O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych juz żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.
My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.
Armia Łódź w kampanii wrześniowej 1939 miała zadanie organizowania obrony między Armią Poznań a Armią Kraków na kierunku Radomsko - Skarżysko, w pasie od Błaszek na północy do Przedborza na południu oraz prowadzić działania bojowe w kierunku Sieradz i dalej na zachód. Front obrony Armii - 120 km, główne pozycje obrony na rzekami Wartą i Widawką (od granicy państwowej: 90 km na skrzydłach i 60 km w centrum). Armia Łódź współdziałała ze zgrupowaniem północnym Armii Prusy.
8 września 1939 r. w rejonie Strykowa spotkały się pododdziały Armii Łódź - 2 Dywizja Piechoty i Wołyńskiej Brygady Kawalerii dowodzone przez generała Wiktor Thommée z 10 Dywizją Piechoty nieprzyjaciele dowodzoną przez generała Konrada von Cochenhausen. Nie będę tu tworzył opisu przebiegu bitwy a zainteresowani znajdą je np. tutaj: Bitwa pod Wolą Cyrusową , Kampania wrześniowa 1939.
My mieliśmy okazję porozmawiać z mieszkańcami w sklepie, którzy chętnie przekazywali zasłyszane od swych przodków opowieści o bitwie i tworzeniu cmentarza. Dzięki nim weszliśmy w posiadanie książki Pawła Goździńskiego, 8-10 września 1939 Dmosin, Jeżów, Koluszki, Lipce Reymontowskie opowiadającej o bitwie a wydanej staraniem Urzędów Gmin w tych miejscowościach.
Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. zlokalizowana Na cmentarzu parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Woli Cyrusowej znajduje się wydzielona kwatera wojenna w której spoczywa 78 żołnierzy Wojska Polskiego poległych pod Wolą Cyrusową w dniach 8-9 września 1939 r z 19 Pułku Ułanów Wołyńskich i 2 Dywizjonu Artylerii Konnej z Wołyńskiej Brygady Kawalerii oraz 10 i 28 Dywizji Piechoty Armii Łódź.
W czasie naszej drugiej wizyty na tym cmentarz trwały prace przygotowawcze do uroczystości jakie maja się odbyć 14 września co zweryfikowało miejsce ukrycia na nieco odleglejsze od pierwotnie planowanego. Skrzynka ukryta pod modrzewiem na parkingu cmentarnym - parking znajduje się na nieużywanej części cmentarza.
W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.
W niektórych skrzynkach na okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.
To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.