Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół św. Leonarda oraz Ogród św. Alojzego w Łowiczu - OP823Z
Właściciel: Cripex
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 86 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-06-2014
Data utworzenia: 07-06-2014
Data opublikowania: 07-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 15-12-2014
91x znaleziona
4x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 3 obserwatorów
77 odwiedzających
69 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Dostępna rowerem  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościółek mały, klimatyczny i ma bardzo bogatą historię.

Teorie na temat powstania:
Kościół św. Leonarda w Łowiczu znajdujący się jeszcze na początku XVI wieku extra oppidum, mylnie uważany był przez wielu badaczy (S. Kozakiewicz, J.A. MiłobędzkiJ. Wieteska, J. Warężak, R. Oczykowski) za najstarszy w tym mieście. Dr Marian Małuszyński zaprezentował teorię o zbudowaniu tego kościoła po wyniesieniu kościoła parafialnego do rangi kolegiaty i zajęciu części cmentarza kościelnego przez domy kanoników. Uważa on, że zaszła wtedy potrzeba oddzielenia cmentarza kościelnego od kościoła kolegiackiego. Rzekomo już w XV wieku miano wybrać piaszczyste wzgórza tuż przy mieście i na nim założyć cmentarz i pobudować drewnianą kapliczkę. Zupełnie inną genezę kościoła św. Leonarda podaje ks. Skiełczyński. Ze względu na nazwę terenu, na jakim znajdowała się świątynia, czyli Kierchów, umiejscowił tam cmentarz nielicznej grupy kolonistów niemieckich mieszkających w tym mieście. Natomiast ks. Stanisław Librowski podając, że pierwsze informacje na temat tej świątyni pochodzą z 1520 r., stwierdził, że nie należy upatrywać jej początków dalej niż w XV wieku. W rzeczywistości geneza kościoła św. Leonarda jest dla współczesnych nadal zagadką.
Historia tego kościółka:
Polecam przeczytać bo jest naprawdę barwna.

Pierwsza wzmianka o kościele św. Leonarda pochodzi z 1520 r. w związku z fundacją przy świątyni tzw. wikariuszy wiejskich. Pierwotny kościół spłonął w 1635 r. Odbudowany został ok. 1642 r. w stylu późnorenesansowym przez Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego. W latach 1712 -13 opiekun kościoła ks. Marcin Kowalski, z fundacji Wojciecha Zimnego z Bobrownik, dobudował do murowanej części drewnianą nawę. W 1812 r. Francuzi umieścili w nim skład żywności, a po 1831 r urządzono tam składy wojskowe.

 

W 1887 r. ks. Szczepan Łasicki odnowił kościół i udostępnił go wiernym. Oczykowski podaje również, że w 1909 r. niejaki Wojciech Żabka ze Świeryża odrestaurował go własnym kosztem. Podczas I wojny światowej został dość poważnie zniszczony i zagospodarowany przez Niemców ponownie na składy wojskowe. Odnowiony po 1918 r. został poważnie zniszczony we wrześniu 1939 r. Spłonęła cześć drewniana, wypalone zostało wnętrze i dach. Aby ocalić mury od rozbiórki przez Niemców, jeszcze podczas wojny odbudowano dach świątyni.

 

Staraniem ks. prałata Józefa Wieteski w 1965 r. podjęto działania remontowe. W 1966r. oddano go do użytku dla uczczenia 1000-lecia Chrztu Polski.

 

We wrześniu 1998 r. biskup łowicki ks. Alojzy Orszulik, ustanowił kościół św. Leonarda, kościołem akademickim. Pierwszym rektorem kościoła został ks. Zbigniew Skiełczyński.

 

W 2000 r. z inicjatywy dwóch łowickich studentów architektury, dokonano rozbudowy kościółka o zakrystię. Inicjatywa ta miała na celu przywrócenie świątyni XVII-wiecznej formy zabudowy. Obecnie rektorem kościoła św. Leonarda jest proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. Bezpośrednią opiekę nad nim sprawuje jednak ks. Dariusz Bujak, wikariusz parafii katedralnej.

Po więcej: zapraszam tutaj

Info o keszu:

Skrzynka po reaktywacji zamienia się w magnetyk. Znajdziecie go w jednym ze słupków ze znakiem C-9 nieopodal obiektu.

Zaleca się szukać skrzynki po zmroku w celu uniknięcia wykrycia. Skrzynka bardzo trudna do podjęcia za dnia ;-) 

Wyciągać ostrożnie i odkładać nie za głęboko.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Front.
Wejście do ogrodu. W środku biegają zajączki :P
archiwalne