MIEJSCE
„Wąska ziemia” to pierwsza, średniowieczna nazwa Niziny Walichnowskiej. Przylegająca do lewego brzegu Wisły wąska kociewska kraina przez stulecia sukcesywnie i z coraz większym zaangażowaniem wydzierana była królowej polskich rzek...
Geościeżka poświęcona Nizinie Walichnowskiej ma przybliżyć dzieje tego mało znanego zakątka. Opowiemy o walce z przyrodą, licznymi powodziami, zwiedzimy zabytki hydrotechniczne. Pokażemy też kawałek historii cofając się do wczesnego średniowiecza, zatrzymując się na chwilę w czasach krzyżackich, poznamy historię pierwszego na ziemiach polskich związku wałowego, ruszymy śladami menonitów oraz odwiedzimy miejsce pierwszej w dziejach porażki polskiej husarii. Wszystko w niesamowitym nadwiślańskim krajobrazie…
GEOŚCIEŻKA
Przygoda na „wąskiej ziemi” to jedno-dwudniowa wyprawa. Dobra dostępność komunikacyjna i niewielki obszar pozwoli na zwiedzanie niziny zarówno piechurom, rowerzystom, jak i fanom 4 kółek.
Całość projektu uruchomiona zostanie najpóźniej do wschodu słońca w dniu inauguracji przedsięwzięcia. Kesze ujrzą światło dzienne najpóźniej wraz z nadejściem godziny 4:16. Jako, że tworzymy geościeżkę krajoznawczą, na którą docelowo składać się będzie ponad dwadzieścia skrzynek, więc to właśnie historia, kultura i przyroda w połączeniu z zabawą, a także przygoda i radość poszukiwań mają tu odegrać kluczową rolę (eFTeeFy to tylko dodatek). Ścieżka cały czas się będzie rozwijała.
SPOTKANIE
4 lipca 2015 zapraszamy na geościeżkę, a wieczorem ok. 18-tej, na goecacherskie ognisko z niespodziankami. Żeby było jeszcze bardziej poznawczo ciekawostki o Nizinie Walichnowskiej opowie nam Mariusz Śledź, pasjonat, regionalista, człowiek, który na ten temat wie chyba najwięcej. Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Małych Walichnowach, w sercu Niziny Walichnowskiej. Planuję poczęstunek na którym będzie można skosztować własnoręcznie przeze mnie przygotowany smalec kociewski. Ponadto rozpalimy wielki ogień. Będzie czas na nowe znajomości, pogaduchy. Można przytargać grilla.
TURNIEJ MANKALA
Przy okazji spotkania proponujemy mały turniej kociewski w afrykańską grę mankala. Dlaczego taki wybór? Będzie to premiera owna, którego przytarga Hakuna Matata. Nick zobowiązuje, więc nie wypada jej wyskoczyć z warcabami ;)
"Mankala wśród wielu plemion afrykańskich była objęta wręcz czcią. Plansze z 12 dołkami przygotowywano nierzadko z drewna przez wiele tygodni. Jednak znając bohaterów "Króla Lwa", Timona i Pumbę, to wykorzystywali oni najprostszy sposób, czyli wydziubali dziury w piasku i poszukali odpowiednią ilość kamieni (w tej grze to pionki)... "
Zasady gry poznacie na miejscu ;)
OWN CACHE
Przy okazji spotkania miło nam będzie gościć również skrzynki typu own cache.
Jeśli macie ochotę przywieźć swoją skrzyneczkę - dajcie znać. Zrobimy listę, żeby nikt nie przegapił długo wyczekiwanej możliwości podjęcia. Na evencie pojawią się:
- Hakuna Matata z premierowym ownem Mankala
- Każdy ma jakiegoś bzika...
- PePięć
- Domino siedmiożetonowe
- Kropelka
- Pojedynek
- Drewniana skrzyneczka
- TLK 35202 (przywiezie Kurier)
- Geokretowy rozkład jazdy
Wiem już, ze pojawią się mobilniaki:
- Eppendorf II (przez chwilę spoczął w moim geoplecaku z myślą wybrania się na spotkanie)
- Graffiti kesz (kesz nie pojawił się na spotkaniu)
- Elektrybałt
- Rynek Starego Miasta
- Skrzynka stadionowa
- Abracadabra
MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU
Dla chętnych istnieje możliwość noclegu w szkole w warunkach turystycznych już od piątkowego wieczoru do niedzieli.
AGROTURYSTYKA, HOTELE...
W bliskiej odległości co nieco się znajdzie. Najbliższe miejscowości z kwaterami to: Pelplin, Gniew, nieco dalej Opalenie, Wielgłowy, Mała Karczma, no i jeszcze dalej okolice Tczewa: Zajączkowo Tczewskie, Turze, Szczerbięcin... Udostępniam katalog z baza teleadresową. Może się przyda.
Katalog Turystyki Wiejskiej na Kociewiu
FAQ
Warunki noclegowe w szkole: Dostępne będą szkolne materace, sanitariaty (bez pryszniców).
Przyda się zabrać śpiwory.
Materace: W zasadzie mamy 10 dużych materaców (takich, że 2 osoby spokojnie się zmieszczą i jeszcze luz zostanie), 18 nieco cieńszych pojedynczych i jeszcze kilka w zapasie, tak więc chyba nie ma sensu bawić się w rezerwację materaców.
Kuchnia: Do naszej dyspozycji będzie też kuchenka, lodówka, by upichcić coś do przegryzienia. Menażki i niezbędniki proponuję jednak spakować w plecak.
Sklepy: W Małych Walichnowach są 2 sklepy, w Wielkich Walichnowach również 2. Do 20-tej spokojnie będzie można zrobić zakupy. Ponadto w bliskiej okolicy leży miasto Gniew i Pelplin z kilkoma marketami. A i całodobowa stacja paliwowa się znajdzie.
Przechowywanie rowerów: Rowery możemy zaparkować na ogrodzonym terenie szkoły, ewentualnie można je wstawić na szkolny korytarz. Myślę, że będą bezpieczne.
Samochodem, pieszo, czy rowerem: Każdy sposób jest dobry. Nie wszędzie da się dojechać samochodem, a nawet rowerem, jednakże samochód zawsze gdzieś można zaparkować, a rower zostawić na chwilę. Czasami skrzyneczki będą blisko siebie, czasami dzielić je będą kilometry, więc dla piechurów może to być niezły spacer.
Dobry humor zabieramy obowiązkowo!
Maciej /kociewie/