu, staniemy twarzą do wiatru i okaże się, że słońce świeci nam prosto w twarz, to aktualnie wieje wiatr południowy (S). Na potrzeby obserwacji określamy skąd wieje poprzez zaobserwowanie zawieszonej wstążki. Następnie kompasem sprawdzamy z jakiego kierunku wstążka nam "ucieka" -  stamtąd wieje i ten kierunek wiatru wpisujemy do obserwacji. Pamiętaj tylko o poniższych uwagach:

- pomiar nie powinien być dokonywany w pobliżu budynków, im wyższy budynek, tym odejdź dalej od niego,

- wstążkę mocujemy do stałego elementu, nie powinna to być gałązka na drzewie, czy własna ręka, ale np. można wykorzystać barierki,2E7EBBA1-700E-E374-2302-66DF0311E21A.png poręcze.

- używamy 8 kierunków świata: N, NE, E, SE, S, SW, W, NW.

 

Dodatkowe informacje:

 

9936B023-4367-2E41-9C76-E5936C124979.png3. OPADY (na powierzchnię ziemi)

Deszczomierz (pluwiometr, ombrometr) to przyrząd służący do mierzenia sumy opadów. Zaopatrzony jest w walcowate naczynie o określonym polu górnego otworu oraz menzurkę do pomiaru ilości wody. Samopiszący przyrząd do notowania sumy opadów to pluwiograf (ombrograf). Totalizator to deszczomierz z urządzeniem do samoczynnego opróżniania menzurki z wodą i rejestrowania ilości opadu. Ustawia się go w trudno dostępnych miejscach np. na szczytach górskich, a jego zapisy odczytuje się raz na miesiąc lub jeszcze rzadziej.

Wielkość opadu podaje się w litrach ma metr kwadratowy (l/m2) lub w mm słupka wody (mm H20). Ta druga jednostka jest bardziej pro, ale zwykłemu keszerowi niewiele powie, więc na co dzień do określania wielkości opadu używa się l/m2, bo łatwiej po prostu sobie takie wartości wyobrazić (np. 5 l/m2, czyli tak jak byśmy wylali 5 litrowy baniak z mydłem z Biedry na kawałek chodnika o wymiarach 1m x 1m).

W warunkach domowych również możemy określać nie tylko typ opadów, ale i ich ilość poprzez wykonanie prostych naczyń pomiarowych (link w dodatkowych informacjach). Nasze obserwacje ze względu na krótki czas ich trwania (2 dni) będą jednak uproszczone. Wystarczy, że określimy rodzaj, oraz bardzo ogólnie intensywność opadu i czas jego trwania od rana do godziny pomiaru.

Do określenia rodzaju opadu (na powierzchnię ziemi) używamy następujących określeń: deszcz, śnieg, krupa, grad.

Do określenia intensywności (ilości) używamy określeń: słabe, umiarkowane, silne, bardzo silne.

Do określenia długości ich trwania używamy określeń:

- przelotne - kiedy opady są krótkie jednorazowe lub sporadyczne od czasu do czasu,

- słabe - kiedy pada przez mniej niż połowę czasu,

- umiarkowane - kiedy opad pojawia się przez około połowę obserwowanego czasu,

- długotrwałe - kiedy opad występuje zdecydowanie częściej niż przez połowę czasu,

- ciągłe - praktycznie bez przerw.

W przypadku niewystąpienia opadu w arkusz wpisujemy słowo brak.

Wyjaśniam co to krupa, a co grad. Krupa, to ziarenka lodowe o średnicy do 5 mm, a grad to grudki lodu od 5 mm w górę.

 

Dodatkowe informacje:

 

D2C47163-6C8C-C0BE-3536-EC9685AD8FB2.jpg4. ZACHMURZENIE

No i na koniec najprostsze z badań. Określa stopień pokrycia nieba przez chmury, ogólnie, bez podziału na chmury niskie i wysokie oraz bez stwierdzania jaki to rodzaj, gatunek czy odmiana chmur. Po prostu patrzysz i porównujesz z poniższą listą określeń. Zachmurzenie wiąże się najczęściej z obecnością niżu. Niskie zachmurzenie występuje najczęściej przy wyżu. W naszej strefie geograficznej są jednak spore odstępstwa występujące najczęściej jesienią. Wtedy pomimo panującego wyżu nad głowami może zalegać gruba warstwa chmur. Zachmurzenie określa się najczęściej przy pomocy 8 stopniowej skali.

W naszych badaniach znowu skupiamy się na zachmurzeniu jedynie w południe i używamy następujących określeń słownych na stopień zachmurzenia:

- bezchmurnie - niebo bez chmur,

- małe - mniej niż połowa nieba zachmurzona,

- średnie - połowa nieba pokryta chmurami,

- duże - więcej niż połowa nieba zachmurzona,

- całkowite - całkowite zachmurzenie,

- mgła - i nie widzimy chmur.

Pamiętaj jednocześnie o tym, aby dokonując obserwacji widzieć jak największy obszar nieba.

 

Dodatkowe informacje:

 

 

GDZIE DOKONUJEMY WPISÓW I CO PO ZAKOŃCZENIU OBSERWACJI?

 

W skrzynce znajduje się adres strony, na której należy dokonywać wpisów. Adres pozostaje niezmienny, więc już po zakończeniu własnych badań, w każdej chwili można ponownie z niego skorzystać, aby sprawdzić jak prowadzone są dalsze badania przez kolejnych keszerów - meteorologów.

 

Po zapisaniu własnych badań do arkusza, odkładamy skrzynkę w teren, i powiadamiamy o tym fakcie w logu skrzynki w formie komentarza. Ja sprawdzam poprawność obserwacji meteorologicznych i przesyłam hasło do zalogowania znalezienia i przeniesienia kesza. 

 

Dla pierwszych 120 keszerów - meteorologów w skrzynce znajdują się indywidualne mini dzienniczki obserwacji będące jednocześnie certyfikatami znalezienia. Jeżeli dzienniczko-certyfikatów zabraknie, to w logbooku znajduje się adres, skąd można je pobrać i samodzielnie wydrukować.  

 

POWODZENIA!

 

PS. Nie mam nic wspólnego z meteorologią, nawet koło niej nie przechodziłem. Proszę więc fachowców w tej dziedzinie o wyrozumiałość. To tylko zabawa. Kesza przygotowywałem opierając się na wiedzy pozyskanej ze stron naukowych, pseudonaukowych i kompletnie amatorskich dotyczących rzeczonej tematyki. Oczywiście występujące rażące błędy niezwłocznie usunę, jeżeli zostaną takie znalezione. W tej sprawie proszę o kontakt na priva.

Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 2x komentarz 39x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia