Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
PUŁAWY - obserwatorium astronomicze - OP85H6
Eigenaar: grafen
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 130 meter NAP
 Provincie: Polen > lubelskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 23-10-2014
Gemaakt op: 23-10-2014
Gepubliceerd op: 23-10-2014
Laatste verandering: 01-06-2023
80x Gevonden
5x Niet gevonden
10 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
99 x Bekeken
44 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Obserwatorium powstało w przerobionym budynku wieży ciśnień, do której dobudowano klatkę schodową i dwa pomieszczenia z tarasem. Stąd też jego charakterystyczny kształt i wygląd. Wysokość obserwatorium to   4 piętra.

Na parterze jest pracownia techniczna.

W tej sali   wykonuje się   wszystkie prace techniczne, które można wykonać na miejscu. Służy jako magazyn na niepotrzebne rzeczy. Tutaj montowany był  teleskop. 

I Piętro - sala wykładowa.  W tej sali prowadzone są wykłady dla zwiedzających a także seminaria i zebrania w trakcie różnych imprez organizowanych w   obserwatorium.    Na wyposażeniu sali są rzutnik do przezroczy i telewizor z magnetowidem.

Sekretariat – w tym pomieszczeniu  przyjmujemy odwiedzających nas gości, tutaj też zwiedzający mogą kupić bilety, pamiątkowe pocztówki, a także uścisnąć rękę prezesa oddziału.

II Piętro - Sala wystawowa.  W tej sali urządzane są wystawy a także stoi tu sprzęt używany na tarasie obok, czyli teleskop marki "Mizar" oraz  lunety. Stałą ekspozycję tworzą również pamiątki z wyprawy na Węgry na obserwacje zaćmienia Słońca w 1999 roku. Tutaj też znajduje się niedawno odsłonięta tablica pamiątkowa.

Dolny taras - Tutaj prowadzone są obserwacje za pomocą teleskopu "Mizar" a także refraktorów. Rozciąga się stąd również ładny widok na okolice Kaziemierza Dolnego i doliny Wisły. Jest to również wspaniałe miejsce na urządzanie grilla dla zaproszonych gości.

III Piętro -  Pracownia komputerowa. W tej sali znajduje się   komputer z procesorem Pentium 166 MHz. Łączymy się za pomocą niego z internetem, prezentujemy też różne programy popularyzujące astronomię, oraz pomagające   w obserwacjach. W pomieszczeniu tym znajdują się również stare atlasy nieba, które w obliczu programów komputerowych prezentują jedynie wartość pamiątkową.

IV Piętro - Górny taras.  Z tego tarasu prowadzone są obserwacje, jeżeli obserwowany obiekt nie jest widoczny z dolnego tarasu. Jest tu niezbyt dużo miejsca, dlatego obserwacje te nie są zbyt wygodne, gdy bierze w nich udział większa ilość osób. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na Puławy a także na dolinę Wisły w kierunku Kazimierza Dolnego.

Pomieszczenie obserwacyjne Pod samą kopuła znajduje się pomieszczenie, które okupuje nasz największy teleskop. Stąd prowadzone są obserwacje. Kopuła obracana jest za pomocą silnika, co pozwala ustawić ją w dowolnym położeniu.Tak było do 2020 r.   Powiat Puławski przygotował wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Lubelskiego o wsparcie realizacji odnowienia i modernizacji obserwatorium jego wyposażenia oraz otoczenia.Całe przedsięwzięcie kosztowało około 812 tys zł. Z kwoty tej opłacono ocieplenie budynku i wykonano nowa elewację.Kopuła, pod którą umieszczony jest teleskop astrnomiczny został odnowione i pomalowane. Wyremontowany został taras widokowy i wnętrza.Zamontowano fotowoltarikę, pochylnię dla niepełnosprawnych i nowe nagłośnienie.Utwardzono plac przed obiektem. Obiekt wyposażony został w sprzęt  niezbędny do prowadzenia działalnoęci kulturalnej, tj. nagłośnienie, system przekazywania obrazu z teleskopu astronomicznego, budka Bookcrossingowa i Publiczny Punkt Dostępu do internetu

 Skrzyneczka poza ogrodzeniem w znaku drogowym z nazwą ulicy. 

Powodzenia.

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
1
2
spoiler