Z racji wykształcenia oraz wykonywanego zawodu nie mogłam się powstrzymać, aby nie stworzyć skrzynki mobilnej, której zalogowanie wymagałoby rozwiązania nieskomplikowanego quizu, do czego z kolei potrzebna by była podstawowa wiedza z zakresu etnografii Polski.
Rozwiązaniem quizu jest nazwa jednego z ważniejszych urządzeń, które dawniej każda szanująca się wiejska gospodyni chciała posiadać w swojej zagrodzie. Odczytasz ją układając kolejno litery z quizowych haseł wg poniższej wskazówki:
1 - 8.
2 - 3.
3 - 7.
4 - 3.
5 - 3.
6 - 6.
7 - 4.
8 - 5.
9 - 1.
10 - 4.
Hasłem do logu jest polski synonim nazwy urządzenia (pisany małymi literami).
A oto i sam quiz:
1. Służy do umieszczania kądzieli przy przędzeniu nici tkackiej.
2. Rodzaj bardzo długiej sieci rybackiej, ciągnionej przez łodzie, składającej się z matni, do której wpływały ryby, oraz skrzydeł po bokach.
3. Naczynie klepkowe służące do ubijania masła (najprostszy rodzaj maselnicy).
4. "Nowe ..." - rodzaj pieczywa obrzędowego wypiekanego z okazji Nowego Roku, głównie na Kurpiach, Mazurach i Podlasiu, mającego postać nalepianych na krążku niewielkich rozmiarów figurek ludzi oraz zwierząt.
5. Urządzenie domowe, przy pomocy którego mielono ziarna zbóż.
6. Kaszubski instrument ludowy będący drewnianą beczką z przymocowanym do niej pasmem końskiego włosia, wydający charakterystyczne dźwięki.
7. Wydobywany dawniej przez mieszkańców wsi na Pomorzu Środkowym. Po osuszeniu służył jako surowiec opałowy.
8. Rodzaj drewnianej ozdoby wieńczącej dach, mającej postać przybitej do skrajnych krokwi pionowej deski, często z wyrzeźbionymi różnymi motywami.
9. Obrzęd polegający na obnoszeniu po gospodarstwach zielonej gałązki, nierzadko zdobionej kolorowymi wstążkami, będącej symbolem nadejścia wiosny. Zwany też maikiem.
10. Rodzaj naczynia glinianego, wypalanego w piecu garncarskim bez dostępu powietrza.
Skrzynka póki co podróżuje razem z nami w aucie, które jest jednocześnie "ownem" (patrz: "Klucken Wagen"). Wpisanie do logbooka w Słupsku po wcześniejszym umówieniu się lub podczas różnych geocachingowych eventów, w których bierzemy udział (wówczas należy śledzić trasę autka).
Udanej etno-zabawy życzy "Żeńskie półKlucken" :)