Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół św. Leonarda oraz Ogród św. Alojzego w Łowiczu - OP823Z
Eigenaar: Cripex
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 86 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 07-06-2014
Gemaakt op: 07-06-2014
Gepubliceerd op: 07-06-2014
Laatste verandering: 15-12-2014
104x Gevonden
7x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
114 x Bekeken
73 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Offset cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kościółek mały, klimatyczny i ma bardzo bogatą historię.

Teorie na temat powstania:
Kościół św. Leonarda w Łowiczu znajdujący się jeszcze na początku XVI wieku extra oppidum, mylnie uważany był przez wielu badaczy (S. Kozakiewicz, J.A. MiłobędzkiJ. Wieteska, J. Warężak, R. Oczykowski) za najstarszy w tym mieście. Dr Marian Małuszyński zaprezentował teorię o zbudowaniu tego kościoła po wyniesieniu kościoła parafialnego do rangi kolegiaty i zajęciu części cmentarza kościelnego przez domy kanoników. Uważa on, że zaszła wtedy potrzeba oddzielenia cmentarza kościelnego od kościoła kolegiackiego. Rzekomo już w XV wieku miano wybrać piaszczyste wzgórza tuż przy mieście i na nim założyć cmentarz i pobudować drewnianą kapliczkę. Zupełnie inną genezę kościoła św. Leonarda podaje ks. Skiełczyński. Ze względu na nazwę terenu, na jakim znajdowała się świątynia, czyli Kierchów, umiejscowił tam cmentarz nielicznej grupy kolonistów niemieckich mieszkających w tym mieście. Natomiast ks. Stanisław Librowski podając, że pierwsze informacje na temat tej świątyni pochodzą z 1520 r., stwierdził, że nie należy upatrywać jej początków dalej niż w XV wieku. W rzeczywistości geneza kościoła św. Leonarda jest dla współczesnych nadal zagadką.
Historia tego kościółka:
Polecam przeczytać bo jest naprawdę barwna.

Pierwsza wzmianka o kościele św. Leonarda pochodzi z 1520 r. w związku z fundacją przy świątyni tzw. wikariuszy wiejskich. Pierwotny kościół spłonął w 1635 r. Odbudowany został ok. 1642 r. w stylu późnorenesansowym przez Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego. W latach 1712 -13 opiekun kościoła ks. Marcin Kowalski, z fundacji Wojciecha Zimnego z Bobrownik, dobudował do murowanej części drewnianą nawę. W 1812 r. Francuzi umieścili w nim skład żywności, a po 1831 r urządzono tam składy wojskowe.

 

W 1887 r. ks. Szczepan Łasicki odnowił kościół i udostępnił go wiernym. Oczykowski podaje również, że w 1909 r. niejaki Wojciech Żabka ze Świeryża odrestaurował go własnym kosztem. Podczas I wojny światowej został dość poważnie zniszczony i zagospodarowany przez Niemców ponownie na składy wojskowe. Odnowiony po 1918 r. został poważnie zniszczony we wrześniu 1939 r. Spłonęła cześć drewniana, wypalone zostało wnętrze i dach. Aby ocalić mury od rozbiórki przez Niemców, jeszcze podczas wojny odbudowano dach świątyni.

 

Staraniem ks. prałata Józefa Wieteski w 1965 r. podjęto działania remontowe. W 1966r. oddano go do użytku dla uczczenia 1000-lecia Chrztu Polski.

 

We wrześniu 1998 r. biskup łowicki ks. Alojzy Orszulik, ustanowił kościół św. Leonarda, kościołem akademickim. Pierwszym rektorem kościoła został ks. Zbigniew Skiełczyński.

 

W 2000 r. z inicjatywy dwóch łowickich studentów architektury, dokonano rozbudowy kościółka o zakrystię. Inicjatywa ta miała na celu przywrócenie świątyni XVII-wiecznej formy zabudowy. Obecnie rektorem kościoła św. Leonarda jest proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. Bezpośrednią opiekę nad nim sprawuje jednak ks. Dariusz Bujak, wikariusz parafii katedralnej.

Po więcej: zapraszam tutaj

Info o keszu:

Skrzynka po reaktywacji zamienia się w magnetyk. Znajdziecie go w jednym ze słupków ze znakiem C-9 nieopodal obiektu.

Zaleca się szukać skrzynki po zmroku w celu uniknięcia wykrycia. Skrzynka bardzo trudna do podjęcia za dnia ;-) 

Wyciągać ostrożnie i odkładać nie za głęboko.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Front.
Wejście do ogrodu. W środku biegają zajączki :P
archiwalne