Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
17. CELE I FORMY OCHRONY PRZYRODY - OP8AWZ
Właściciel: wojrip
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 26-07-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2015
100x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
43 odwiedzających
73 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agnostos, Dadinki, Kaczor, Qbacki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W Polsce istnieje 10 form ochrony przyrody. Poza pomnikami przyrody i ochroną konkretnych gatunków, wszystkie są powierzchniowymi formami ochrony przyrody. Niemniej nawet wokół stanowisk niektórych gatunków chronionych można wyznaczył strefą ochronną, w której obowiązują bardzo restrykcyjne ograniczenia.

PARK NARODOWY - to obszar chroniony, wyróżniający się szczególnymi wartościami naukowymi, społecznymi, przyrodniczymi, kulturowymi i wychowawczymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, w którym ochronie podlega całość przyrody oraz swoiste cechy krajobrazu. Jest to najwyższa forma ochrony przyrody. Nadrzędnym celem parku jest poznanie, zachowanie całości systemów przyrodniczych danego terenu wraz z warunkami ich funkcjonowania oraz odtwarzanie zniekształconych i zanikłych ogniw rodzimej przyrody. Nadleśnictwo Rytel sąsiaduje ze znajdującym się nieopodal Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie".

PARK KRAJOBRAZOWY - to forma ochrony przyrody powołana ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe w celu zachowania, popularyzacji i upowszechniania tych wartości oraz racjonalnego, zrównoważonego gospodarowania w krajobrazie. Parki Krajobrazowe zazwyczaj nie posiadają tytułu własności do gruntów. Na terenie Nadleśnictwa Rytel znajdują się dwa Parki Krajobrazowe: Tucholski Park Krajobrazowy oraz Zaborski Park Krajobrazowy.

REZERWAT PRZYRODY - to obszar obejmujący zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, wybrane gatunki roślin i zwierząt, elementy przyrody nieożywionej, mające istotną wartość ze względów przyrodniczych, naukowych, kulturowych lub krajobrazowych. Na terenie Nadleśnictwa Rytel utworzono dwa rezerwaty przyrody „Moczadło" oraz „Małe Łowne" chroniące jeziora lobeliowe i dystroficzne wraz z fragmentami otaczającego je boru.

OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU - obejmuje wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów. Zagospodarowanie tych systemów powinno zapewnić stan względnej równowagi ekologicznej systemów przyrodniczych. Na terenie Nadleśnictwa Rytel wyznaczono Chojnicko-Tucholski Obszar Chronionego Krajobrazu. Ochrona przyrody - to działanie zmierzające do zachowania właściwego wykorzystania oraz odnawiania zasobów i składników przyrody, w szczególności dziko występujących roślin i zwierząt oraz kompleksów przyrodniczych i ekosystemów.

 OCHRONA GATUNKOWA ROŚLIN I ZWIERZĄT - dotyczy gatunków rzadkich lub zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest zachowanie cennej różnorodności gatunkowej i genetycznej świata flory i fauny.

UŻYTEK EKOLOGICZNY - to śródleśne i śródpolne oczka wodne, bagna, torfowiska, kępy drzew i krzewów, mające istotne znaczenie dla zachowania unikatowych zasobów genowych i typów środowisk. Są ostoją i miejscem występowania wielu gatunków zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Rytel utworzono 147 takich obiektów.

POMNIK PRZYRODY - pojedynczy twór przyrody ożywionej i nieożywionej lub jego Skupienia, o szczególnej wartości kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej, np.: źródła, aleje, głazy, drzewa, krzewy, stanowiska roślin chronionych.

OBSZARY NATURA 2000 - to obszary specjalnej ochrony ptaków oraz specjalne obszary ochrony siedlisk, w których ochrona polega na zachowaniu szczególnie cennych i zagrożonych składników różnorodności biologicznej. Na terenie Nadleśnictwa Rytel znajdują się dwa ptasie obszary Natura 2000: „Wielki Sandr Brdy" i „Bory Tucholskie", oraz cztery obszary siedliskowe Natura 2000: „Las Wolność", „Sandr Brdy", „Czerwona Woda Pod Babilonem", „Dolina Brdy i Chociny".

STANOWISKA DOKUMENTACYJNE - niewyodrębniające się na powierzchni ziemi, ważne pod względem naukowym i dydaktycznym, miejsca występowania formacji geologicznych, skamieniałości, jaskinie, wyrobiska, miejsca występowania kopalnych szczątków roślin i zwierząt.Na terenie Nadleśnictwa Rytel znajduje się glebowa powierzchnia wzorcowa.

ZESPOŁY PRZYRODNICZO - KRAJOBRAZOWE  - fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na kh walory widokowe i estetyczne.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 100x nieznaleziona 1x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria