Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Mycielskich Kobylepole - OP8608
Polana pałacu Mycielskich w Kobylimpolu
Właściciel: Ina86
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 78 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-11-2014
Data utworzenia: 14-11-2014
Data opublikowania: 14-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 28-10-2019
59x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
52 odwiedzających
41 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: NANcy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

„Urocza siedziba Mycielskich znaną jest dobrze wszystkim Poznańczykom. Starsza generacya pamięta majówki szkolne do lasku kobylepolskiego, gdzie młodzież ochoczo się bawiła a grono profesorów gościnnie podejmowane było przez sędziwego właściciela, weterana walk za Ojczyznę. (…)

Pałac kobyle polski, którego widok podajemy, zbudowany został pomiędzy latami 1840 a 1850, wedle planów sławnego Schlutera i odznacza się klasyczną zewnętrzną formą i wykwintnem urządzeniem wewnętrznem; w roku zeszłym dobudował doń obecny właściciel kaplicę, w miejsce dawnej kwiaciarni. Piękna tu biblioteka i galerya obrazów dawnych mistrzów, oraz obrazów rodzinnych. (…)

W parku kobyle polskim znajduje się stara aleja lipowa, w której ówczesny właściciel Stanisław Mycielski, wojewodzic inowrocławski, podejmował gościnnie w roku 1812 marszałków cesarza Napoleona. Wtedy też osobisty jego przyjaciel marszałek Massena podawał mu do chrztu św. Najmłodszą córkę, późniejszą półkownikową Brezinę i na dobrą wróżbę nadał jej imiona Konstancyi i Wiktoryi, tj. stałości w zwycięstwie.

Niestety wróżba się nie spełniła, a katastrofa w następnym roku i nasz kraj krwią zalała i gruzami pokryła. Stanisław Mycielski umarł młodo na cholerę a wdowa jego Anna z Mielżyńskich w roku 30-tym pięciu synów wysłała na walkę za Ojczyznę; trzech z nich zginęło bohaterską śmiercią a dwóch pozostałych ciężkie odniosło rany. Król pruski Fryderyk Wilhelm IV umiał uszanować poświęcenie dla kraju i przy żadnej bytności w Poznaniu nie omieszkał odwiedzić szlachetnej wdowy, już to w Kobylempolu, już to w dworku jej poznańskim przy ulicy Ogrodowej. (…)

Kobylepole stało się własnością młodszego syna Stanisława i Anny, Józefa hrabiego Mycielskiego, który zamieniwszy oręż na lemiesz, zaprowadził wzorowe gospodarstwo. Słynęła swego czasu Kobylepolska owczarnia zarodowa , a mlekiem tutejszych krów do dziś się delektują Poznańczycy. Sędziwa a poważna postać hr. Józefa znaną była w Poznaniu. Wytrawnej jego rady nieraz zasięgali kierownicy sprawy publicznej, a hojną jego dłoń błogosławiło ubóstwo naszego miasta. (…)”

Źródło: Tygodnik ilustrowany. 1901.10.13 R.5 nr41

 

Zdjęcia pałacu do obejrzenia w skrzynce. Dla pierwszych dziesięciu znalazców certyfikaty.

 

 

Skrzynka znajduje się niedaleko parkingu leśnego i blisko od ścieżki. Osoby niepełnosprawne, mogą potrzebować pomocy przy podjęciu skrzynki.

Skrzynka z maskowaniem leśnym w jednym z próchniejących drzew :)