Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Fotoamator 1943 - OP86FW
Powrót do przeszłości
Eigenaar: Rysiaaa
Plaatser: lukooo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 0 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Groot
Status: Gearchiveerd
Tijd: 2:00 h    Lengte: 6.00 km
Geplaatst op: 01-01-2015
Gemaakt op: 28-12-2014
Gepubliceerd op: 01-01-2015
Laatste verandering: 19-03-2019
12x Gevonden
0x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
74 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Asgareth, Bramstenga, yoshio
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Geocache Fotoamator 1943

Walther (Walter) Genewein (ur. 1901 w Salzburgu, zm. 1974 tamże) – Austriak, handlowiec. Od około 1938 członek NSDAP. Kierownik Wydziału Finansowego niemieckiej administracji (Gettoverwaltung) łódzkiego getta. Fotoamator, autor unikalnego zestawu kolorowych przeźroczy wykonanych na terenie Litzmanstadt-Getto.
Do okupowanej przez Niemców Łodzi przyjechał w czerwcu 1940 roku. Podjął pracę w niemieckim zarządzie łódzkiego getta (Gettoverwaltung), jego zadaniem była organizacji pionu finansowego Zarządu, oraz kierowanie nim. W związku z tym był bliskim współpracownikiem kierownika tego Zarządu – Hansa Biebowa. Przez ręce Geneweina przechodziły między innymi wszelkiego rodzaju walory pieniężne i kosztowności zrabowane więźniom getta. Za sumienną i rzetelną pracę na rzecz III Rzeszy był kilkakrotnie nagradzany.
Po wojnie, w roku 1947, został oskarżany o wzbogacenie się na na Żydach. Tłumaczył, że posiadane kosztowności nabył w czasie swojego pobytu w Łodzi po okazyjnych cenach. Zmarł w 1974 roku w Salzburgu jako szanowany obywatel.

Prywatnie Walter Genewein amatorsko zajmował się fotografią czarno-białą. Od końca lat 30. XX w. zaczął eksperymentować z kolorowymi materiałami odwracalnymi, tzw. pozytywami (slajdami), niemieckiej firmy „Agfa”, które niedługo wcześniej ta firma wypuściła na rynek. Szczyt tych eksperymentów przypada na okres jego pracy w Łodzi. W archiwum „Agfy” zachowała się jego korespondencja w sprawach doradztwa technicznego.
Na polecenie lub prośbę Hansa Biebowa, w ramach swoich zainteresowań, wykonał m.in. co najmniej tysiąc kolorowych przeźroczy na terenie łódzkiego getta, dokumentując jego wygląd oraz produkcję. Wykonał też co najmniej kilkanaście zdjęć Biebobowi, np. z urodzin w 1942 lub 1943 roku.

Fot. Walter Genewein podczas pracy w łódzkim gettcie

Zestaw ten został w 1987 roku wystawiony na sprzedaż przez spadkobierców Geneweina w jednym z wiedeńskich antykwariatów. Tu odnaleźli je, zakupili, a następnie zidentyfikowali jako łódzkie, pracownicy Jüdisches Muzeum we Frankfurcie n. Menem. Zdjęcia pozostają w jego zbiorach. W zestawie tym znajduje się też kilkadziesiąt zdjęć z jego wyjazdu do okupowanej Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie oraz kilkadziesiąt zdjęć wykonanych na ulicach okupowanej Łodzi.
Kilkaset barwnych gettowskich przeźroczy jest unikatem na skalę światową, ponieważ prace Geneweina są jedynymi kolorowymi zdjęciami z łódzkiego getta. Prezentują wyidealizowany obraz getta. Stały się one w r. 1998 kanwą filmu dokumentalnego Dariusza Jabłońskiego pt. „Fotoamator”. Reżyser zderzył te zdjęcia z komentarzem Arnolda Mostowicza, lekarza, więźnia łódzkiego getta.
Odnalezienie wiedeńskiego zestawu slajdów umożliwiło przypisanie Walterowi Geneweinowi autorstwa innego zestawu 200 przeźroczy wykonanych w latach 1941–1943 na ulicach okupowanej Łodzi. Zdjęcia powstały prawdopodobnie na prośbę, lub zlecenie, ówczesnego dyrektora łódzkich tramwajów miejskich – „Litzmannstädter Elektrische Strassenbahn ” – dr Bodo Scheidta. Fotografie m.in. dokumentują ruch tramwajowy w rejonie obecnego placu Władysława Reymonta (podówczas Friesenplatz), oraz otwarcie 19 czerwca 1943 roku nowej krańcówki tramwajowej linii podmiejskich w kierunku Rzgowa i Pabianic na pobliskim placy Niepodległości (Südplatz).

Fotoamator - Film Dariusza Jabłońskiego 1998 r
 

Niezwykłość zestawu zdjęć Geneweina polega na tym że pokazuje łódzkie getto jak żydowskie miasteczko gdzieś na kresach Polski. Niczym widokówki.

To był długi kwietniowy dzień 1943 r.....


 

Podpowiedzi

Pod jawnie podanymi współrzędnymi cache nie ma. Jest jedna z wielu tablic poświęconych Lizmannstadt Getto. Przed wyruszeniem na wyprawę musisz wczuć się w klimat 1943 roku i odnaleźć miejsca w których wykonane zostały powyższe zdjęcia. Zaznaczone obiekty i detale zostały wybrane z charakterystycznych punktów oznaczonych wskaźnikami.

Współrzędne wskazują na Plac Bazarowy na który bardzo często chodził robić zdjęcia Walter Genewein

Właściwe współrzędne zostały ustalone bardzo precyzyjnie, możliwe jest znalezienie bez GPS, ale może to być bardziej trudne

Walter Genewein lubił jeździć tramwajami, czasami od krańcówki do krańcówki, często lubił zboczyć z trasy z pracy do domu, żeby dojechać na przykład do lasu.

Współrzędne N 51° 47.039' E 19° 26.815' (WGS84)

Saperka ani kłujka nie będzie potrzebna, w zupełności wystarczą rękawiczki, warto mieć GPS, bez którego zapewne nigdzie się nie wybierasz. Kesza w "betonowej skrytce". Pamiętaj o dokładnym ukryciu.

Drobna korekta deszyfratora. Wszystkie elementy znajdują się na terenie getta łódzkiego

Opencaching PL - Statystyka dla lukooomy geokrets statistics