
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 147 m n.p.m.

Województwo:
Polska > łódzkie

Typ skrzynki:
Wirtualna

Wielkość:
Bez pojemnika

Status:
Gotowa do szukania

Data ukrycia: 21-06-2008

Data utworzenia: 24-06-2008

Data opublikowania: 24-06-2008

Ostatnio zmodyfikowano: 07-05-2013

429x znaleziona

0x nieznaleziona

5 komentarze
10 obserwatorów

328 odwiedzających

280 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez:
agutka, Azymut, BrotherOfLight, Brym, daroo88, gagu, grafen, marvet, Mela, p01ss0n, ronja, Skyqen, starletka, Wieszczu, zyr, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB)
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Początkowo chciałem skitrać w okolicy tradycyjną skrzyneczkę ale wyjątkowo liczne grupki smakoszy tanich win (w końcu to okolice monopolu) nie pozwalają "obcemu" na ani chwilkę intymności

Tym bardziej, że po ostatnim włamaniu i złupieniu kasy sklepowej, wszyscy wykazują wzmożoną czujność! Zainstalowano nawet system monitoringu. Tak więc łamię swe postanowienie o niezakładaniu wirtuali i zapraszam do obejrzenia tego absolutnie niezwykłego sklepu spożywczo-przemysłowego.
Hasłem do logu jest imię i nazwisko właściciela obiektu (nie mylić z właścicielem sklepu - to dwie inne osoby), pisane łącznie (jako jedno słowo, w formacie IMIĘNAZWISKO). Naprawdę gorąco namawiam do obejrzenia budowli na własne oczy a nie przez Google! :)
***
Nie wiadomo dokładnie, kiedy synagoga powstała. Być może pochodzi jeszcze z lat dwudziestych ubiegłego wieku, ale równie dobrze mogła zostać wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. Budynek ten jest orientowany, co oznacza, że jego dłuższa oś pokrywa się z kierunkiem wschód - zachód. Synagoga składa się z kwadratowej sali dla mężczyzn i prostokątnego przedsionka, nad którym jest sala dla kobiet. Dawniej wewnątrz Bożnicy był podwieszony sufit w kształcie półokrągłego sklepienia z desek. Sufit pokrywał fresk utrzymany w stylu historyzmu z użyciem form renesansowych.
Na ścianach głównej sali modlitewnej znajdują się pozostałości oryginalnej polichromii datowanej prawdopodobnie na drugą połowę XIX wieku. Miedzy oknami zachowały się jedyne w Polsce, dwie tablice z inskrypcjami z modlitwą za panującego władcę (hebr. Hanoten teszua lamelachim) - na ścianie południowej w języku hebrajskim, na północnej w języku rosyjskim. W odpowiednim miejscu wpisane są personalia cara Mikołaja II Aleksandrowicza i jego rodziny. Cała tablica ma jednak starszą metrykę. Widać, że personalia poprzednich carów były zamalowane, a na to miejsce wpisywano aktualne
Niegdyś przed synagogą znajdowała się rytualna łaźnia - mykwa, a obok stał dom rabina. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali inowłodzką synagogę. W trakcie działań wojennych w styczniu 1945 roku została ona ostrzelana. We fragmencie zachowanych fresków jeszcze dziś dostrzec można ślady po kulach. Po wojnie budynek ten przejęła inowłodzką Gminna Spółdzielnia, urządzając w nim magazyn nawozów i soli, a następnie sklep i magazyn sprzętu gospodarstwa domowego. W tym okresie budynek coraz bardziej niszczał. W 1975 roku podjęto decyzję o przekazaniu obiektu dla Gminnej Biblioteki Publicznej. W 1981 roku synagoga została odbudowana z funduszów tzw. JOINTU-u Organizacji Żydów Amerykańskich.