Kesz należy do geościeżki projektu MurGos.
W 1841 roku dobra goślińskie nabył Hans Karol von Winterfeld. Został wtedy wzniesiony pałac dla Winterfeldów w parku miejskim, który w drugim półroczu XIX wieku przebudowano. Pałac ten znajduje się w parku przy ulicy Poznańskiej. Park pochodzi z XIX wieku, rosną w nim okazałe drzewa, między innymi 700-letni cis o pięciu pniach.
700-letni cis w parku przy pałacu to pomnik przyrody. W parku początkowo były dwa kilkusetletnie cisy, ale jeden z nich, większy, został wycięty.
W miejscu dzisiejszego parki pałacu od XIV w istniała fortalicja, a przynajmniej gródek. Jeśli cis ma naprawdę 700 lat to musi pochodzi mniej więcej z tego okresu. Najpóźniej w XVIw. powstał tutaj kasztel. Z pewnością w XVw w miejscu tym było już coś murowanego. W XVI w natomiast najprawdopodobniej była tutaj budowla typu obronnego może kasztel, w którym rezydował właściciel miasta i okolicznych wsi. W XVIII w w miejscu tym mieszkała rodzina Górowskich, która założyła park, ustanowiła alejki posadziła drzewa. W XIX w rodzina Winterfeldów założyła park i ponownie – posadzono nim wiele nietypowych gatunków drzew. W XXw. park oraz pałac przechodzą w ręce państwa i od tego czasu oba ulegają stopniowemu upadkowi.
Część zamieszczonych tutaj informacji uzyskaliśmy od pracownika Izby Regionalnej p. Dariusza Paprockiego.
Źródła:
Więcej: Pałacowe podziemia
Kesz to mikromagnetyk ukryty na kordach. Zawiera mikrologbook, więc miejsce tylko na kilka pierwszych wpisów.
Do wpisu w logbook'u internetowym wymagane hasło, które znajdziecie w logbook'u (duże litery).
UWAGA: pamiętajcie o zapisaniu fragmentu kodu potrzebnego do znalezienia skrzynki finałowej OP84WC MurGos Echo.