Jako, że na Smereku nie ma już żadnej skrzynki (OP2BCE) - a warto aby tu była postanowiłem ją założyć.
Opis miejsca:
Smerek 1222 m n.p.m. – Nazywany był niegdyś przez miejscową ludność Wysoką lub Ścianą. Jest to jeden z najbardziej popularnych bieszczadzkich szczytów. Smerekiem nazwali górę kartografowie austriaccy, którzy przyjechali tu na polecenie cesarza Józefa II. Nanieśli po prostu nazwę wsi na okoliczny szczyt. Nazwa smerek wywodzi się z języka słowackiego i oznacza świerk.
Smerek jest częścią masywu Połoniny Wetlińskiej, przełęcz rozdzielająca ten wierzchołek od reszty masywu zwana była Dołyną. Od 1974 r nosi imię jednego z największych popularyzatorów turystyki i Karpat Wschodnich Mieczysława Orłowicza.
Smerek ma bardzo charakterystyczny kształt. Wierzchołek ma formę dwóch równoległych grzęd rozdzielonych obniżeniem w kształcie litery U, tzw. rowem grzbietowym lub szczeliną tensyjną. Zbudowany jest z twardych piaskowców i łatwo erodujących łupków ilastych. To właśnie w miejscu, gdzie znajdowały się łupki powstawała przez miliony lat ta szczelina. Z jego szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych bieszczadzkich panoram. Pierwotnie szlak prowadził przez wyższy wierzchołek. W 1997r ze względu na ochronę wyjątkowo cennych walorów przyrodniczych trasę przesunięto na niższą grzędę - do dziś widoczna jest ścieżka, którą niegdyś szlak prowadził na ten cenniejszy przyrodniczo wierzchołek. Zamieszkują go 3 gatunki ptaków alpejskich: siwerniak, płochacz halny oraz nagórnik. Można tu również zaobserwować kruka i drozda obrożnego.
Krzyż na Smereku - prawie każdy uwierzył w rozpowszechniany mit iż krzyż upamiętnia śmierć młodego człowieka porażonego przez piorun. Czy to jest prawda?. Krzyż został wykonany na terenie parafii w Cisnej przez wiernych pod przywództwem ks. Kołodzieja. Postawiono go jesienią 1976 r., później dorobiono legendę w obawie o to iż władze komunistyczne usuną ten symbol. Krzyż upamiętnia rocznicę 600-lecia Diecezji Przemyskiej.
Dla tych, którzy chcą zobaczyć jak wygląda trasa: Szlak na Smerek
Pisząc opis miejsca korzystałem głównie z informacji ze strony: http://www.grupabieszczady.pl/
Opis skrzynki:
Klipsiak ukryty w pewnej odległości od szczytu (ze względów wiadomych).
Pamiętaj jesteś w Bieszczadzkim Parku Narodowym!
Aby podjąć skrzynkę nie trzeba i NIE WOLNO!! schodzić ze szlaku!
Wystarczy przysiąść sobie na kamieniu np. takim jak ten:
UWAGA!
Jako, że w Bieszczadach jestem zwykle raz do roku – uprzejmie proszę o rozwagę przy podejmowaniu skrzynki, oraz o wykonanie niezbędnego serwisu (gdy taki będzie potrzebny).
Pozostaw skrzyneczkę w takim stanie w jakim chciałbyś zastać własną!
Dziękuję!
P.S.
Skrzynka założona spontanicznie, więc certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców prześlę pocztą - proszę się śmiało zgłaszać