Dodatkowe atrybuty skrzynki |
     |
Osiedle Przyjaźń to chyba jedno z najprzyjemniejszych miejsc do spacerów w całym mieście. Klimat tego miejsca jest niepowtarzalny - budynki przypominają nieco zabytkowe dworki, a całe osiedle może budzić skojarzenia z ośrodkiem wypoczynkowym z czasów PRL. Pełno tu zieleni, panuje sielska, spokojna i kameralna atmosfera, niespotykana na sąsiadujących blokowiskach.
Osiedle powstało w 1952 roku dla radzieckich robotników zatrudnionych przy wznoszeniu Pałacu Kultury. Według niepotwierdzonej informacji część budynków pochodzi z rozbiórki dawnego niemieckiego obozu jenieckiego (Stalagu) I B „Hohenstein” koło Olsztynka (podobno niektórzy mieszkańcy znajdowali później niemiecki napisy na elementach budynków), inna wersja głosi, że chodziło o rozbiórkę przedwojennego osiedla, a nie obozu jenieckiego.
Osiedle zostało wybudowane jako samowystarczalne, tak aby jego mieszkańcy nie mieli potrzeby wychodzić na zewnątrz. Na terenie osiedla mieli zapewnione całe zaplecze socjalne - stołówkę, bibliotekę, kino. Do pracy przy budowie Pałacu byli wożeni autobusami. Zwykli robotnicy zamieszkali w dużych parterowych budynkach z wieloosobowymi salami, natomiast dla inżynierów wzniesiono niewielkie wille - parterowe z poddaszem. W osobnych budynkach znalazły się stołówka i łaźnia, wspólne dla całego osiedla. Prawie wszystkie budynki wykonano z drewna, dlatego często nazywane są domkami fińskimi (choć nie jest wcale potwierdzone czy przynajmniej część z nich pochodzi faktycznie z Finlandii).
Po zakończeniu budowy Pałacu Kultury osiedle przekazano warszawskim uczelniom. Dawne domy robotnicze stały się akademikami, a w dawnych domkach inżynierskich zamieszkali pracownicy uczelni z rodzinami. W większości budynki pełnią te funkcje do dziś. Zmieniło się tylko przeznaczenie budynków stanowiących dawniej zaplecze socjalne osiedla - dziś pełnią komercyjne funkcje.
W południowo-zachodniej części osiedla znajduje się 77 niewielkich, piętrowych willi, zbudowanych pierwotnie dla inżynierów pracujących przy budowie Pałacu Kultury. W późniejszym okresie przekazano je pracownikom warszawskich uczelni, w większości przypadków ich rodziny mieszkają tu do dziś. Domki są naprawdę sympatyczne, mają niewielkie rozmiary, ale bardzo funkcjonalne wnętrze. Wiele z nich zostało elegancko odnowionych przez właścicieli. Każdy z nich otoczony niedużym ogródkiem.
Uwaga ! Skrzynka jest umieszczona wysoko, niższe osoby mogą potrzebować dodatkowych narzędzi lub pomocy drugiej osoby.
Skrzynka jest jedną z serii Osiedle Przyjaźń. Pozostałe skrzynki to:
Osiedle Przyjaźń - Domy Robotnicze
Osiedle Przyjaźń - Stołówka
Osiedle Przyjaźń - Łaźnia
Osiedle Przyjaźń - Boisko
Osiedle Przyjaźń - Klub Robotniczy
oraz skrzynka finałowa:
Osiedle Przyjaźń - Finał
Proszę zanotować liczbę znajdującą się w logbooku ! Jest konieczna do znalezienia skrzynki finałowej !