Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
8. CHRUST I JEGO MIESZKAŃCY - OP8AWN
Właściciel: wojrip
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 144 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 26-07-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2015
88x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
43 odwiedzających
74 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agnostos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Las jest najbardziej złożonym ekosystemem, w którym we wzajemnej zależności oraz zależności od biotopu (czyli od przyrody nieożywionej) żyją, rosną i dojrzewają nie tylko drzewa, ale również krzewy, rośliny zielne, grzyby, zwierzęta oraz liczne rzesze mikroorganizmów. Każdy element tej skomplikowanej układanki ma swoje miejsce i rolę do spełnienia. Bogactwem lasu są nie tylko dorodne drzewa, aromatyczne owoce i zioła, są nimi również z pozoru niepotrzebne materiały, jak zrzucone liście, opadła kora, spróchniałe pnie, suche gałęzie. Wiele drobnych zwierząt znajduje w nich bezpieczne kryjówki i warunki rozwoju. Złożone w stosy gałęzie, jeżeli nie są siedliskiem szkodliwych owadów i nie wymagają spalania, pozostawione są w lesie z myślą o przyszłych mieszkańcach.

Strzyżyk Makolągwa /Carduelis cannabina /Ptak nieco mniejszy od wróbla. Jest mało płochliwa, bardzo ruchliwa. Występuje na całym obszarze Polski. Zasiedla kępy większych krzewów i grupy krzewów z młodymi drzewami. Charakteryzuje się bardzo melodyjnym śpiewem. Jest gatunkiem chronionym.

Pomrów czarniawy /Umax clnereoniger/ Żywi się głównie porostami i grzybami, rozkładającą się materię organiczną. Ostatnio zaczyna się Je postrzegać jako gatunki pożyteczne. Dożywa ok. 3 lat.

Zaskroniec zwyczajny /Natrix natrix/ Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Zimuje gromadnie. W Polsce objęty ochroną gatunkową.

Żmija zygzakowata /Vipera berus/ Żmija zygzakowata jest Jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Ma charakterystyczny, zygzakowaty pas na grzbiecie oraz rysunek V lub X na głowie. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew.

Jeż europejski /Erinaceus europoeus/ Spotykany w lasach liściastych i mieszanych z bogatym podszytem, w parkach I ogrodach . Żywi się owadami, dżdżownicami, jagodami, owocami. W razie zagrożenia zwija się w kłębek I ostre kolce chronią go przed atakiem. Zapada w sen zimowy, który trwa od X do IV.

Ryjówka aksamitna /Sorty araneus/ Kolor sierści zmienia się zależnie od sezonu: zimą ma barwę prawie czarną, a latem brunatno-szaro-kasztanową. Aktywna w dzień i w nocy. Stale poszukuje pożywienia. Jest pożyteczna ze względu na swoją owadożerność I dlatego podlega ochronie.

Strzyżyk /Troglodytes troglodytes/ Strzyżyk jest jednym z najmniejszych ptaków europejskich (mniejsze, a przede wszystkim lżejsze, są jedynie mysikrólik i zniczek). Osobniki obu płci mają identyczne ubarwienie. Bardzo ruchliwy, zwinny i niespokojny.

Pokrzywnica /Prunella modularisTa niepozorny i skryty ptak z rodziny płochaczy. Skromnie ubarwiony o krępej sylwetce z cienkim dziobem. Trudno ją zobaczyć, bo porusza się w gąszczu roślinności, skacząc i latając w poszukiwaniu pokarmu. W Polsce gatunek chroniony.

Kuna leśna /Martes martes/ Zwana także tumakiem. Unika bliskości ludzkich. W szybkości i zręczność dorównuję wiewiórce, która obok myszy i drobnych ptaków, stanowi jej główny łup. Prowadzi aktywny, nocny tryb życia. Jest płochliwa.

Tchórz zwyczajny (Musteki putorius/ Jest typowym drapieżnikiem występującym w całej Polsce. Ze względu na nieduże rozmiary ciała poluje głównie na drobne owady, Jaszczurki, płazy, gryzonie, a także ryby. Tryska cuchnącą wydzieliną, dlatego raczej unikają go lisy i psy.

Ślinik szary /Arion circur Nagi i mały ślimak długość 3-5 cm. Występuje niezbyt często. Ukrywa się pod drewnem i opadłymi liśćmi. Odżywia się martwymi liśćmi i roślinami zielnymi.

Mysz leśna /Apodemus. Niewielki ssak z rodziny myszowatych. Jest aktywna nocą. W przeciwieństwie do myszy zaroślowej częściej spotykano w głębi losu. Dobrze wspina się i skacze po drzewach.

 
Obrazki/zdjęcia
tu
Wpisy do logu: znaleziona 88x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy