Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dulag 121 - Muzeum - OP81FW
Właściciel: SZP4K3R
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 95 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-05-2014
Data utworzenia: 11-05-2014
Data opublikowania: 11-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2014
35x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
59 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Fotoimpresje, Kubash, Majonez299
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 powstało na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie w październiku  2010 r. jako Samorządowa Instytucja Kultury Powiatu Pruszkowskiego. Misją Muzeum jest upamiętnienie tragicznych losów Warszawiaków wypędzonych z Warszawy w czasie i po upadku Powstania Warszawskiego. Muzeum upamiętnia także ofiarność i zaangażowanie mieszkańców Pruszkowa i okolic, którzy narażając życie, nieśli pomoc więźniom obozu.  Stała ekspozycja  Muzeum Dulag 121 składa się z pięciu części poświęconych tematom: Powstania Warszawskiego, exodusu Warszawy, funkcjonowaniu Dulagu 121, pomocy dla obozu i ostatniemu okresowi działalności obozu. Jest to nowoczesna, multimedialna wystawa składająca się m.in. z fotogramów, pamiątek, dokumentów, map, relacji świadków historii, których można wysłuchać, stanowisk multimedialnych służących do przedstawiania biogramów, relacji, dokumentów, korespondencji i prasy. Prezentowane są również: film dokumentalny poświęcony obozowi i makieta obozu Dulag 121 wykonana w skali 1:160. 

Obóz przejściowy Durchgangslager 121 (w skrócie Dulag 121) przeznaczony był dla ludności cywilnej wygnanej z Warszawy podczas i po Powstaniu Warszawskim. Przez obóz przeszło w okresie od 6 VIII 1944 do 16 I 1945 r. około 650 tys. osób. Niemcy założyli obóz na terenie opustoszałych Warsztatów Kolejowych sąsiadujących z linią kolejową wiodącą do Skierniewic. Dziewięć z czternastu hal zamieniono na "baraki" obozowe i otoczono zasiekami z drutu kolczastego. Panowały w nich tragiczne warunki bytowe – brak higieny, głód, przepełnienie, co sprzyjało szerzeniu się epidemii. W obozie, jako jedynym z obozów przejściowych, pracowali Polacy, którzy nieśli pomoc więźniom. Zaopatrywali obóz w żywność, zorganizowali służbę medyczną i duszpasterską. Zespół polskich pracowników obozu składał się głównie z ochotników, wśród których byli członkowie Rady Głównej Opiekuńczej i polskiego podziemia. Większość z nich rekrutowała się z mieszkańców Pruszkowa i okolic. Przeciętnie pobyt w obozie trwał od jednego do kilku dni. Więźniowie poddawani byli segregacji. Osoby niezdolne do pracy kierowano transportem kolejowym do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa, pozostali wywożeni byli na roboty przymusowe do III Rzeszy oraz do obozów koncentracyjnych. Około 100 tysięcy więźniów w legalny i nielegalny sposób udało się wyprowadzić z obozu. Po wysiedleniu powstańczej Warszawy obóz zmienił charakter. Przetrzymywani byli w nim głównie młodzi mężczyźni wykorzystywani do pracy przy rabowaniu Warszawy, oraz ci, którzy zostali pojmani w łapankach, a legitymowali warszawskim meldunkiem.

Skrzynka:

Mikrus ukryty w budynku muzeum, na pierwszym piętrze. Kordy wskazują budynek muzeum, nie miejsce ukrycia skrzynki.

Godziny otwarcia:

- poniedziałki: Muzeum nieczynne

- wtorki i środy: w godz. 9.00 – 17.00

- czwartki: w godz. 12.00 – 19.00

- piątki: w godz. 9.00 – 16.00

- soboty: w godz. 12.00 – 17.00

- niedziele: w godz. 11.00 – 16.00

-------------------------

 

 Muzeum Dulag 121

 

Seria Dulag 121 powstała we współpracy z Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie. Naszym celem było przedstawienie szerszej publiczności historii zarówno samego Obozu Przejściowego Dulag 121, jak i dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie, na terenie których się mieścił. Mamy nadzieję, że te kilka skrzynek zainteresuje nie tylko zaprawionych w bojach geocacherów, ale przede wszystkim ludzi, którzy wcześniej o obozie Dulag 121 nie słyszeli. Korzystając z okazji, zapraszamy wszystkich do odwiedzenia pozostałych skrzynek w naszym mieście – Pruszków ma bardzo bogatą i ciekawą historię, którą po prostu warto poznać :)

 

Szczególnie polecamy serię WPR autorstwa geocachera andmaj40 i skrzynkę Las Slendermana od Bluei.

 

Seria składa się z sześciu skrzynek.

 

Powitalnej:

Dulag 121 - Muzeum

 

Czterech skrzynek klasycznych:

Dulag 121 - Wartownia

Dulag 121 - Hala 5

Dulag 121 - Hala 2

Dulag 121 - Brama XIV i wieżyczka strażnicza

 

Każda z nich opowiada o ważnych miejscach na terenie obozu przejściowego Dulag 121 i dawnych ZNTK, jak również jest częścią bonusowej zagadki. W keszach tych znajdziecie część koordynatów, po skompletowaniu których będziecie podjąć skrzynkę bonusową.

Skrzynki bonusowej:

 Dulag 121 - BONUS

 

Kesz opowie Wam jeszcze jedną historię, a w dodatku znajdziecie w nim geokrety i drobne upominki. Dodatkowo, na pierwszego znalazcę czeka nagroda specjalna :)

Bardzo prosimy o utrzymywanie keszy w dobrym stanie, aby wszyscy mogli mieć z tej zabawy frajdę. Jeżeli możecie – dokonujcie drobnych napraw. Jeżeli nie, a coś wymaga uwagi – dajcie nam znać.

Zdjęcia i materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum Dulag 121.

W razie pytań bądź sugestii – zapraszamy do kontaktu:

SZP4K3R

Escudoo

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.