Opis miejsca
Młyn II zbudowany został w 1480 roku jako młyn zbożowy. Potem funkcjonował jako tartak i kuźnica stali a potem jako papiernia. W 1540 roku młyn wraz z okolicznym gruntem sprzedano rajcy gdańskiemu, Janowi Conradi. W 1652 roku posiadłość przeszła w ręce burmistrza Fryderyka Ehlera. Burmistrz Ehler utworzył przy młynie browar i wybudował rezydencję z istniejącym do dzisiaj parkiem. W latach 1735 - 1741 posiadłość przejęła rodzina Blechowiczów, która odbudowała spaloną papiernię, czynną do 1830 roku. W 1830 roku w miejsce zamkniętej papierni powstała działająca prawie pięćdziesiąt lat kuźnica stali. W 1887 roku ulokowano w rezydencji zakład wychowawczy " Pod Dobrym Pasterzem ", a park otoczono murem. Z dawnego dworku pozostały tylko piwnice na których stoi obecnie budynek, w którym mieścił się do niedawna Wydział Psychologii UG oraz pawilon ogrodowy oraz osuszony staw z .... i przepust. Mylnie pojmuje się, ze zbiornik retencyjny orłowska jest pozostałością po młynie III a suchy staw to pozostałość po młynie II. Po przejrzeniu wielu dostępnych w internecie map i opracowań lokalizacja Młynu II i III nie budzi wątpliwości. Patrz mapa.
Zachowany staw (zbiornik retencyjny orłowska, przebudowany), tama, przepust i ślad drugiego stawu w parku otoczonym z trzech stron głębokim, suchym rowem z zachowanym przepustem. W północno-wschodnim narożniku parku piętrowy, murowany dwuizbowy pawilon parkowy (obecnie mieszkanie) pokryty mansardowym dachem, z XVIII w.
Opis kesza:
Kesz schowany a na widoku. Na wysokości około 170 cm. Mugolstwa jest sporo ale rankiem i wieczorem już mniej, więc ta pora jest najlepsza dla tego kesza. Mieszakanko keszowe dość ciężkie, najlepiej podejmować w dwie osoby.
Kesz zmienił swoje dotychczasowe miejsce. Nie podejmuj przy mugolach.
Skrzynka należy do ścieżki Młyny i Stawy Potoku Oliwskiego.
Informacje tutaj zawarte oraz zdjęcia pochodzą ze strony www.dawnaoliwa.pl