Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dulag 121 - Hala 2 - OP80R5
Właściciel: SZP4K3R
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-05-2014
Data utworzenia: 19-04-2014
Data opublikowania: 11-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 06-10-2015
22x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
13 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Hala nr 2

Budynek powstał ok. 1929 r. Mieścił się tu oddział usług technicznych. W czasie funkcjonowania obozu Dulagu 121 hala została oznaczona numerem 2 i pełniła rolę  obozowego szpitala. Mieściło się w niej obozowe ambulatorium, izba chorych oraz niewielki szpital zakaźny.

Obóz przejściowy w Pruszkowie był jedynym obozem, w którym Niemcy dopuścili do pomocy polski personel. Zapewnienie wyżywienia i opieki medycznej został w całości zlecone pruszkowskiej delegaturze Rady Głównej Opiekuńczej.

Na pomoc wypędzonym ruszyli zwykli mieszkańcy Pruszkowa, do pracy w obozie zaangażowały się również konspiracyjne struktury Armii Krajowej – przede wszystkim członkinie Wojskowej Służby Kobiet. Na potrzeby działania polskich służb obozowych zostały przekazane zapasy żywności i medykamentów z magazynów VI Rejonu „Helenów” VII Obwodu AK „Obroża”. Na pomoc pośpieszyli pruszkowscy lekarze, pielęgniarki, siostry zakonne i wszystkie osoby posiadające przeszkolenie medyczne. Przyprowadzali do hali 2 chorych i rannych, a także ludzie młodych i zdrowych, symulujących chorobę, aby uchronić się przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. W tej hali urzędowała również komisja lekarska pracująca pod kierownictwem dr Adolf Königa. Opiniowała  o stanie zdrowia wypędzonych, decydując o zwolnieniu z obozu, skierowaniu do okolicznych szpitali, pozostawieniu na obserwacji w obozowym szpitalu, bądź zakwalifikowaniu do transportu do Generalnej Guberni.

Specjalną rolę w obozie pełniły Polki zatrudnione jako tłumaczki niemieckich lekarzy zasiadających w obozowej komisji. Praca tłumaczek umożliwiała załatwianie lewych zwolnień umożliwiających wyjście z obozu osobom rannym i chorym, zagrożonym wywózką do obozów koncentracyjnych i na roboty. M. in. ukradkiem dopisywano dodatkowe nazwiska do listy osób zwolnionych, podawano fałszywe diagnozy lekarzom niemieckim. Ranni i chorzy, których udaje się zwolnić z obozu, trafiają do okolicznych szpitali: w Tworkach i na pruszkowskim Wrzesinie oraz do zorganizowanych naprędce szpitali m. in. na ulicy Pięknej w Pruszkowie, na terenie Podkowy Leśnej i Milanówka.

Skrzynka:

Spory mikrus, kordy bardzo dokładne.

 

-------------------------

 

 Muzeum Dulag 121

 

Seria Dulag 121 powstała we współpracy z Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Naszym celem było przedstawienie szerszej publiczności historii zarówno samego Obozu Przejściowego Dulag 121, jak i dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie, na terenie których się mieścił. Mamy nadzieję, że te kilka skrzynek zainteresuje nie tylko zaprawionych w bojach geocacherów, ale przede wszystkim ludzi, którzy wcześniej o obozie Dulag 121 nie słyszeli. Korzystając z okazji, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia pozostałych skrzynek w naszym mieście – Pruszków ma bardzo bogatą i ciekawą historię, którą po prostu warto poznać :)

 

Szczególnie polecamy serię WPR autorstwa geocachera andmaj40 i skrzynkę Las Slendermana od Bluei.

 

Seria składa się z sześciu skrzynek.

 

Powitalnej:

Dulag 121 - Muzeum

 

Czterech skrzynek klasycznych:

Dulag 121 - Wartownia

Dulag 121 - Hala 5

Dulag 121 - Hala 2

Dulag 121 - Brama XIV i wieżyczka strażnicza

 

Każda z nich opowiada o ważnych miejscach na terenie obozu przejściowego Dulag 121 i dawnych ZNTK, jak również jest częścią bonusowej zagadki. W keszach tych znajdziecie część koordynatów, po skompletowaniu których będziecie podjąć skrzynkę bonusową.

Skrzynki bonusowej:

 Dulag 121 - BONUS

 

Kesz opowie Wam jeszcze jedną historię, a w dodatku znajdziecie w nim geokrety i drobne upominki. Dodatkowo, na pierwszego znalazcę czeka nagroda specjalna :)

Bardzo prosimy o utrzymywanie keszy w dobrym stanie, aby wszyscy mogli mieć z tej zabawy frajdę. Jeżeli możecie – dokonujcie drobnych napraw. Jeżeli nie, a coś wymaga uwagi – dajcie nam znać.

Zdjęcia i materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Dulag 121.

W razie pytań bądź sugestii – zapraszamy do kontaktu:

SZP4K3R

Escudoo

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.