Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Wyspa Rehdanza - OP8JR7
Park hutniczy na wyspie Rehdanza
Owner: RaMaTo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 191 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:25 h    Distance to travel: 0.80 km
Date hidden: 14-09-2017
Date created: 21-10-2016
Date published: 14-09-2017
Last modification: 28-05-2019
14x Found
1x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
106 visitors
14 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: KrystianT
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Compass  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pod koniec XVIII wieku rozpoczęto zasypywanie lewego odgałęzienia rzeki Mała Panew w okolicach huty w Ozimku. Rozebrano most prowadzący do „zamku hutniczego”. Rozpoczęto też regulację głównego koryta rzeki powyżej tamy. Powstał w ten sposób teren otoczony ze wszystkich stron wodą (stąd ta "wyspa"), pomiędzy Małą Panwią a drogą do Krasiejowa. W roku 1803, mistrz budowlany Franz Moritz wyznaczył na powstałej wyspie pierwsze ścieżki spacerowe i umieścił przy nich ławeczki. Prace zmierzające do utworzenia rekreacyjnego terenu finansowano z dobrowolnych składek pracowników huty i mieszkańców przy hutniczych osiedli. Powstały park, na cześć założyciela i budowniczego huty, otrzymał nazwę wyspy Rehdanza. Od tego czasu systematycznie prowadzono prace zmierzające do rozbudowy i stałego upiększania tego terenu. Wybudowano kręgielnię, strzelnicę i ptaszarnię. Corocznie 3 sierpnia odbywały się tu królewskie zawody strzeleckie.

Ważnym momentem w lokalnej historii był fakt oficjalnego przekazania hucie przez zarząd Lasów Królewskich terenu wyspy. Stało się to 28 września 1814 roku, na wniosek ówczesnego dyrektora, nadrządcy górniczego Gerharda, a dokonane zostało przez ministra von Büllow. Od tego czasu park był systematycznie rozbudowywany i upiększany, służąc mieszkańcom i gościom. Pierwszy pomnik na tym terenie powstał jeszcze przed założeniem parku. Był to obelisk poświęcony Rehdanzowi. Teren parku stał się miejscem upamiętniania ważnych wydarzeń w historii huty i całego Śląska. Był jednak przede wszystkim miejscem spotkań, zabaw i wypoczynku pracowników huty i mieszkańców okolicy. Był dumą zakładu. Trudno się temu dziwić. Ilość i okazałość pomników, piękne drzewa, okazałe parkany, aleje, altany sprawiały, że wyspa Rehdanza była jedynym w swoim rodzaju obiektem, nie spotykanym gdzie indziej.

Kiedyś w parku hutniczym na wyspie Rehdanza znajdowało się kilkanaście pomników, poświęconych ważnym postaciom w dziejach śląskiego hutnictwa, m.in.: Redenowi, Reilowi, Karstenowi, Rehdanzowi.

Dnia 3 lutego 1813 roku, ośmiu urzędników hutniczych i ich synów wyruszyło jako ochotnicy na wojnę wyzwoleńczą przeciwko Napoleonowi. Przed wymarszem każdy z nich posadził uroczyście na parkowej wyspie brzozę. Drzewa miały upamiętniać ich bohaterski czyn. Niestety do domu powróciło jedynie sześciu. Dwóch zginęło w bitwie pod Lipskiem. Towarzysze broni, którym udało się szczęśliwie przeżyć wojnę, własnoręcznie uformowali i odlali pomnik na cześć poległych. Miał on formę sześciennego bloku, na którym stał puchar zwycięstwa. Na dwóch tablicach upamiętniono Gustawa Braustedta poległego 16 października 1813 roku i Eduarda Richtera poległego 11 listopada tego samego roku. Pomnik ten znany jako „pomnik poległych ochotników”, poświęcił 16 października 1818 roku pastor Quint. Cała ósemka też doczekała się upamiętnienia. W roku 1845, w południowej części parku, wzniesiono pomnik na ich cześć. Na ośmiobocznym cokole umieszczono osiem tablic z nazwiskami uczestników wojny oraz datę ich wymarszu 3 lutego 1813 roku.

Niestety w ostatnich dniach wojny i krótko po niej, wszystko to uległo całkowitemu zniszczeniu, którego celem było zatarcie wszelkich śladów przeszłości. Do dziś zachował się jedynie kamienny postument pomnika ochotników, który można odnaleźć w południowej części parku. Pozostałe w bezmyślny sposób zostały zniszczone w okresie powojennym.

Ostatnie lata były dla parku szczęśliwe. Lokalne władze zadbały o jego uporządkowanie. Na nowo wytyczono alejki, ustawiono ławeczki, wykonano oświetlenie. Wybudowano przystań kajakową i inne obiekty służące rekreacji. Przywrócono także jego pierwotną nazwę Parku Rehdanza.

Źródło: Józef Tomasz Juros "Historia, zabytki i ślady hutnictwa w dolinie Małej Panwi", inf. własne

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O skrzynce:

Zawartość: logbook, ołówek, drobiazgi na wymianę, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców

Współrzędne wskazują centralną część parku. Aby odnaleźć miejsce ukrycia skrzynki należy wykonać trzy posunięcia:

1. zlokalizować w parku cokół "Pomnika poległych ochotników"

2. Od cokołu należy przejść ok. 222m na azymut 80°. Na miejscu będzie pewien duży obiekt - w nim poszukaj napis z logo OC z pewną 3-cyfrową liczbą.

3. Podstawiając tą liczbę do poniższych działań otrzymamy miejsce ukrycia skrzynki.

N50 40.X

E18 13.Y

Gdzie:

X = liczba - 25

Y = liczba -353

Na "pewnym dużym obiekcie" powinna się skończyć aktywność dzieci.... W nim też może przydać się latarka.

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC:)

Pictures
pomnik Georga Rehdanza (okres międzywojenny)
Park obecnie 1
Park obecnie 2
Park obecnie 3
Log entries: Found 14x Not found 1x Note 2x All entries Show deletions