OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
GO WRO - Katakumby - OP8D5N
GO WRO
Właściciel: asusik666
Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 123 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Duża
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 12-11-2015
creation-date Data utworzenia: 12-11-2015
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 04-04-2017
znaleziona 54x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
visits 25 odwiedzających
votes 38 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

  

GO WRO: Skrzynka jest częścią projektu Geocachingowa Obwodnica Wrocławia


Zamek w Leśnicy - Korzenie zamku sięgają lat 30-ych XII stulecia, gdy założono tutaj książęcy gród warowny Piastów wrocławskich. 7.XII.1201 zmarł w Leśnicy książę Bolesław Wysoki, zapisując ją wcześniej zakonowi cystersów z Lubiąża. Jego syn Henryk Brodaty zmienił jednak testament ojca, zatrzymując Leśnicę dla siebie i oferując cystersom w zamian wieś Pulcher Campus. Na miejscu starego grodu wzniósł on wkrótce nowe, choć drewniane jeszcze założenie nostra caminata, które służyło mu jako miejsce odpoczynku w częstych podróżach między Wrocławiem a Legnicą. Z chwilą śmierci ostatniego Piasta wrocławskiego Henryka VI Dobrego w 1335 księstwo wrocławskie z Leśnicą przeszło w ręce króla czeskiego Jana Luksemburskiego, który 4 lata później sprzedał wieś wraz z zamkiem mieszczaninowi wrocławskiemu Gysko de Reste. Do końca XIV wieku dobra leśnickie jeszcze wielokrotnie zmieniały gospodarzy, by w 1412 stać się własnością wrocławskiego patrycjusza Michaela Banke. Po uzyskaniu królewskiej zgody, w 1420 rozpoczął on budowę murowanej warowni. Powstał wówczas otoczony fosą zespół obronny, składający się z rozdzielonych dziedzińcem dwóch domów oraz (przypuszczalnie) wieży. W 1428 Leśnicę najechały i zniszczyły oddziały powstańców husyckich. Pod koniec XV wieku kupiła ją rodzina von Hornig, która w latach 1520-50 dokonała przebudowy zameczku w stylu renesansowym - w jej rezultacie powstała rezydencja na planie kwadratu o boku około 21 metrów, z narożnymi okrągłymi wieżami. W 1610 Henryk von Hornig opasał zamek ciągiem fortyfikacji bastejowych. Nie uchroniły one jednak budowli przed zniszczeniami wojny trzydziestoletniej.
W 1651 obiekt przeszedł na własność rodu von Forno i w jego posiadaniu był do roku 1733, kiedy to dobra leśnickie zakupił zakon Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą p.w. św. Macieja. Nowy gospodarz zatrudnił wkrótce arch. Christopha Hacknera, który w latach 1735-40 dokonał barokowej przebudowy rezydencji. Uzyskała ona wówczas charakter pałacu z nakrytymi efektownymi hełmami narożnymi wieżyczkami. Dwadzieścia lat później zmieniono formę wnętrz, przy których pracowali kamieniarze Hans Georg Orth z Wrocławia i Heinrich Calame z Poczdamu, snycerz Ehbisch, sztukator Christian Adam Koch, wrocławski rzeźbiarz Albrecht Siegwitz oraz cała rzesza fizycznych, o których historia nigdy nie pamięta. Postawiono też kilkanaście pieców, stoły doczekały się marmurowych blatów, wstawiono nowe drzwi i okna, marmoryzowano sale, zainstalowano nowe zamki oraz okucia okienne. Kolejne istotne zmiany w wystroju wnętrz miały miejsce w okresie 1835-36 oraz w roku 1935, kiedy w jednej z sal zorganizowano wystawę pamiątek dotyczących Fryderyka II Wielkiego. Od połowy XVII wieku aż do 1945 zamek stanowił własność różnych niemieckich rodów, goszcząc w swoich progach wiele politycznych znakomitości, m.in. królów pruskich: Fryderyka II Hohenzollerna oraz Fryderyka Wilhelma II. W latach 1806-07 stacjonowały tu wojska francuskie i bawarskie, rok później swój sztab w pałacu umieścił książę Hieronim Bonaparte. Podczas powojennej anarchii w 1945 gmach został splądrowany i zdemolowany, a dzieła zniszczenia dopełnił w 1953 pożar, w wyniku którego z okazałej niegdyś rezydencji pozostały tylko surowe mury. W połowie lat sześćdziesiątych zamek odbudowano.

 

LEGENDA:
Legenda mówi, iż na zamku pokutuje dusza starosty śląskiego hrabiego Horacego (Horatiusa) von Forno, który w 1663 roku nakazał zmasakrowanie stabłowickich chłopów, którzy protestowali przeciwko likwidacji kościołów protestanckich lub też 50 chłopów wraz z żonami i dziećmi, którzy nie chcąc przejść na katolicyzm schronili się na cmentarzu, gdzie oddano do nich śmiertelną salwę, a ciała wrzucono do wody.<br />
Horacy von Forno był postacią historyczną pełnił urząd prezydenta kamery. Po jego śmierci w 1654 roku Rada Miejska zezwoliła na pochówek w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, ale z daleko idącymi zastrzeżeniami, nocną porą, bez śpiewów i ceremonii.

 

KESZ:
By odnaleźć skarb który został uryty przez Hrabię musisz zapuścić się w nieciekawe i niebezpieczne miejsce. Otóż twoim celem będą przy zamkowe katakumby. Uważaj na siebie. SKARB NA CIEBIE CZEKA!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  STF Festung Warschau 1944 - Całkowity dystans: 700 km

Wpisy do logu: znaleziona 54x nieznaleziona 0x komentarz 0x Photo 1x Galeria Wszystkie wpisy