Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Skrzynka nietypowa
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sajgon - kolonialne serce francuskich Indochin - OP8KKU
Właściciel: erykradek
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 0 m n.p.m.
location Województwo: Wietnam > ?
type Typ skrzynki: Skrzynka nietypowa
size Wielkość: Mikro
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 09-01-2017
creation-date Data utworzenia: 09-01-2017
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 10-01-2017
znaleziona 0x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
visits 27 odwiedzających
votes 0 x oceniona
score Oceniona jako: b.d.
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Sajgon, który dziś oficjalnie nazywany jest Ho Chi Minh City, to kulturowy i architektoniczny patchwork. Francuska finezja, chińska szczegółowość i wietnamski upór stworzyły miasto, które przyprawia o zawrót głowy.

 

1

Typowy widok w Sajgonie - miliony (a dokładnie 7 milionów) skuterów. Zdjęcie z wieczora, a w dzień jeszcze ich więcej :)

 

Początkowo Sajgon był małą kambodżańską osadą rybacką, do której w XVIII wieku zaczęli przybywać uchodźcy z Chin i to właśnie oni mieli wpływ na rozwój osady. Wkrótce potem, tereny te zostały przejęte przez Wietnamczyków, którzy zepchnęli chińskich uchodźców na drugi plan. Jednak to francuscy kolonizatorzy, którzy uczynili z Sajgonu stolicę Indochin, mieli największy wpływ na jego obecny kształt. Po wojnie indochińskiej miasto zostało znów przejęte przez Wietnamczyków, a jego nazwa została zmieniona na cześć ich wodza Ho Chi Minh’a.

 2

Pomnik Hi Chi Minha. W tle Ratusz

 

Chodząc po ulicach centralnej części miasta, tzw. Dzielnicy nr 1, można poczuć się jak w Paryżu. Piękne, zadbane XIX-wieczne kamienice, poczta w stylu kolonialnym, neoromańska Katedra Notre-Damme ze strzelistymi wieżami, dostojny neoklasyczny gmach Teatru Miejskiego i wiele innych budynków – wszystko to dobitnie przypomina o kolonialnej historii Sajgonu. Ta część miasta jest też najbardziej zadbana, ulice są czyste, a witryny luksusowych sklepów kuszą towarami zachodnich marek. Francja – elegancja!

 

hotel

Hotel Continental Sajgon

 

Wystarczy jednak wsiąść na skuter i przejechać kilka kilometrów, żeby przenieść się do Chin. Dzielnica Cholon zwana dziś potocznie Chinatown, jest enklawą stworzoną przez chińskich uchodźców prawie trzy wieki temu. Kolorowe buddyjskie świątynie są tu co kilkadziesiąt metrów. Te najstarsze, pochodzące z XIX wieku, są najciekawsze. Wierni przychodzą się pomodlić, zapalają kadzidła i świece, składają dary na ołtarzach Buddy.

 

chinatown

Chua Ba Thien Hau (Thien Hau pagoda)

 

Aromatyczna część Cholonu, w której sprzedaje się przyprawy i specyfiki chińskiej medycyny, to jeden z największych bazarów w mieście. Pełno tu sklepików z suszonymi ziołami, przyprawami, grzybami, suszonymi gadami i innymi tego typu cudami. Przy licznych, wąskich uliczkach Chinatown stoją rzędami stare, chińskie kamienice. Niektóre z nich są bardzo zniszczone, niektóre odremontowane, ale wszystkie razem nadają tej dzielnicy osobliwego charakteru. Takie stare, wydaje się autentyczne Chiny coraz trudniej znaleźć w samych Chinach. W Chinach zabytkowe kamienice, poza kilkoma wyjątkami, burzy się. Na ich miejscu stawia się szklano-betonowe wieżowce. Tu nikomu nawet nie przyszłoby to głowy.

 katedra

Katedra Łacińska Notre Dame i cudowna, płacząca statua Maryi Dziewicy

 

 

Jak na ironię, najmniej ciekawe jest wietnamskie oblicze Sajgonu. Wysokie domy, szare, lub pomalowane na intensywne kolory, budowane są raczej bez żadnej myśli urbanistycznej. Każdy budynek to osobne „dzieło sztuki” zupełnie nie pasujący do otoczenia. Domy są zazwyczaj bardzo wąskie, ale wysokie, o kilku kondygnacjach. Życie rodzinne toczy się jednak na najniższym poziomie budynku – parterze, gdyż jest tu najchłodniej. To centralne miejsce, w którym zawsze znajdziemy kanapę z widokiem na telewizor, buddyjski ołtarzyk i stół. Tu się je, tu się modli, tu się spędza czas z rodziną i odpoczywa. Na parterze nie ma zwykle okien i tradycyjnych drzwi. Cała ściana od ulicy to coś w rodzaju otwieranych do góry wielkich drzwi garażowych. Każdy przechodzień, który mija dom, chcąc nie chcąc, widzi dokładnie toczące  się w środku życie rodziny wietnamskiej.

 

poczta

Budynek Poczty Głównej

 

Sajgon ma jeszcze jedno miejsce, które trzeba odwiedzić - Pałac Niepodległości. Bez wycieczki tu, poznawanie historii kraju będzie niepełne. Do końca wojny wietnamskiej był to pałac prezydenta południowego Wietnamu. Dziś jest to swego rodzaju miejsce pamięci o tej wojnie oraz o podziale narodu wietnamskiego na północ i południe. Jest to bardzo nietypowe muzeum pokazujące nam, jak zbudowany jest pałac prezydencki począwszy od sal reprezentacyjnych, poprzez sale obrad, mniejsze gabinety, jadalnie, sztaby kryzysowe, a skończywszy na kuchni, schronie i centrum dowodzenia pod ziemią. Oczywiście eksponaty znajdujące się tam są przestarzałe, ale świetnie oddają realia wcześniejszej epoki. No i kto nie chciałby zobaczyć najbardziej tajemnych części pałacu – bunkrów i centrum dowodzenia. Wrażenia bezcenne! A jakby komuś było mało militariów, tuż koło pałacu jest Muzeum Wojny Amerykańskiej (bo tak w Wietnamie nazywa się "naszą Wojnę Wietnamską)

 

pałac

Pałac Niepodległości

 

Sajgon jest bardzo ciekawym miastem, hybrydą trzech kultur. Zastanawiam się czy powiedzenie „ale Sajgon” ma swoje źródło w tej mieszance kulturowej, czy może chodzi o niezwykle żywiołowy ruch uliczny sprawiający wrażenie chaosu, a może jeszcze o coś innego…


 

O keszu:

Kordy wskazują Katedrę. Skrzynka umieszczona za pierwszą dostępną rynną po lewej, stojąc przodem do wejścia - patrz spojler. Miejsce mega ruchliwe - proszę o ostrożność przy podejmowaniu, a jeśli kesz zginie, o reaktywację.

Obrazki/zdjęcia
Obiadek
Tu człowiek jest milionerem :)
tu szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 0x nieznaleziona 0x komentarz 1x Photo 1x Galeria Wszystkie wpisy