Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wysocko Wielkie - OP67B7
Właściciel: seba-ewka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 183 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-05-2013
Data utworzenia: 14-05-2013
Data opublikowania: 14-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 08-11-2017
49x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
23 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wysocko Wielkie to wieś w województwie wielkopolskim, w środkowej części powiatu ostrowskiego. Położona jest około 5 km na południowy-wschód od miasta Ostrów Wielkopolski, przy drodze powiatowej do Sadowia. Krajobraz okolicy jest bardzo malowniczy - mamy tu wzgórza moreny czołowej (wysokość do 186 m n.p.m., określane jako Wzgórza lub Pagórki Wysockie z ładną panoramą na Ostrów i Dolinę Baryczy. Miejscowość zamieszkuje około 1000 mieszkańców.

W Wysocku Wielkim odkryto cmentarzysko kurhanów z II okresu brązu (1500-1200 r. p.n.e). Wieś znana jest od 1298 roku jako Visoczko - już wtedy był tu kościół oraz parafia. Na wzgórzu znajduje się późnogotycki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, z początku XVI wieku, który został następnie powiększony w 1684 roku. W jego ścianach (głównie od strony południowej) zauważyć można okrągłe otwory po rozniecaniu przez mieszkańców drewnianymi świdrami ognia w Wielką Sobotę, który przeniesiony do domowych palenisk miał przynosić szczęście i dostatek. Wyposażenie wnętrza kościoła jest późnobarokowe i pochodzi z XVIII wieku. W podziemiach pochowany jest malarz Stanisław Szembek (1849-91), który mieszkał tu i pracował od 1879 roku. Dwa jego obrazy umieszczone są w prezbiterium,a przy jego ścianie znajdują się granitowe epitafium rodziny Szembeków.Obok kościoła stoi Dzwonnica arkadowa z końca XIX wieku oraz plebania z I połowy XIX wieku. Na cmentarzu groby 3 powstańców wielkopolskich, poległych w 1919 roku, oraz 5 żołnierzy Armii Krajowej, rozstrzelanych 19 I 1945 roku.Warto zobaczyć także Park krajobrazowy z połowy XIX wieku (powierzchnia 5,4 ha), z małym stawem i dębem o obwodzie 430 cm. W nim pobudowano piętrowy Pałac Szembeków z 1850 roku. Po przebudowie stracił znacznie swój urok - obecnie jest to zupełnie przeciętny budynek, w którym znajduje się przedszkole oraz lokale mieszkalne. Obok znajduje się oficyna z I połowy XIX wieku, z czterokolumnowym portrykiem i czterospadowym dachem oraz zabudowania folwarczne z XIX wieku, w tym spichlerz z I połowy o trzech kondygnacjach. Obok parku znajdują się również ruiny Starej Gorzelni z II poł. XIX w.

 

O keszu:

Skrzyneczka tradycyjna, mała, schowana na koordach. Z podjęciem nie powinno być problemu. Początkowo chcieliśmy założyć tu multicache, ale widząc zainteresowanie przesiadujących w parku osób zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Także skrzyneczka jest szybka do podjęcia (przy odkładaniu prosimy o zamaskowanie). Zachęcamy do przespacerowania się po okolicy bo warto :)  Dla zmechanizowanych parking przy kościele, lub przy szkole.

Na trzech pierwszych znalazców czekają certyfikaty.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XVIw.
Dwór Szembeków
Stara Gorzelnia