Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Poszukiwania 18 południka - OP69EB
Wykonując zadania rozwiązujemy zagadkę wędrującego 18 południka w centrum Bydgoszczy
Owner: mariw
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 44 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Multicache
Size: Large
Status: Ready for Search
Time required: 0:20 h    Distance to travel: 0.30 km
Date hidden: 10-06-2013
Date created: 10-06-2013
Date published: 10-06-2013
Last modification: 18-06-2013
101x Found
0x Not found
0 notes
watchers 13 watchers
166 visitors
72 x rated
Rated as: Excellent
37 x recommended
This cache is recommended by: arczibald, Asgareth, bamba, Consolidate, czajkinz, Czarodziej, Dana i Piotr, EdiAda, freney, geo.olga.poland, Gowacz, Ignis_PL, izunia77, janmar70, kiwiYEAH, Krakers5, MaciekBDG, martuś, mirtis, Mitsubishi, olgalew, oliko, pawelko, pepsi1977, ptasznik, Puchacz132, QbaPL, Qsecofr, r00t7, rose, sadekgorzno, Serengeti, telefonalarmowy, TSW, Wieszczu, woyt, zyrafa
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
 

Bydgoszcz jest jednym z niewielu polskich miast, które może pochwalić się niezwykłą ciekawostką. Przez jej samo centrum przebiega południk 18° 00' 00" długości geograficznej wschodniej (E). Łączy on Bydgoszcz między innymi ze Sztokholmem, Dubrownikiem czy Kapsztadem.  Dla upamiętnienia tego faktu, prawie 20 lat temu ustawiono obelisk, który wyznaczał precyzyjnie 18 południk w terenie. Jednak parę lat temu za pomocą GPS ustalono, że południk “uciekł” i obecnie przebiega gdzie indziej...


Dlaczego tak się stało?


Do dokładnych pomiarów geodezyjnych przyjmuje się model ziemi oparty na elipsoidzie. Model ten ma w jaki największym stopniu oddawać kształt i wymiary Ziemi. Wraz z rosnącymi możliwościami technicznymi jest on udoskonalany i raz na kilka dekad zmieniany, co pociąga za sobą przesunięcie siatki południków i równoleżników.


Do końca 2009 roku dla polskiej mapy zasadniczej obowiązywał tzw. układ 1965 oparty na elipsoidzie Krasowskiego z 1942 roku. Obecnie w Polsce obowiązuje elipsoida GRS-80 zgodna z GPS i powszechnie stosowanym na świecie systemem WGS-84.


Co to oznacza w praktyce przekonamy się szukając południka i rozwiązując zadania pozwalające dostać się do cacha.


Skrzynka znajduje się w siedzibie Bydgoskiego Centrum Informacji, lecz żeby się do niej dostać potrzebny jest szyfr, który uzyskamy rozwiązując zadania. Skrzynka dostępna jest w godzinach otwarcia Centrum, co warto sprawdzić na stronie visitbydgoszcz.pl.


Etap I

Podane współrzędne cacha kierują nas do miejsca na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, w którym już w 1995 roku wskazano przebieg południka za pomocą obelisku i prowadzącej do niego linii z wyróżniającej się kostki brukowej. Wszystko wskazuje na to, że został on wyznaczony z dużą precyzją na podstawie elipsoidy Krasowskiego. Było to “oficjalny” 18 południk do czasu wprowadzenia systemu WGS-84 zgodnego z powszechnym dzisiaj GPS. Obelisk nie jest w żaden sposób opisany.


Aby wyznaczyć pierwszą cyfrę kodu, należy policzyć południki wyznaczone na globusie znajdującym się na obelisku (część z nich zaznaczona jest podwójną linią - liczymy je oczywiście raz) i odjąć od nich liczbę 5.


Etap II

Teraz czas odnaleźć współczesny 18 południk na płycie Starego Rynku. Użytkownicy GPS nie powinni mieć z tym problemów. Jeśli rozwiązujemy zagadkę bez GPS, przydatne będą wbite w płytę punkty pomiarowe, które umieścił tam geodeta podczas pomiarów w 2010 roku.

Spoilerem będą zdjęcia i ten film, na którym widać miejsca wbicia punktów:

 http://www.youtube.com/watch?v=mkAMDYQfevw


Żeby uzyskać drugą częścią szyfru musimy, chociażby “na oko” wyznaczyć przebieg południka przez rynek i odnaleźć dwucyfrowy numer kamienicy, którą przecina na południowej pierzei rynku. Do tej liczby dodajemy 8.


Rozwiązanie


Teraz możemy udać się do Bydgoskiego Centrum Informacji i sprawdzić czy dobrze wykonaliśmy zadania. Wejście do Centrum znajduje się na południowej pierzei rynku, kilkanaście metrów na zachód od południka 18. W środku prosimy sympatyczną obsługę o udostępnienie skrzynki.


Teraz otwieramy kłódkę

1. Każdą próbę zaczynamy od wyzerowania zamka, czyli ustawienia pokrętła na 0 i wykonania min. 3 pełnych obrotów w prawo.

2. Kręcimy w prawo do cyfry ustalonej w Etapie I

3. Z tej pozycji wykonujemy 1 pełny obrót w lewo, a następnie, dalej kręcąc w lewo, ustawiamy cyfrę ustaloną w Etapie II

4. Teraz cofamy kręcąc w prawo prosto do cyfry 4 i otwieramy kłódkę mocną ciągnąc jarzmo.


Wszystkie cyfry musimy ustawić precyzyjnie. Nie możemy cofać pokrętła. W przypadku pomyłki zaczynamy od etapu 1. Potrzeba trochę cierpliwości i uwagi.


Bydgoskie Centrum Informacji

ul. Batorego 2 (wejście ul. Niedźwiedzia 1 - Stary Rynek)

85-104 Bydgoszcz

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 9.00-18.00

Sobota-Niedziela: 10.00-16.00


Pictures
Punkt pomiarowy 18 południka na Rynku
Punkt pomiarowy 18 południka na Rynku
Poszukiwania 18 południka
Droga do I Etapu
Stary Rynek