Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tego już nie ma - Stary Dworzec autobusowy - OP863M
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 137 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-11-2014
Data utworzenia: 21-11-2014
Data opublikowania: 21-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 29-04-2016
36x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
64 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: całka, zago
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Czas by uzupełnić tą skrzynką historię Kaliskiego Dworca autobusowego, którą rozpocząłem w keszu OP85EF Tego już nie ma – Dworzec autobusowy.

Jak wspomniałem to w opisie powyższej skrzynki, Dworzec autobusowy w budynku wybudowanym w 1936 roku na ul. Nadwodnej, po wojnie nazwanej ul. Marcelego Nowotki, funkcjonował do 27 kwietnia 1975r.

Następnego dnia Dworzec autobusowy, właścicielem którego był PKS (Państwowa Komunikacja Samochodowa), rozpoczął swą działalność w budowanym od 1972r obiekcie mieszczącym się przy ul. Wrocławskiej 82-84. Jego lokalizację obrazuje zamieszczony poniżej fragment mapy z 1980r.

Otwarcia dworca dokonały przy udziale tłumu Kaliszan i okolicznych miejscowości, władze ówczesnej „jedynie słusznej partii” oraz władze miasta, które to już wtedy przygotowywały się do mającej nastąpić za miesiąc „reorganizacji administracyjnej” w wyniku której Kalisz stał się siedzibą władz województwa kaliskiego. Oczywiście, przemowom, owacjom oraz „czynnościom” opisywanym przez znanego kabarecistę Jana Pietrzaka jako: cyt:...klapa, rąsia, buźka, goździk” nie było końca.

Nowoczesny i ładny jak na owe czasy obiekt w drugiej połowie lat siedemdziesiątych był dumą Kaliszan i przedstawiany był jako „jedna z wizytówek” czego potwierdzeniem jest widokówka pocztowa której zdjęcie zamieszczone zostało poniżej.

Z biegiem lat dworzec nieco spowszedniał i „wrósł” w dzielnicę mieszkaniową, ale zawsze stanowił charakterystyczny fragment zabudowy miasta aż do początków roku 2009 kiedy to po Kaliszu

zaczęła krążyć wieść o budowanym w pobliżu, nowym dworcu autobusowym. Wieść ta została oficjalnie potwierdzona 16 maja 2009r, kiedy to na drzwiach budynku dworca pojawiła się kartka informująca pasażerów o jego przeniesieniu do nowego budynku przy ul. Podmiejskiej 2A. Opuszczona budowla przetrwała jeszcze jako obiekt bezużyteczny ponad 2 lata. Na początku lipca 2011r kolejny budynek kaliskiego Dworca autobusowego przestał istnieć.

Na jego miejscu oraz miejscu towarzyszących mu zabudowań i placu manewrowym wybudowano okazałą handlowo-rozrywkową Galerię Amber którą można oglądać z miejsca ukrycia kesza. Z miejsca tego można również wyruszyć na krótką wycieczkę po budynku nowego dworca, który jest nieco mniejszy od starego ale jak twierdzą jego właściciele i pasażerowie, wystarczający.

Jak można to wywnioskować z ostatnich dwóch zdań, skrzyneczka poświęcona nieistniejącemu już budynkowi dworca autobusowego została ukryta przy nowym Dworcu autobusowym w pobliżu Galerii Amber.

Jest to już 4 miejsce jej ukrycia gdyż poprzednie kesze zostały zabrane i prawdopodobnie zdekonspirowane przez "wielbiciela ciekawych i nietypowych elementów kamuflujących". Z tego to powodu również, obecny kesz to jedynie pojemnik 12 ml zawierający tylko logbook. Należy więc zabrać ze sobą ołówek.

W bezpośredniej bliskości skrzynki ruch pieszy i samochodowy jest dość znaczny. Należy więc zwracać uwagę przede-wszystkim na pojazdy stojące przed sygnalizatorami oraz mieszkańców posesji z drugiej strony ulicy.

Proszę również o staranne odkładanie skrzynki i w sposób niezauważalny dla osób postronnych. Dziękuję i życzę powodzenia w poszukiwaniach.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Lokalizacja Dworca na mapie z 1980r
Zdjęcie dworca z widokówki
Z lewej str. miejsce gdzie był Dworzec