Nazwa lasu pochodzi od osady Łagiewniki powstałej prawdopodobnie już w XI wieku, pełniącej służebną funkcję wobec grodu w Zgierzu.
Kilkakrotnie na terenie lasu miały miejsce ważne wydarzenia historyczne.
Las Łagiewnicki położony jest w północno-wschodniej części miasta. Zajmuje obszar 1250 ha, co jest ewenementem na skalę europejską, gdyż żadne inne miasto nie posiada w swoich granicach administracyjnych tak rozległego obszaru leśnego.
Las jako jeden z nielicznych o cechach naturalnych będących pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej (istniejącej na terenie miasta i wokół niego jeszcze 200 lat temu), charakteryzuje się wyżynnym krajobrazem o zróżnicowanej rzeźbie.
W celu spopularyzowania Lasu Łagiewnickiego, a jednocześnie z myślą o ochronie przed "zadeptaniem", począwszy od roku 1965 wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, ścieżki przyrodniczo-leśne oraz umieszczono w wielu miejscach tablice informujące o walorach i historii danego miejsca.
W 1996 r. z części lasu utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki… 31 grudnia 1996 r. cały kompleks wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami.
Atrakcją turystyczną, przyciągającą do Łagiewnik rzesze odwiedzających, są niewątpliwie zabytki. Najcenniejszym jest kościół i klasztor Franciszkanów przy ul. Okólnej, ale także dwie kapliczki św. Rocha i św. Antoniego.
Wiadomości z WIKIPEDIA – Wolna encyklopedia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Las_%C5%81agiewnicki_w_%C5%81odzi
Wiekowy "Starzec" w zielonych porostach, który dawniej był leśnym Mocarzem, teraz bez ruchu leży. Tuż przy nim w połowie jego długości szukaj płytko zakopanej skrzynki. Na niej kilka patyków położonych, żebyś kopiąc pudełka nie uszkodził.
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze: | |
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich |
![]() |