Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Z widokiem na fabrykę Braci Lange - OP6F33
Owner: Plebek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 210 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 11-01-2015
Date created: 18-08-2013
Date published: 18-08-2013
Last modification: 19-05-2018
30x Found
2x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
165 visitors
27 x rated
Rated as: Excellent
9 x recommended
This cache is recommended by: Astro, CrisS, Koza, Phoebe, pierozek94, Rymciu, snack, Tkany, ziutol94
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Take something to write  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

‘Data powstania firmy, prowadzonej przez braci Fryderyka i Gustawa Wilhelma Lange, nie jest dokładnie znana. Nie był nią z pewnością rok 1844, umieszczony na winiecie zakładów.
W tym czasie obydwóch przyszłych przedsiębiorców nie było jeszcze na świecie, a ich ojciec Fryderyk mieszkał w Konstantynowie i wykonywał zawód szewca. Jako początek istnienia przedsiębiorstwa  należy przyjąć raczej rok 1875. Nie była to wówczas  fabryka maszyn. W 1880r. bracia Lange nabyli place przy ul. Andrzeja , na których 2 lata później rozpoczęli wznoszenie piętrowej tkalni ręcznej. Popadli przy tym w tarapaty finansowe. Niedokończoną fabrykę wraz z maszynami musieli sprzedać, gdyż nie byli w stanie zapłacić za kupioną cegłę. Uzyskali jednak prawo dokończenia budowy i wykorzystywania wzniesionego częściowo obiektu na potrzeby swojej firmy przez następne 6 lat.
Po nieudanej próbie rozpoczęcia produkcji  tkanin przestawili się na wytwarzanie maszyn włókienniczych. Były to początkowo proste warsztaty tkackie i nicielnice konstruowane z drewna.
Ten rodzaj wytwórczości zapewnił im sukces ekonomiczny i możliwość rozbudowy wykupionej wcześniej fabryki. Kolejne obiekty wznoszone przez braci Lange powstawały również przy ul. Gdańskiej oraz  Wólczańskiej. Pod koniec  XlX w. zakłady wyposażone we własną odlewnię produkowały maszyny tkackie mechaniczne i ręczne krosna żakardowe, a także niezbędne do nich rysunki oraz kartony z odpowiednimi wzorami. W 1895 r. rozpoczęto wytwarzanie rowerów o nazwie Original comet.
W 1913 r. firma zatrudniała 330 robotników. Po l wojnie światowej kontynuowano produkcje maszyn włókienniczych, a od 1923 r. przystąpiono  do fabrykacji pieców przemysłowych przeznaczonych do termicznej obróbki metali. Zakłady nosiły wówczas nazwę Bracia Lange fabryka maszyn i odlewnia żelaza. W 1928 r. firma została przekształcona w spółkę akcyjną o kapitale zakładowym 1,2 mln zł. W jej kierownictwie zasiadał m.in. Karol Lange syn zmarłego w 1924 r. Fryderyka. Od lat 30 XX w. fabryka zajmowała się także wytwarzaniem blach na potrzeby lotnictwa oraz produkcją pieców do azotowania silników lotniczych.
Wielki kryzys gospodarczy poważnie ograniczył produkcję i zatrudnienie w przedsiębiorstwie. Na pokrycie strat przeznaczono wówczas część kapitału zakładowego, obniżając go do poziomu 780 tys. zł. Tuż przed wybuchem ll wojny światowej doszło do poważnych konfliktów pomiędzy właścicielami zakładów, co doprowadziło do nałożenia na firmę sekwestru sądowego.
Podczas okupacji hitlerowskiej nie przerwano produkcji. Po 1945 r. w obiektach dawnej fabryki braci Lange znajdowało się najpierw Przedsiębiorstwo Traktorów I Maszyn Rolniczych, a następnie Centralne Biuro Techniczne Przemysłu  Maszyn Włókienniczych, przekształcone w Ośrodek Badawczo- Rozwojowy Maszyn Włókienniczych  „Polmatex- Cenaro”. ‘ (M.J- Księga Fabryk Łodzi)


Pamiętajcie! W skrzynce znajduje się hasło!



Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
fot Jan Bajkerski AKZM