Opis na podstawie strony: http://www.turystyka.radzionkow.pl/
Na Cmentarzu w Rojcy, znajdziemy poniższe miejsca pamięci: 1) Grób Nieznanego Żołnierza - Pomnik ku czci poległych: Gloria Victis – chwała zwyciężonym. Ten pomnik to symboliczna mogiła upamiętniająca wiernych ojczyźnie – zapomnianych bohaterów, synów tutejszej ziemi - mieszkańców Rojcy. Ku czci poległych w walkach I wojny światowej i trzech powstań rodaków postawił go w dniu 11 listopada 1936 roku ówczesny proboszcz Edward Pawlak.
2) Kwatera żołnierzy Armii Czerwonej
Według zachowanej w Archiwum Państwowym w Katowicach dokumentacji w 1945 roku znajdowało się tam 31 mogił, w których spoczywały łącznie 44 osoby. Przy 10 pojedynczych grobach znajdowały się drewniane prawosławne krzyże. 26 spoczywających w Rojcy osób było radzieckimi jeńcami wojennymi, którzy zmarli, głównie w wyniku nieszczęśliwych wypadków podczas pracy na Kopalni Radzionków. 6 listopada 1947 roku odbyła się ekshumacja zwłok sześciu poległych żołnierzy Armii Czerwonej pogrzebanych na cmentarzu parafii Św. Wojciecha w Radzionkowie oraz ich ponowny pochówek w Rojcy. Obecny wygląd kwatery pochodzi z lat 1950/51.
Skrzynka to prosty quiz. Współrzędne wskazują na dogodne miejsce do zaparkowania. Należy udać się na Cmentarz i zlokalizować oba wyżej opisane miejsca pamięci.
Wspołrzędne skrzynki: N 50° 23. ilość cyfr 1 na Pomniku dot. mieszkańców Rojcy pomnożyć razy 25 i do wyniku dodaj 7. E 18° 53. ilość mogił (krzyży) żołnierzy radzieckich pomnożyć razy 25 i od wyniku odejmij 48.