Korona Wielkopolski to najwyższe szczyty w każdym z Powiatów Województwa Wielkopolskiego. Wyznaczono 35 szczytów tworzących koronę Wielkopolski
Dąbrowa Góra (zwana także Dąbrówką) najwyższe wzniesienie w okolicach Piły (II co do wysokości w byłym woj. pilskim i pierwsze co do wysokości w obecnym powiecie pilskim) o wysokości 207,1 m.n.p.m. Oddalona 9 km od Piły w kierunku Szydłowa, leży w pasmie wysokich, morenowych "Pagórków Różeckich", krajobrazowo najatrakcyjniejszym terenie okolic Piły. Stąd można oglądać: na północy pofałdowany krajobraz Pojezierza Wałeckiego ze wzgórzami koło Jastrowia i Okonka na horyzoncie; od wschodu panoramę Piły, dolinę Gwdy i dalej "Góry Rzadkowskie" oraz Dębową Górę (192,4 m n.p.m.) koło Wyrzyska; w południowej części głęboką dolinę Noteci - Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką; od zachodu ciąg "Pagórków Różeckich".
Sama góra jest tylko wzniesieniem pokrytym lasami i jej zdobycie nie sprawia większych trudności. Jednak aby znaleźć się na jej szczycie, przemierzając szlak np. z Piły Gładyszewo, trzeba pokonać różnicę 129 metrów wysokości.
Rejon Dąbrówki objęty jest regulaminem zdobywania Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej PTTK "Turysta Ziemi Nadnoteckiej", ustanowionej i zdobywanej nieprzerwanie od 1979 r. Również sam szczyt jest uwidoczniony plastycznie na tej odznace.
Przez jej obszar przebiegają trzy znakowane szlaki turystyczne. Dwa szlaki piesze (szlak niebieski Piła - Góra Dąbrowa - Skrzatusz i szlak żółty Piła - rezerwat "Kuźnik" - Skrzatusz) oraz szlak rowerowy (zielony) Piła - Skrzatusz
. W związku z wyjątkowością Dąbrowy, oraz cennymi walorami krajobrazowymi okolic powstała inicjatywa, aby stworzyć na tym obszarze park przyrodniczo-krajobrazowy z dominantą przestrzenną w postaci wieży widokowej na jej szczycie. Podobna budowla istniała już w tym miejscu przed wojną i jakiś czas po niej,
Wieża obserwacyjna na Górze Dąbrowej (Dombrowaberg 207 m) była konstrukcją drewnianą. Zbudowana została około 1900-go roku. Podobno w czasie swego istnienia była modernizowana. Jej wysokość sięgała trzeciego piętra jednak ze względu na zły stan techniczny została rozebrana ok. roku 1994. Wykorzystywana była kilka razy przez wojsko (przez byłą jednostkę, która stacjonowała niedaleko Starej Łubianki). W jej pobliżu ustawiane były radary.
Góra Dąbrowa jak i sama wieża na niej się znajdująca były ulubionym miejscem zabaw i wycieczek niedzielnych młodzieży z Hitler Jugend ze Schneidemühl (Piła). Było to też miejsce wycieczek młodzieży z Tuczna (Tütz) i Człopy (Schlopp )
W związku z wyjątkowością Dąbrowy, oraz cennymi walorami krajobrazowymi okolic powstała inicjatywa, aby stworzyć na tym obszarze park przyrodniczo-krajobrazowy z dominantą przestrzenną w postaci nowej wieży widokowej na jej szczycie.
Nowy zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy sprzyjałby zachowaniu wyróżniających się krajobrazowo terenów oraz walorów kulturowych okolicy ze szczególnym uwzględnieniem Sanktuarium Maryjnego w Skrzatuszu OP85FY. Warto wspomnieć, że barokowy kościół w Skrzatuszu jest jednym z ważniejszych zabytków północnej części Wielkopolski. Wybudowany w latach 1687-94 z wyposażeniem z przełomu XVII i XVIII wieku, do dziś stanowi cel pielgrzymek oraz wycieczek turystycznych zarówno grupowych jak i indywidualnych. Objęcie ochroną terenów pomiędzy projektowaną wieżą widokową a kościołem, a także położonych wokół kościoła, sprzyjałoby planom rozwoju działalności pielgrzymkowej i edukacyjnej.
Czy projekt zostanie zrealizowany zależy w dużej mierze od przychylności władz gminnych oraz powiatowych. Stworzenie parku krajobrazowego z wieżą widokową w bliskim sąsiedztwie Skrzatusza bez wątpienia podniosłaby atrakcyjność turystyczną tego regionu. Podkreślone zostałyby walory turystyczne i religijne tego miejsca co mogłoby przyczynić się do promocji gminy Szydłowo a także do rozwoju różnych form turystyki.
Wieża widokowa wyposażona w specjalną platformę mogłaby stać się dla mieszkańców Piły i okolic jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc spędzania wolnego czasu na łonie natury. Możliwość podziwiania okolic z projektowanej wieży przyciągnęłaby turystów i wpłynęła na uaktywnienie nowych obszarów rekreacji i wypoczynku, lepsze zagospodarowanie już istniejących szlaków turystycznych. Słowem mogłaby powstać bardzo interesująca oferta turystyczna, która mogłaby również przyczynić się do rozwoju agroturystyki na tym obszarze jako jednej z podstaw rozwoju turystyki weekendowej na terenie powiatu. Warto zaznaczyć, że działania te zbieżne są z głównymi celami Strategii rozwoju powiatu pilskiego.
Pomysłodawcą budowy wieży widokowej jest Nadleśnictwo, które chce tym samym urządzić w tym miejscu dostrzegalnie przeciwpożarową. Czy jednak zostanie ona wybudowana, kiedy i w jakiej formie, zależy głównie od funduszy i możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej a także Funduszu Ochrony Środowiska
Poniżej zamieszczam propozycję jednego z pilskich architektów, przedstawiającą wieże widokową, która mogłaby powstać na szczycie Góry Dąbrowy. Propozycja ta nie jest ostatecznym wariantem przewidzianym do realizacji.
Materiały źródłowe:
miastowirtualne.pila.pl
forum.dawna.pila.pl
http://www.cyklista.ovh.org
O KESZU:
Ukryty jest na współrzędnych jednakże, aby dostać się do środka należy odnaleźć nieopodal wkopane lizawki dla zwierzyny i dokładnie się im przyjrzeć "z bliska"
Po odnalezieniu skrzyneczki rozwiązanie samo powinno się nasunąć
Atrybut skrzynki NIEBEZPIECZNA z uwagi na możliwość napotkania dzikiej zwierzyny w pobliżu miejsca ukrycia.
PROSZĘ O DOKŁADNE ODKŁADANIE KESZA I STARANNE MASKOWANIE.
Powodzenia !!!