Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
GO WRO - Katakumby - OP8D5N
GO WRO
Owner: asusik666
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 123 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 12-11-2015
Date created: 12-11-2015
Date published: 12-11-2015
Last modification: 13-05-2021
116x Found
2x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
108 visitors
72 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: rubin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  One-minute cache  GeoHotel  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  

GO WRO: Skrzynka jest częścią projektu Geocachingowa Obwodnica Wrocławia


Zamek w Leśnicy - Korzenie zamku sięgają lat 30-ych XII stulecia, gdy założono tutaj książęcy gród warowny Piastów wrocławskich. 7.XII.1201 zmarł w Leśnicy książę Bolesław Wysoki, zapisując ją wcześniej zakonowi cystersów z Lubiąża. Jego syn Henryk Brodaty zmienił jednak testament ojca, zatrzymując Leśnicę dla siebie i oferując cystersom w zamian wieś Pulcher Campus. Na miejscu starego grodu wzniósł on wkrótce nowe, choć drewniane jeszcze założenie nostra caminata, które służyło mu jako miejsce odpoczynku w częstych podróżach między Wrocławiem a Legnicą. Z chwilą śmierci ostatniego Piasta wrocławskiego Henryka VI Dobrego w 1335 księstwo wrocławskie z Leśnicą przeszło w ręce króla czeskiego Jana Luksemburskiego, który 4 lata później sprzedał wieś wraz z zamkiem mieszczaninowi wrocławskiemu Gysko de Reste. Do końca XIV wieku dobra leśnickie jeszcze wielokrotnie zmieniały gospodarzy, by w 1412 stać się własnością wrocławskiego patrycjusza Michaela Banke. Po uzyskaniu królewskiej zgody, w 1420 rozpoczął on budowę murowanej warowni. Powstał wówczas otoczony fosą zespół obronny, składający się z rozdzielonych dziedzińcem dwóch domów oraz (przypuszczalnie) wieży. W 1428 Leśnicę najechały i zniszczyły oddziały powstańców husyckich. Pod koniec XV wieku kupiła ją rodzina von Hornig, która w latach 1520-50 dokonała przebudowy zameczku w stylu renesansowym - w jej rezultacie powstała rezydencja na planie kwadratu o boku około 21 metrów, z narożnymi okrągłymi wieżami. W 1610 Henryk von Hornig opasał zamek ciągiem fortyfikacji bastejowych. Nie uchroniły one jednak budowli przed zniszczeniami wojny trzydziestoletniej.
W 1651 obiekt przeszedł na własność rodu von Forno i w jego posiadaniu był do roku 1733, kiedy to dobra leśnickie zakupił zakon Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą p.w. św. Macieja. Nowy gospodarz zatrudnił wkrótce arch. Christopha Hacknera, który w latach 1735-40 dokonał barokowej przebudowy rezydencji. Uzyskała ona wówczas charakter pałacu z nakrytymi efektownymi hełmami narożnymi wieżyczkami. Dwadzieścia lat później zmieniono formę wnętrz, przy których pracowali kamieniarze Hans Georg Orth z Wrocławia i Heinrich Calame z Poczdamu, snycerz Ehbisch, sztukator Christian Adam Koch, wrocławski rzeźbiarz Albrecht Siegwitz oraz cała rzesza fizycznych, o których historia nigdy nie pamięta. Postawiono też kilkanaście pieców, stoły doczekały się marmurowych blatów, wstawiono nowe drzwi i okna, marmoryzowano sale, zainstalowano nowe zamki oraz okucia okienne. Kolejne istotne zmiany w wystroju wnętrz miały miejsce w okresie 1835-36 oraz w roku 1935, kiedy w jednej z sal zorganizowano wystawę pamiątek dotyczących Fryderyka II Wielkiego. Od połowy XVII wieku aż do 1945 zamek stanowił własność różnych niemieckich rodów, goszcząc w swoich progach wiele politycznych znakomitości, m.in. królów pruskich: Fryderyka II Hohenzollerna oraz Fryderyka Wilhelma II. W latach 1806-07 stacjonowały tu wojska francuskie i bawarskie, rok później swój sztab w pałacu umieścił książę Hieronim Bonaparte. Podczas powojennej anarchii w 1945 gmach został splądrowany i zdemolowany, a dzieła zniszczenia dopełnił w 1953 pożar, w wyniku którego z okazałej niegdyś rezydencji pozostały tylko surowe mury. W połowie lat sześćdziesiątych zamek odbudowano.

 

LEGENDA:
Legenda mówi, iż na zamku pokutuje dusza starosty śląskiego hrabiego Horacego (Horatiusa) von Forno, który w 1663 roku nakazał zmasakrowanie stabłowickich chłopów, którzy protestowali przeciwko likwidacji kościołów protestanckich lub też 50 chłopów wraz z żonami i dziećmi, którzy nie chcąc przejść na katolicyzm schronili się na cmentarzu, gdzie oddano do nich śmiertelną salwę, a ciała wrzucono do wody.<br />
Horacy von Forno był postacią historyczną pełnił urząd prezydenta kamery. Po jego śmierci w 1654 roku Rada Miejska zezwoliła na pochówek w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku, ale z daleko idącymi zastrzeżeniami, nocną porą, bez śpiewów i ceremonii.

 

KESZ:
By odnaleźć skarb który został uryty przez Hrabię musisz zapuścić się w nieciekawe i niebezpieczne miejsce. Otóż twoim celem będą przy zamkowe katakumby. Uważaj na siebie. SKARB NA CIEBIE CZEKA!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Spojler
Log entries: Found 116x Not found 2x Note 2x Picture 2x All entries Gallery