Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pamięci księdza Jancarza - OP6D29
Mistrzejowice
Owner: GiEroY
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 240 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 28-07-2013
Date created: 28-07-2013
Date published: 28-07-2013
Last modification: 02-09-2015
44x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
3 visitors
31 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

 


    Ksiądz Kazimierz Jancarz - jeden, obok księdza Popiełuszki oraz księdza Jankowskiego duszpasterz robotniczy, szanowany i znany w całej Polsce. Przyczynił się do uruchomienia / tworzył duszpasterstwo dla robotników, Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, podziemną telewizję Mistrzejowice, a także czwartkowe Msze za Ojczyznę, na które przyjeżdzali ludzie z całej Polski, w tym Lech Wałęsa. Msze Święte za Ojczyznę odprawiane są do dnia dzisiejszego w pierwszy czwartek każdego miesiąca.

Mimo, że była to postać kontrowersyjna to jego działania przysłużyły się wielku ludziom, dając nadzieję i podtrzymując Polską, piękną tradycję. Skrzynka stanowi upamiętnienie tego człowieka i jego działalności, dzięki której Mistrzejowice stały się centrum opozycyjnego podziemia w czasach stanu wojennego i bezpośrednio po nim.

Skrzynka została ukryta blisko Kościoła w Mistrzejowicach, w którym to Ksiądz Jancarz prowadził swoją działalność. Ulica, którą jadąc samochodem po skrzynkę musimy pokonać nosi imię Księdza Jancarza, a kilkaset metrów powyżej znajduje się szkoła jego imienia.

Skrzynka zlokalizowana jest kilka metrów od ulicy ks. Jancarza, przy przecinającej ją ulicy. Szukaj skutecznie powyżej ziemi.

Dla pierwszego odkrywcy certyfikat FTF, a dla pozostałych osób certyfikat odnalezienia z gratulacjami. Proszę o szczelne zamykanie woreczków strunowych, a zwłaszcza pojemnika.

 

 

Kazimierz Jancarz urodził się 09.12.1947 roku w Suchej Beskidzkiej. W latach 1961-1966 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Krakowie. W 1972 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie przyjmując święcenia kapłańskie.

W 1978 roku został wikariuszem parafii św. Maksymiliana w Mistrzejowicach. Wkrótce założył tam Konfraternię Akademicką, która skupiała studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.

Po ogłoszeniu stanu wojennego ks. Jancarz został duszpasterzem robotników. W 1982 r., solidaryzując się z głodującymi internowanymi w Załężu, w mistrzejowickiej parafii dziewięciu mężczyzn rozpoczęło głodówkę. Widząc rosnącą aktywność robotników, ks Jancarz założył wtedy Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem było organizowanie pomocy represjonowanym i poszkodowanym. Po zwolnieniu większości internowanych z Załęża, kontynuowano wspólne modlitwy i spotkania. W taki sposób narodziły się słynne czwartkowe Msze święte za Ojczyznę odprawiane przez księdza Kazimierza Jancarza. Gromadziły one tysiące ludzi z Nowej Huty, Krakowa, a nawet całej Polski.

Mistrzejowickie Duszpasterstwo organizowało także wieczory poetyckie, festiwale piosenki religijnej "Sacrosong", występy zespołów muzycznych i teatralnych, regularne wystawy malarstwa, grafiki i fotografii. Działała księgarnia wydawnictw niezależnych (w parafii wydawano czasopismo "Ślad"), a także Niezależna Telewizja Mistrzejowice, która rejestrowała ważne wydarzenia, w tym strajki w Nowej Hucie.

W 1983 roku powstały trzy nowe konfraternie (Robotnicza - skupiająca robotników i pomagająca finansowo bezrobotnym, Samarytańska - prowadzono w niej aptekę darów, czyli bezpłatnie wydawano leki oraz odżywki mieszkańcom całego Krakowa i wielu ośrodkom Solidarności w Polsce, Nauczycielska - prowadzono korepetycje dla dzieci z krakowskich szkół).

W roku 1984 ks. Jancarz, wspólnie z m. in. Janem Franczykiem, powołał Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego celem było zaktywizowanie i dokształcenie robotników, aby w największych zakładach pracy Krakowa działało coraz więcej ludzi zdolnych do animacji społecznej i działalności patriotycznej. Wykłady prowadzili profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Papieskiej Akademii Teologicznej oraz innych uczelni z całej Polski, a także znani politycy i działacze związkowi. Wykładano podstawy filozofii, katolickiej nauki społecznej, prawa, pedagogiki, historii i kultury oraz zagadnień ekonomiki. Po roku działalności, program uniwersytetu poszerzono o wykłady z zakresu etyki i życia duchowego.

Po pacyfikacji Huty im. Lenina (noc z 4 na 5 maja 1988 r.), w której wiele osób zostało rannych, zwolnionych z pracy lub uwięzionych, ks. Jancarz powołał Wikariat Solidarności z Potrzebującymi. Udzielał on pomocy materialnej poszkodowanym i bezrobotnym, organizował transporty żywności i odzieży dla najuboższych i prowadził ewidencję osób, które ucierpiały podczas strajku.

Ukoronowaniem działalności ks. Kazimierza Jancarza i Duszpasterstwa była zorganizowana w parafii św. Maksymiliana Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka. Odbyła się ona w dniach 25 - 28 sierpnia 1988 roku. Wzięło w niej udział ponad 1000 osób, w tym 400 gości zagranicznych.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Kościół Św. Maksymiliana Marii Kolbe
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 44x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions