Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Wysocko Wielkie - OP67B7
Eigenaar: seba-ewka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 183 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-05-2013
Gemaakt op: 14-05-2013
Gepubliceerd op: 14-05-2013
Laatste verandering: 08-11-2017
49x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
23 x Bekeken
36 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Wysocko Wielkie to wieś w województwie wielkopolskim, w środkowej części powiatu ostrowskiego. Położona jest około 5 km na południowy-wschód od miasta Ostrów Wielkopolski, przy drodze powiatowej do Sadowia. Krajobraz okolicy jest bardzo malowniczy - mamy tu wzgórza moreny czołowej (wysokość do 186 m n.p.m., określane jako Wzgórza lub Pagórki Wysockie z ładną panoramą na Ostrów i Dolinę Baryczy. Miejscowość zamieszkuje około 1000 mieszkańców.

W Wysocku Wielkim odkryto cmentarzysko kurhanów z II okresu brązu (1500-1200 r. p.n.e). Wieś znana jest od 1298 roku jako Visoczko - już wtedy był tu kościół oraz parafia. Na wzgórzu znajduje się późnogotycki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, z początku XVI wieku, który został następnie powiększony w 1684 roku. W jego ścianach (głównie od strony południowej) zauważyć można okrągłe otwory po rozniecaniu przez mieszkańców drewnianymi świdrami ognia w Wielką Sobotę, który przeniesiony do domowych palenisk miał przynosić szczęście i dostatek. Wyposażenie wnętrza kościoła jest późnobarokowe i pochodzi z XVIII wieku. W podziemiach pochowany jest malarz Stanisław Szembek (1849-91), który mieszkał tu i pracował od 1879 roku. Dwa jego obrazy umieszczone są w prezbiterium,a przy jego ścianie znajdują się granitowe epitafium rodziny Szembeków.Obok kościoła stoi Dzwonnica arkadowa z końca XIX wieku oraz plebania z I połowy XIX wieku. Na cmentarzu groby 3 powstańców wielkopolskich, poległych w 1919 roku, oraz 5 żołnierzy Armii Krajowej, rozstrzelanych 19 I 1945 roku.Warto zobaczyć także Park krajobrazowy z połowy XIX wieku (powierzchnia 5,4 ha), z małym stawem i dębem o obwodzie 430 cm. W nim pobudowano piętrowy Pałac Szembeków z 1850 roku. Po przebudowie stracił znacznie swój urok - obecnie jest to zupełnie przeciętny budynek, w którym znajduje się przedszkole oraz lokale mieszkalne. Obok znajduje się oficyna z I połowy XIX wieku, z czterokolumnowym portrykiem i czterospadowym dachem oraz zabudowania folwarczne z XIX wieku, w tym spichlerz z I połowy o trzech kondygnacjach. Obok parku znajdują się również ruiny Starej Gorzelni z II poł. XIX w.

 

O keszu:

Skrzyneczka tradycyjna, mała, schowana na koordach. Z podjęciem nie powinno być problemu. Początkowo chcieliśmy założyć tu multicache, ale widząc zainteresowanie przesiadujących w parku osób zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Także skrzyneczka jest szybka do podjęcia (przy odkładaniu prosimy o zamaskowanie). Zachęcamy do przespacerowania się po okolicy bo warto :)  Dla zmechanizowanych parking przy kościele, lub przy szkole.

Na trzech pierwszych znalazców czekają certyfikaty.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XVIw.
Dwór Szembeków
Stara Gorzelnia