DOLINA CYBINY
Rzeka Cybina stanowiąca oś podłużną obszaru Natura 2000 jest prawobrzeżnym dopływem Warty, do której wpada w km 240,5. Jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Nekielka, a w swym biegu płynie ona przez tereny należące do gmin: Nakla, Kostrzyn, Pobiedziska, Swarzędz i miasto Poznań. Całkowita jej długość wynosi nieco ponad 41 km, a powierzchnia zlewni 195,5 km. W obrębie obszaru Natura 2000 znajduje się odcinek doliny rzecznej oraz fragmenty przyległych terenów na odcinku między 10 a 41 km biegu rzeki, czyli od jej ujścia z Jeziora Swarzędzkiego do przecięcia granicy gmin Kostrzyn i Nekla. Cechą charakterystyczną doliny Cybiny jest duża zdolność retencjonowania wód. Przyczyniają się do tego z jednej strony liczne jeziora i sztuczne zbiorniki wodne, z drugiej strony gleby torfowe wyścielające jej dno. Sztuczne zbiorniki powstały przez spiętrzenie wód rzecznych (zbiorniki zaporowe), uformowanie zbiorników w dolinach w sąsiedztwie rzek (stawy rybne) oraz eksploatację torfu lub piasku (torfianki, wyrobiska poeksploatacyjne). Do naturalnych jezior polodowcowych należy Jezioro Swarzędzkie, Jezioro Uzarzewskie, Góra i Iwno. Dwa z nich: Jezioro Swarzędzkie i Iwno zostały sztucznie podpiętrzone. Na stawach w dolinie Cybiny oraz przyujściowych odcinkach jej dopływów prowadzona jest intensywna hodowla ryb (głównie karpia). Pod doliną Cybiny zlokalizowany jest jeden z głównych zbiorników wód podziemnych Polski, zwany Wielkopolską Doliną Kopalną.
Cechą charakterystyczną doliny jest duża różnorodność i mozaikowe rozmieszczenie siedlisk, co sprzyja dużemu bogactwu gatunkowemu roślin i zwierząt oraz ich zbiorowisk. W trakcie badań nad waloryzacją przyrodniczą doliny w 2004 r. stwierdzono występowanie aż 85 zespołów roślinnych, rozmieszczonych mozaikowo w samej dolinie i na jej obrzeżach. W dolinie Cybiny występuje 770 gatunków dziko rosnących roślin. Dolina Cybiny od dawna była intensywnie użytkowana. Największy wpływ na skład gatunkowy miejscowej flory miało i nadal posiada rolnictwo, osadnictwo, a od Swarzędza w stronę Warty także urbanizacja. Kumak nizinny znajduje tu szczególnie dogodne warunki występowania, tworząc liczną populację. Oprócz gatunków wymienionych w dyrektywach ptasiej i siedliskowej w dolinie Cybiny występuje wiele gatunków prawnie chronionych w Polsce.
KESZ
Chciałem zaprosić Was na "Spacer w Dolinie Cybiny" czyli do malowniczego miejsca, które mimo, iż znajduje się blisko miasta pozwala na relaks i odkrywanie piękna przyrody. Nie zapomnijcie o aparatach fotograficznych!!! Miejsce to wspaniały plener fotograficzny, a jeśli ich nie zabierzecie będziecie chcieli później wrócić tutaj ponownie.
Spacer proponuję rozpocząć od strony Swarzędza, a zakończyć w Uzarzewie. Dostępny pieszo lub rowerowo. Samochód może tylko przeszkadzać, więc proponuję zostawić go na N 52° 25.550' E 17° 04.782'. Do zdobycia skrzynki finałowej niezbędne jest znalezienie poszczególnych skrzynek stanowiących etapy pośrednie. Czyli łatwo, prosto i przyjemnie. Życzę miłej zabawy.
Wzór do finału:
N 52° 2A.BCD'
E 17° 0E.FGH'
Maskowanie delikatne, ciągniemy lekko do góry i wyciągamy razem z pojemnikiem, następnie odkręcamy pojemnik od maskowania. Proszę uważać przy odkładaniu, żeby nie wyłamać pojemnika z mocowania.
W skrzynce certyfikaty FTF, STF i TTF oraz 8 certów pamiątkowych dla znalazców.
Dogodny dojazd - Swarzędzka Komunikacja Autobusowa - rozkład jazdy tutaj.