Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[BoB] Wszystko w jednym.. - OP8DNT Skrzynka tygodnia
Miejsca..budynki..roznej wielkosci pojemniki..zadania i triki..
Właściciel: Mhonar
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 201 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-12-2015
Data utworzenia: 16-12-2015
Data opublikowania: 16-12-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 12-03-2016
66x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 5 obserwatorów
137 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
44 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AER, andboga, atena.pl, Bartek111, Belkaa, bienio93, brajan74, Dallas, deg, Driver, Esi4, freney, gagu, GFS, gura11, Hr. Jan Usz, kafii, KEISOR, Kobex, krcr, LordArnoth, Mario&Monia, mziolko, Nannette, Nazo, norbinorek, ofen95, PrincePolo, redvibes, rubin, SoMo, stasiekm, Tisia, Tris, unieski, unkas, Wesker, Whatever, whynot, winneorłyJ&F, WRÓBEL., yurras, Zyfika, Żobena
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tutaj sobie pozwiedzamy..

Schron przeciwlotniczy typu Salzgitter:

Określany także jako Geilenberg Bunker od nazwiska Edmunda Geilenberga – Wysokiego Komisarza ds Działań Natychmiastowych w Ministerstwie Uzbrojenia i Produkcji Wojennej III Rzeszy, który w maju 1944 roku otrzymał zadanie wzmocnienia ochrony zakładów paliwowych III Rzeszy przed atakami lotnictwa aliantów. Jednym z podjętych z rozkazu Geilenberga działań była budowa dużych, naziemnych schronów przeciwlotniczych wokół istniejących i budowanych zakładów paliwowych. Dlatego też schrony typu Salzgitter można spotkać wyłącznie w miejscach, gdzie takie zakłady istniały. W Polsce poza Kędzierzynem-Koźlem występują także w Zdzieszowicach, Oświęcimiu i Policach.Schrony powstawały według kilku, różniących się nieznacznie projektów. Najczęściej spotykany wariant schronu składał się z 2 komór na 99 osób każda, połączonych przelotnią z dwiema dodatkowymi przelotniami na obu jego krańcach.Założeniem konstrukcji schronu typu Salzgitter była odporność na bezpośrednie trafienie bombą burzącą o wagomiarze do 1000 lb. Uzyskano to poprzez specjalną konstrukcję ze zbrojonego betonu o grubości 2,50 m z komorami schronowymi o owalnym kształcie, który ułatwiał rozpraszanie energii wybuchu bomby.Od wewnątrz komory schronowe wyłożone były drewnianymi deskami w celu zapobieżenia powstawaniu odprysków betonu. Pomalowano je białą, fluorescencyjna farbą, pozwalającą na ograniczoną widoczność w przypadku utraty zasilania.Schrony były wyposażone w węzeł sanitarny, łączność telefoniczną i urządzenia wentylacyjne.Wymiary zewnętrzne standardowego schronu typu Salzgitter są następujące: długość – 74,7 m; szerokość – 8,25 m, wysokość – 5,20 m.Ze względu na dużą materiałochłonność konstrukcji, w listopadzie 1944 roku podjęto decyzję o zaprzestaniu budowy nowych obiektów.Do budowy schronów typu Salzgitter wykorzystywano niewolniczą pracę więźniów obozu koncentracyjnego Arbeitslager Blechhammer w Sławięcicach.Schron był zlokalizowany w pobliżu obozu Justizstrafgefangenenlager,. Służył zapewne jako miejsce schronienia dla mieszkańców nieodległego obozu mistrzów – Meisterlager a także dla ludności cywilnej Sławięcic a po części także dla robotników przymusowych z obozu Dorflager.

Piwnice szpitalne:

Zachowane murowane piwnice z ciekawymi ceglanymi arkadami to pozostałości budynku należącego do kompleksu szpitalnego, prawdopodobnie mieścił się tam magazyn sprzętu i medykamentów.

Schron szpitalny:

Schron należący do szpitala Betriebekrankenhaus. Wg niepotwierdzonych informacji w schronie był umieszczony generator prądotwórczy

Oczyszczalnia biologiczna:

Ruiny oczyszczalni biologicznej wykorzystywanej prawdopodobnie do utylizacji ścieków z pobliskiego szpitala Betriebekrankenhaus. 
Śródleśny szpital był przeznaczony dla robotników pracujących przy wznoszeniu zakładów Oberschlesische Hydrierwerke AG (w tym także dla robotników przymusowych). Nie był dostępny dla jeńców wojennych oraz więźniów obozów pracy.Składał się z 3 oddziałów: ogólnego, chirurgii i zakaźnego. Oddziały znajdowały się w osobnych, wykonanych z drewna budynkach,. pomiędzy którymi przechodziło się specjalnymi łącznikami.. Budynki te nie zachowały się; pozostały jedynie dosyć dobrze widoczne ślady ziemnych wykopów. Szpitalem kierował niemiecki chirurg o nazwisku Gossner, który miał do pomocy m.in. francuskich lekarzy pracujących w ramach tzw. Service du travail obligatoire, czyli systemu pracy przymusowej istniejącego w okupowanej Francji. Personel szpitala dopełniały niemieckie pielęgniarki oraz polskie i rosyjskie salowe.

====================== SKRZYNKA ========================

Duzy (jednak z tych mniejszych..) multak. Skrzynkowo i etapowo.. Czasu tez trzeba troche poswiecic, chociaz mysle ze ze zwiedzaniem, szukaniem i odpoczynkami zamkniemy sie w godzine. Do przejscia tez niewiele..

I etap: (mikro)

Kolejny schron przeciwlotniczy. Pakujemy sie do srodka z kordow, przed wejsciem do drugiej "komory" po lewej stronie mamy miejsce gdzie smialo mozna wpakowac mikromagnetyka. Ja tak zrobilem.

II etap: (maly) 

Kordy prowadza do wejscia do piwnic, w środku znajdujemy "podium" i w jego sąsiedztwie szukamy małego klipsiaka. W środku wskazowka co dalej:)Proszę ostrożnie z maskowaniem, używać tego którego ją uzylem.. Na miejscu zrozumiecie o co chodzi :)

III etap: (normalny)

Kordy umieszczone na zewnatrz budynku, do srodka mozna sie smialo wpakowac jednak prosze zachowac ostroznosc bo stopnie sliskie. Tutaj w pudelku normalnej wielkosci znajdziemy kordy.. 

IV etap: 

Klips na kordach.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 66x nieznaleziona 0x komentarz 7x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria