Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #40 - Walewice - OP7C36
Bohaterom 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 11-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
83x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
82 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Galka, Pawello, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 

  Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich z Gniezna wchodził w skład Wielkopolskiej Brygady Kawalerii. Tuż przed wybuchem wojny otrzymał rozkaz osłony granicy z Niemcami. Od 1 września 1939 ułani toczyli potyczki z drobnymi patrolami niemieckimi, a 2 września niektóre pododdziały pułku przekroczyły granicę Rzeszy biorąc udział w walkach pod Freustadt (Wschowa) i Koenigsdorfem (Załęczem). Od 3 września pułk wykonywał rozkaz odwrotu z Wielkopolski a 9 września 1939 wszedł z marszu do bitwy nad Bzurą w ramach działań Wielkopolskiej Brygady Kawalerii operującej na lewym skrzydle grupy uderzeniowej gen. Tadeusza Kutrzeby. W nocy z 9 na 10 września 1939 roku szwadrony pułku częściowo pieszo a częściowo na gumowych łodziach przekroczyły rzekę. Bagnista, szeroka, trudna do przebycia dolina Bzury oraz ciemności spowodowały,że uderzenie 17 Pułku Ułanów na pododdziały niemieckiej 30 Dywizji Piechoty usadowionego w Walewicach wyszło dopiero 10 września rano. Główne uderzenie polskie na Walewice ułani wykonali z północnego wschodu, groblą wiodącą przez stawy rybne majątku Walewice celem oskrzydlenia nieprzyjaciela zajmującego zabudowania folwarczne, dworskie oraz wieś. Doszło do gwałtownych walk na bliską odległość oraz spotkań na białą broń. W ciężkich walkach zdobyto Walewice, a następnie Bielawy jako podstawy do dalszego polskiego ofensywnego działania w kierunku na Głowno.

Straty nieprzyjaciela w bitwie pod Walewicami wyniosły 86 zabitych, po stronie polskiej poległo 19 oficerów, 16 podoficerów i 62 ułanów. Zdobyto znaczne ilości broni i zaopatrzenia oraz blisko 100 rowerów. 

Po przerwaniu uderzenia na kierunku Głowna 17 Pułk Ułanów w ramach macierzystej Wielkopolskiej Brygady Kawalerii toczył w dniach 14-15 września bitwę o przeprawy przez dolną Bzurę pod Brochowem, a następnie uczestniczył w bojach toczonych na terenie Puszczy Kampinoskiej pod gajówką Demboskie, Górkami, następnie Sierakowem i Laskami przebijając się ku Warszawie.

Za sforsowanie Bzury oraz walki w rejonie Soboty i Walewic gen. Roman Abraham wystąpił z wnioskiem o odznaczenie pułku Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Podczas zakładania skrzynki spotkałem starszego Pana, który opowiedział mi o tamtych dniach widzianych oczyma wtedy kilkuletniego chłopca. Pokazał też dom, który przetrwał do dziś. Do tego domu, jedynego murowanego we wsi Niemcy spędzili mieszkańców. Zwycięski atak ułanów oswobodził mieszkańców czekających na najgorsze. Pan ten wskazał mi także miejsce gdzie pochowani byli żołnierze niemieccy polegli w tym boju odległe od pomnika jakieś 100 metrów. Żołnierze ci zostali ekshumowani i przeniesieni w nieznane mu miejsce.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
dom dziś
Po wichurze 26.07.2015