Please log in to see the coordinates.
26x Found
0x Not found
2 notes
3 watchers
Rated as: Excellent
12 x recommended
Cache attributes
Description
PL

Wejście na odnogę grobli
Miejsce
Niecka słonawych torfowisk "Solne Bagno", przez które biegnie tytułowa grobla, to kluczowy element "Ekoparku Wschodniego". Obiekt cenny ze względu na walory krajobrazowe, geomorfologiczne, faunistyczne i florystyczne. Odnotowano tu występowanie około 80 gatunków ptaków. Do cenniejszych gatunków flory należą: orlik pospolity, krwawnik kichawiec, rzeżucha łąkowa, kruszczyk rdzawoczerwony, wierzbownica błotna, sit Gerarda, szelężnik większy, rutewka orlikolistna, pływacz zachodni, podkolan biały. Z fauny występują m.in. perkoz rdzawoszyi, łabądź niemy, gęś gęgawa, kruk, bąk, żuraw. Bagna kołobrzeskie porównywane są do bagien znad Biebrzy i są rajem dla ornitologów.
24 marca 2010 roku w Ekoparku nastąpiła katastrofa ekologiczna. Olbrzymi napór wody zgromadzonej w Solnych Bagnach po wiosennych roztopach spowodował przerwanie zaniedbanego wału z wydm w jego najwęższym miejscu. Woda stworzyła wyrwę o szerokości około 55-60 metrów oraz zniszczyła drewniany most, który był częścią ścieżki rowerowej. W efekcie niepodjęcia żadnych działań ratowniczych, w miesiąc po katastrofie cała woda z chronionego obszaru uszła. Dopiero po roku wyrwa została zasypana i ponownie umocniona, odbudowano również na całej długości kładkę. Miną jednak lata zanim przyroda w pełni powróci do stanu sprzed katastrofy.
Tytułowa zapomniana grobla wraz jej odnogą, wbrew temu co pokazują niektóre mapy, nie ma już połączenia z nadmorskim wałem wydmowym. Nie spotkasz tutaj turystów nawet w szczycie sezonu, mimo że będziesz ich słyszeć. Zachodnia odnoga grobli jest dostępna na odcinku co najmniej 150 metrów. Prawdopodobnie da się nią iść dalej, niemniej jest dosyć grząsko. W lecie przejście może być utrudnione ze względu na gęstą roślinność.
Skrytka
Skrytka znajduje się pod współrzędnymi około 150 metrów od głównej grobli, w miejscu gdzie odnoga grobli się poszerza i pojawiają się pojedyncze większe drzewa. Możliwe że przy wysokim stanie wód dojście będzie utrudnione, niemniej w czerwcu 2014 była dostępna suchą nogą. Proszę o staranne odkładanie skrytki, niech posłuży również innym! W razie problemów zapoznaj się z podpowiedzią i spoilerem.
Additional waypoints
| Symbol | Type | Coordinates | Description |
|---|---|---|---|
|
Parking area | --- | Nielegalny parking leśny, wejście od głównej ulicy |
|
Interesting place | --- | Jedyne wejście na groblę |
|
Interesting place | --- | Jedyne wejście na odnogę grobli |
Additional hints
Pictures
Log entries:
26x
0x
2x