Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dwór w Michałowicach - OP7423
Eigenaar: teddy277
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 246 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:20 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 12-08-2013
Gemaakt op: 21-10-2013
Gepubliceerd op: 21-10-2013
Laatste verandering: 15-02-2016
47x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
19 x Bekeken
35 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL




Dwór został zbudowany w latach 1892 - 1897 wg. projektu wybitnego architekta Teodora Talowskiego, w stylu malowniczego historyzmu dla rodziny Dąbrowskich. Dąbrowscy zamieszkali początkowo w niewielkim, drewnianym dworku po Hugo Kołłątaju i jego rodzinie, wcześniejszych właścicielach wsi Michałowice. W 1897 r. po zakończeniu budowy dworu, stary dworek rozebrano.

Dwór michałowicki był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, w tym przemarszu l Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego pod dowództwem por. Tadeusza Kasprzyckiego. W czasie l wojny światowej budynek służył jako lazaret dla wojska.
Powojenne losy są charakterystyczne dla wielu dworów polskich: znacjonalizowany, użytkowany jako biura i magazyny, uległ prawie całkowitej dewastacji po pożarze w 1979 r. Odbudowany przez obecnych właścicieli w latach 1985 - 1991 r.
Dwór projektu Talowskiego to budynek murowany z kamienia i cegły, nietynkowany, parterowy z półpiętrem mieszkalnym w dachu nad korpusem i dwupiętrowa wieżą- basztą. Układ dworu jest dwuskrzydłowy, na rzucie w kształcie litery „L". W skrzydle tylnym przybudówka mieszcząca oprócz baszty kaplicę z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
We frontowej fasadzie wyróżnia się ryzalit boczny, obejmujący salon. Jest on zwieńczony trójkątnym szczytem z kamiennymi sterczynami i tablicą z tarczami herbowymi Dąbrowskich: Radwan i Nałęcz.
Otaczający zespół dworski park istniał już za życia H. Kołłątaja. Przekomponowany potem krajobrazowo, posiada cechy neoromantyczne, wykorzystuje naturalną, bogatą konfigurację terenu (skarpy, jary, tarasy). Drzewostan jest reprezentowany przede wszystkim przez robinie akacjowe (łac. robinia pseudoacacia). Wśród pomników przyrody znajduje się jeden z największych i najstarszych w Polsce okazów derenia właściwego w formie krzaczastej (łac. cornus mas).
DOJAZD i stan obecny
Michałowice położone są 6,5 km na północ od centrum Krakowa. Wyjazd z Krakowa drogą nr 7 w kierunku na Miechów. Przy wjeździe do Michałowic skręt w prawo, po ok. 200 m, po lewej stronie wjazd do dworu. Od ponad 20 lat rodzina Lorenzów przywraca świetność temu malowniczemu zabytkowi. Dwór można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się z właścicielami.
Wpis do rejestru zabytków: A-465 z 17.06.1981

Skrytka dwusystemowa z GC4JMMB logbook wspólny. Bez FTF

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien