Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PUŁAWY - obserwatorium astronomicze - OP85H6
Właściciel: grafen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 130 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-10-2014
Data utworzenia: 23-10-2014
Data opublikowania: 23-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 17-11-2020
61x znaleziona
6x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 3 obserwatorów
80 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Obserwatorium powstało w przerobionym budynku wieży ciśnień, do której dobudowano klatkę schodową i dwa pomieszczenia z tarasem. Stąd też jego charakterystyczny kształt i wygląd. Wysokość obserwatorium to   4 piętra.

Na parterze jest pracownia techniczna.

W tej sali   wykonuje się   wszystkie prace techniczne, które można wykonać na miejscu. Służy jako magazyn na niepotrzebne rzeczy. Tutaj montowany był  teleskop. 

I Piętro - sala wykładowa.  W tej sali prowadzone są wykłady dla zwiedzających a także seminaria i zebrania w trakcie różnych imprez organizowanych w   obserwatorium.    Na wyposażeniu sali są rzutnik do przezroczy i telewizor z magnetowidem.

Sekretariat – w tym pomieszczeniu  przyjmujemy odwiedzających nas gości, tutaj też zwiedzający mogą kupić bilety, pamiątkowe pocztówki, a także uścisnąć rękę prezesa oddziału.

II Piętro - Sala wystawowa.  W tej sali urządzane są wystawy a także stoi tu sprzęt używany na tarasie obok, czyli teleskop marki "Mizar" oraz  lunety. Stałą ekspozycję tworzą również pamiątki z wyprawy na Węgry na obserwacje zaćmienia Słońca w 1999 roku. Tutaj też znajduje się niedawno odsłonięta tablica pamiątkowa.

Dolny taras - Tutaj prowadzone są obserwacje za pomocą teleskopu "Mizar" a także refraktorów. Rozciąga się stąd również ładny widok na okolice Kaziemierza Dolnego i doliny Wisły. Jest to również wspaniałe miejsce na urządzanie grilla dla zaproszonych gości.

III Piętro -  Pracownia komputerowa. W tej sali znajduje się   komputer z procesorem Pentium 166 MHz. Łączymy się za pomocą niego z internetem, prezentujemy też różne programy popularyzujące astronomię, oraz pomagające   w obserwacjach. W pomieszczeniu tym znajdują się również stare atlasy nieba, które w obliczu programów komputerowych prezentują jedynie wartość pamiątkową.

IV Piętro - Górny taras.  Z tego tarasu prowadzone są obserwacje, jeżeli obserwowany obiekt nie jest widoczny z dolnego tarasu. Jest tu niezbyt dużo miejsca, dlatego obserwacje te nie są zbyt wygodne, gdy bierze w nich udział większa ilość osób. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na Puławy a także na dolinę Wisły w kierunku Kazimierza Dolnego.

Pomieszczenie obserwacyjne Pod samą kopuła znajduje się pomieszczenie, które okupuje nasz największy teleskop. Stąd prowadzone są obserwacje. Kopuła obracana jest za pomocą silnika, co pozwala ustawić ją w dowolnym położeniu.

 Skrzyneczka poza ogrodzeniem w znaku drogowym z nazwą ulicy. 

Powodzenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 61x nieznaleziona 6x komentarz 9x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria