Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tuszyn Las - OP882R
Nocny Spacer
Właściciel: Astro
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 212 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Zarchiwizowana
Czas: 1:30 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 05-04-2015
Data utworzenia: 05-04-2015
Data opublikowania: 05-04-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 19-01-2016
12x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
4 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bramstenga, izeq, Maleska
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Potrzebna latarka  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tuszyn-Las – osiedle Tuszyna, w powiecie łódzkim wschodnim.

W latach 1921–1928, na zalesionym obszarze położonym obok Tuszyna, powstało Sanatorium Przeciwgruźlicze i osiedle letniskowe Tuszyn-Las zaprojektowane jako miasto-ogród. W roku 1928 osiedle zostało przyłączone do Tuszyna. Orędownikiem powstania osiedla Tuszyn-Las był starosta łódzki Aleksy Rżewski, który dokonał poświęcenia kamienia węgielnego 6 maja 1928.

Inicjatywa powstania osiedla Tuszyn Las. 

Burmistrz miasta Tuszyna Józef Domowicz na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu pierwszego października 1927 roku wystąpił z projektem, aby na obszarze "Tuszyn - Poddębina" rozparcelować 250 mórg lasu miejskiego i utworzyć miasto las - ogród. 

Poddębina należała do miejscowości letniskowej, ale nie spełniała w pełni potrzeb ludności spędzającej tu urlopy. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom mieszkańców uprzemysłowianej Łodzi, (na kwatery letniskowe, działki, tereny rekreacyjne), można oczekiwania zrealizować, tworząc miasto las czy ogród, na wzór dziewiętnastowiecznych ogrodów w Anglii, o charakterze letniskowym. Argumentacja burmistrza przekonała radnych, ponieważ projekt miał poważny aspekt finansowy, liczono na duży dopływ pieniędzy do kasy Magistratu ze sprzedaży parceli leśnych. P

Komitet organizacyjny wystosował pismo do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Lasów (pana Millera w Łodzi) z prośbą o wydanie zezwolenia na dokonanie parceli lasu myśliwskiego pod budowę osiedla letniskowego. Wkrótce nadeszła odpowiedź odmowna, nie zezwolono na wyrąb lasu, na jego niszczenie i przeznaczenie na osiedle letniskowe. 

Odmowa nie odstraszyła i nie zniechęciła, a wręcz odwrotnie, umocniła w przekonaniu o słuszności decyzji Rady Miejskiej. Do sprawy wrócono na posiedzeniu Rady Miejskiej 27 listopada 1927 r. W toku ożywionej dyskusji postanowiono ponownie wystąpić o uzyskanie zgody na realizację projektu utworzenia osiedla letniskowego. Wysunięto dodatkowe argumenty, które miały wpłynąć na zmianę pierwotnej decyzji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Lasów. 

W dniu 7 grudnia 1927 roku Wojewódzki Inspektor Ochrony Lasów wydał zgodę - zezwolenie na przeprowadzenie parceli lasu miejskiego i utworzenie osiedla letniskowego. Postawiono jednak warunki bardzo rygorystyczne, aby przestrzegać kategorycznie obowiązku utrzymania na każdej działce 70% drzewostanu. Magistrat zobowiązał się do przestrzegania polecenia i szybko przystąpiono do realizacji tworzenia osiedla letniskowego. 

Otwarcie Tuszyna - Lasu 6 maja 1928 roku. 

W dniu 6 maja 1928 roku odbyła się wspaniała uroczystość otwarcia osiedla letniskowego lub miasta - ogrodu pod nazwą "Tuszyn - Las". Uroczystość swoją obecnością uświetnili: starosta powiatu łódzkiego Aleksy Rżewski, biskup Wincenty Tymieniecki, ks. Józef Połczyński - proboszcz Tuszyna, burmistrz Józef Domowicz, Radni, projektant osiedla A. Kartasiński, mieszkańcy Tuszyna oraz nowi właściciele działek w Tuszynie - Lesie. 

Po oficjalnym otwarciu Tuszyna - Lasu nastąpiło szybkie budownictwo domów letniskowych "na fundamentach murowanych, stawiano drewniane budynki, pięknie zdobione, z werandami, balkonami, kolorowe, wesołe. Powstało urocze, kolorowe osiedle z "rezydencjami" letniskowymi, pensjonatami, wznoszonymi przez nabywców z Łodzi (pochodzenia żydowskiego i niemieckiego) i Pabianic.

 

Willa z lat 30-tych fot. Eugeniusz Stasinowski Willa z lat 30-tych - stan obecny fot. Jordan Busiakiewicz

Szkoła Podstawowa nr 3 fot. E. Stasinowski

źródło

 

 

Skrzynka nie znajduje się na podanych współrzędnych!

Dodatkowe atrybuty skrzynki
    

 Skrzynka:

 Udajcie się na współrzędne, dalej przy użyciu światła latarek podążajcie do celu. Koniec wycieczki wskaże wam PARA a nie pojedyncze oczko. Przyda wam się trochę czasu, to nie jest szybka skrzynka. Logbook znajdziecie tam gdzie zazwyczaj ptaki zakładają gniazdo gdy człowiek im trochę pomoże. Główne atrybuty skrzynki pomogą wam ją odnaleźć.

Specjalne podziękowania dla Izeq i Maleski. 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 0x komentarz 4x Wszystkie wpisy