Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dziedzictwo Izabelli - OP8BUA
Eigenaar: OKL Gołuchów
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 111 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-08-2015
Gemaakt op: 04-09-2015
Gepubliceerd op: 04-09-2015
Laatste verandering: 06-09-2015
38x Gevonden
5x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
87 x Bekeken
19 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: koza2
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take special equipment  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL

Izabella z książąt Czartoryskich hr. Działyńska

Hr. Izabella urodziła się 14 grudnia 1830 r. w Warszawie, zmarła 18 marca 1899 r. w Mentonie (we Francji). Została pochowana w Mauzoleum w umiłowanym Gołuchowie, z którym związała swoje życie. Była córką księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i Anny Zofii z domu Sapieha. Wychowywała się w Paryżu, w Hotelu Lambert. Od młodości kolekcjonowała dzieła sztuki. W 1857 r. poślubiła wielkopolskiego ziemianina hrabiego Jana Działyńskiego. Małżeństwo to pozostało bezdzietne. Na mocy ustanowionej przez nią Ordynacji majątek gołuchowski dziedziczyli jej bratankowie.

Popiersie Izabelli hr. Działyńskiej, fot. M. Hertmann/ Bust of countess Izabella Działyńska née Czartoryska , photo. M. Hertmann

Popiersie Izabelli hr. Działyńskiej, fot. M. Hertmann

„Oficyna” – dawny pałac Czartoryskich

Budynek wzniesiony w II połowie XIX wieku na bazie dawnej gorzelni. Przeznaczony na mieszkanie właścicieli Gołuchowa. Zasadniczy trzon pierwotnego budynku nie został zmieniony, jednak dwa etapy jego rozbudowy zaowocowały nowym, efektownym kostiumem architektonicznym. Zespolenie wszystkich elementów jest tak doskonałe, iż bez przekazów źródłowych trudno byłoby ustalić kolejne etapy adaptacji. Działania wojenne szczęśliwie ominęły ten obiekt i nie uległ on większym zniszczeniom. Staraniem Lasów Państwowych odrestaurowano obiekt i zaadaptowano na Muzeum Leśnictwa, które udostępniono do zwiedzania w 1986 r.

Oficyna, widok od południa z 1905 r. Fot. A. Pawlikowski, repr. wdg. oryginału ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, źródło: Róża Kąsinowska, Gołuchów. Rezydencja magnacka w świetle źródeł, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie 2006

Muzeum Leśnictwa – „Oficyna”

Obecnie znajdują się tu stałe wystawy pt.: „Kulturotwórcza rola lasu” oraz „Dzieje leśnictwa w Polsce”, a także sale wystaw czasowych. Na wystawie „Kulturotwórcza rola lasu” można zobaczyć prace artystyczne powstałe z zamiłowania twórców do przyrody. Są to między innymi dzieła malarskie, grafiki, intarsje, rzeźby i płaskorzeźby, ceramika i szkło artystyczne, tkaniny ozdobne oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Swoisty urok mają prezentowane kolekcje rzeźb w hubach i porożu oraz zbiór pisanek zdobionych akcentami przyrodniczymi.
Druga wystawa stała jest zatytułowana: „Dzieje leśnictwa w Polsce”. Zapoznać się można na niej między innymi z pierwotnymi formami korzystania z lasu przez człowieka, dawnymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi lasu i z cytatami z ustaw określających obowiązki leśniczych. Na wystawie zgromadzono pamiątki szkolnictwa leśnego oraz dokumenty ilustrujące historię leśnictwa w okresie zaborów, w okresie międzywojennym, drugiej wojny światowej oraz w czasach Polski Ludowej. Ozdobą tej ekspozycji są modele mielerzy, barci leśnej i tratwy. Zobaczymy tutaj również modele dawnych mundurów leśnych. Ponadto eksponowane są archiwalne mapy, zabytki piśmiennictwa leśnego, pamiątkowe fotografie oraz medale i sztandary.

Dawny salonik w Oficynie, fragment marmurowego kominka i boazerii. Fot. M. Hertmann

 


 

Skrytka zawiera logbook oraz pewne zadanie do wykonania.

Jest ukryta w drzewie nazywanym przez szkółkarzy Salix alba L. ̍ Tristis ̍.

Szykując się do podróży koniecznie spakuj aparat fotograficzny. W trakcie zabawy uważaj na intensywny ruch turystyczny i zachowaj dyskrecję. Za dnia oraz po zmierzchu wypatruj znaku na drzewie, by sprawniej odnaleźć skrytkę możesz błysnąć latarką lub flashem z aparatu.

 

Współrzędne:

Aby je otrzymać przetłumacz łacińską nazwę gatunku drzewa na język polski. Nazwę polską wykreśl spośród ciągu liter podanych poniżej. Pozostałe litery spisz kolejno, następnie w miejsce liter podstaw odpowiadające im liczby, a utworzą współrzędne geograficzne.

 
Y – 0; J – 1; G – 2; Z – 3; F – 4; D – 5; H – 6; M – 7; W – 8; A – 9

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien