Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
eth1 - Dwunastu Apostołów - OP80R2
Spacerem po puckiej plaży
Owner: ethanoll
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 5 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 17-04-2014
Date created: 19-04-2014
Date published: 19-04-2014
Last modification: 16-08-2014
14x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
1 visitors
14 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Jak dwunastu apostołów trafiło do Pucka i co tam porabiali

Puccy apostołowie (gr. ἀπόστολος = wysłannik) to grupa dwunastu sporych rozmiarów głazów narzutowych. Bardzo dawno temu lodowiec przytargał ich w okolicę dzisiejszego Pucka i pogrzebał głęboko w ziemi. Ten sam lodowiec odpowiedzialny był również za istnienie i kształt pobliskiej Zatoki Puckiej, a nawet całej reszty Bałtyku. Przez kolejne setki lat grasujące po zatoce sztormy tak długo wgryzały się w brzeg, aż odsłoniły owe głazy. I odtąd, jak zaległy na tej plaży pośród setek tysięcy innych kamyków, tak leżą do dzisiaj. Pewnego razu przypałętał się tu ktoś, kto akurat nie miał nic lepszego do roboty, i zauważył, że tych dwunastu wyróżnia się jakoś spośród innych, mniejszych kamieni, to i nazwał ich: Dwanôsce Apòsztołôw. Przyjęła się ta nazwa i później ludzie  w Pucku żartowali, że Szimon Pjoter obrócił się w kamień, gdy sobie za bardzo do serca wziął, jak mu Pan Jezës rzekł: „Të jest Pjoter (òksëp), a na tim òskëpje pòstawjã Mój Kòscół”. W Pucku był już wtedy kościół, więc nowego nie postawiono. I tylko głazom nadano status pomnika przyrody nieożywionej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

 

 

O skrytce

Kesz to pojemnik śniadaniowy ukryty w raczej oczywistym miejscu pod współrzędnymi. Nie jest zakopany. W środku jest logbook, ołówek, kilka fantów na wymianę i apostolskie GeoKrety. Certyfikatów FTF nie ma, albowiem napisane jest: „Tak ślédni mdą pjerszima, a przédni slédnima.”. Skrytka została ukryta w Wielki Czwartek (ważny dzień dla historycznych apostołów) w towarzystwie Ester, WracamHelikopterem, Matoczkina i Hybryda jako pouczające urozmaicenie rajdziku keszerskiego z Pucka do Redy.

 

 

Apostolskie GeoKrety

Kamienni apostołowie raczej nieprędko ruszą się ze swoich miejsc, postanowiłem więc trochę im pomóc. W skrytce znalazło się dwanaście plakietek, a każda z nich jest samodzielnym GeoKretem, zaopatrzonym w imię i podobiznę danego apostoła. Postaram się w przyszłości dołączyć do galerii zdjęć kesza, a późnej aktualizować na bieżąco mapkę prezentującą drogi, jakimi kreci święci rozejdą się po świecie, oraz miejsca które odwiedzą, póki się wszyscy nie pogubią i rozpadną (co jest dość prawdopodobne, gdyż laminat chroniący etykiety od początku się trochę odklejał i ratowany był pospolitą taśmą klejącą). Historyczni apostołowie pielgrzymowali raczej pojedynczo albo w parach, dlatego bardzo proszę – częstujcie się tymi kretami z umiarem, zabierając tylko po jednym albo najwyżej dwóch.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
PORADZISZ SOBIE BEZ TEGO SPOILERA
Wędrówka Geokretów: Maj 2014